Aktualności - Biblioteka Narodowa

AKTUALNOŚCI

Rekomendacja BN dotycząca konsultacji bibliotek z inspektorami sanitarnymi

KOMUNIKAT

W dniu 2 maja 2020 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające zapowiedziane w środę zniesienie zakazu działalności bibliotek od 4 maja (w par. 7 ust. 2 pkt. 2). W związku z nim Biblioteka Narodowa przypomina, że jako obligatoryjne należy traktować wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce, wydane przez Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS z dnia 28 kwietnia 2020 r. oraz zawarte w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego więcej o Rekomendacja BN dotycząca konsultacji bibliotek z inspektorami sanitarnymi

Polska wystąpi do Unii Europejskiej z propozycją obniżki stawki VAT na książki drukowane

KOMUNIKAT

Biblioteka Narodowa popiera propozycję zerowej stawki VAT na książki drukowane. Wczoraj w Światowy Dzień Książki, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, uczestniczył w briefingu prasowym MKiDN, podczas którego rozmawiano o wprowadzeniu preferencyjnej stawki 0%.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał na briefingu prasowym w MKiDN, że premier Mateusz Morawiecki, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i MKiDN, na prośbę środowiska wydawców i księgarzy, wystąpi do UE o obniżenie stawki VAT na książki drukowane do stawki zerowej. Obecnie stawka VAT na książki drukowane wynosi 5%. Derogacja pozwalająca na zmianę stawki VAT ma pomóc rynkowi książki oraz ułatwić realizowanie zakupów książek.

– Każda inicjatywa, która pozwala obniżyć cenę książki jest krokiem w dobrym kierunku. Chcemy, żeby książki były dostępne jak najszerzej. Obniżenie cen książek wpłynie na zwiększenie zakupu nowości wydawniczych do bibliotek, większa sprzedaż pomoże też polskim wydawnictwom i księgarniom w czasie epidemii – stwierdził dyrektor Biblioteki Narodowej.