Na 100-lecie Niepodległości kompletujemy Korpus Publikacji Polskich - W Bibliotece - Biblioteka Narodowa

W BIBLIOTECE

Na 100-lecie Niepodległości kompletujemy Korpus Publikacji Polskich

Data publikacji:
Powiększ obraz: Książki przekazane w darze Bibliotece Narodowej
Książki przekazane w darze Bibliotece Narodowej

Zwracamy się z apelem do wszystkich Polaków o przekazywanie książek, czasopism, druków ulotnych i innych publikacji sprzed 1945 roku.

Biblioteka Narodowa gromadzi i udostępnia całość polskiego piśmiennictwa. W naszych magazynach znajduje się prawie 9 mln woluminów. Współczesne publikacje trafiają do nas wprost od wydawców i ich zasób jest niemal kompletny. Zbiór książek, czasopism i druków ulotnych sprzed 1945 roku niestety tylko w części.

To w dużej mierze efekt strat wojennych, których wstrząsającym symbolem jest przechowywana w Pałacu Rzeczypospolitej urna z prochami książek celowo spalonych w czasie drugiej wojny światowej. Braki sięgać mogą aż 30% pozycji z XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Razem możemy to jednak zmienić!

Brakujące egzemplarze w naszych zbiorach to wielka literatura, doniosłe pozycje naukowe, ale także popularne kryminały i romanse, którymi zaczytywały się nasze prababcie i pradziadkowie, książki dziecięce, a nawet komiksy, czasopisma, plakaty i ulotki. To dzieła, których poznanie jest ważne dla zrozumienia polskiej historii i mentalności, przydatne naukowcom do pogłębionych badań, ale także zwykłym czytelnikom – dla rozrywki.

 

W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania Niepodległości pragniemy zaprosić wszystkich Polaków do wielkiej akcji kompletowania księgozbioru Biblioteki Narodowej. W każdym domu mogą znajdować się stare, pochodzące sprzed 1945 roku książki, czasopisma, ulotki, nuty czy mapy, zapomniane, niepotrzebne, a mogące okazać się bardzo ważnym uzupełnieniem zbiorów Biblioteki Narodowej.

To właśnie nasza instytucja gwarantuje ich właściwe skatalogowanie, a następnie digitalizację i udostępnienie wszystkim zainteresowanym – w czytelniach, a przede wszystkim w internecie w cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. W Bibliotece Narodowej wszystkie publikacje będą prawidłowo, bezpiecznie przechowywane, a w razie potrzeby objęte profesjonalną opieką konserwatorską i naprawione.

 

W przededniu 100-lecia odzyskania Niepodległości zwracamy się z apelem o przekazywanie w darze książek, czasopism, gazet, plakatów, ulotek, nut, map itp. opublikowanych przez 1945 rokiem. Pracownicy Biblioteki służą wszechstronną pomocą w weryfikacji oraz ewentualnym transporcie tych materiałów.

Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu 22 608 25 98 i adresem mailowym dary@bn.org.pl