Warsztaty malowania akwarelą w Pałacu Rzeczypospolitej
Zapraszamy do Pałacu Rzeczypospolitej na warsztaty malowania akwarelą. Warsztaty są skierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych – wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z techniką akwarelową. Doświadczenie w malowaniu nie jest wymagane.
Zasady posługiwania się farbami akwarelowymi wyjaśni krok po kroku Aleksandra Kołątaj – związana z Biblioteką Narodową malarka i konserwatorka obiektów zabytkowych na papierze. Uczestnicy wykonają własne prace na podstawie historycznych rycin przyrodniczych Marii Sibylli Merian (1647–1717). Dowiedzą się, jak mieszać kolory i nakładać kolejne warstwy farb, kontrolować ilość wody czy stosować różne rodzaje pociągnięć pędzla.
Praktyczne umiejętności zdobyte w trakcie warsztatów będą świetną podstawą do dalszej samodzielnej pracy. Udział w warsztatach to też okazja, żeby poćwiczyć skupienie, wyciszyć się i zrelaksować.
Zajęcia będą odbywały się w każdy piątek o 11:00, 13:30 i 16:15. Udział jest bezpłatny, a żeby się na nie zapisać wystarczy uzupełnić formularz. Osobom poniżej 18. roku życia muszą towarzyszyć pełnoletni opiekunowie.
Maria Sibylla Merian (1647–1717) – uznawana za pionierkę entomologii rysowniczka i akwarelistka. Jej sugestywne, szczegółowe ilustracje przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny nauki na przełomie XVII i XVIII wieku.
Aleksandra Kołątaj – absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała również historię sztuki dawnej i odnosiła sukcesy w pracowni ilustratorstwa prof. Janusza Stannego na Wydziale Grafiki. Od 1998 roku. pracuje w Bibliotece Narodowej, gdzie zajmuje się konserwacją zachowawczą obiektów oprawnych, rękopisów oraz dzieł ikonograficznych na papierze. Jest autorką kopii technologicznych bezcennych zabytków piśmiennictwa. Artystycznie realizuje się, malując z natury pejzaże i motywy ze świata przyrody w technice akwareli, a także obrazy olejne inspirowane malarstwem holenderskim. W 2011 roku jej prace były prezentowane na wystawie Powiew łagodności w legionowskiej bibliotece, a w 2017 podczas wystawy Przybliżenie w Galerii ZPAP w Warszawie.