Krzysztof Penderecki (1933–2020)
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krzysztofa Pendereckiego, światowej sławy polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga.
Do zbiorów Biblioteki Narodowej należą dwa cenne rękopisy muzyczne Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z wczesnego okresu jego twórczości. Są to autografy: Cantata in honorem Almae Matris Universitatis Iagellonicae sescentos abhinc annos fundatae: na dwa chóry mieszane i orkiestrę symfoniczną opublikowana w 1964 roku oraz skomponowana w 1973 roku I Symfonia z licznymi oznaczeniami dyrygenckimi oraz z 3 kartami pierwotnej wersji utworu przekreślonymi przez kompozytora. Oba rękopisy należą do spuścizny Witolda Rowickiego. Rękopisy były prezentowane podczas wystawy Skarbów Biblioteki Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej z okazji 8. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w 2004 roku.
W Bibliotece Narodowej znajduje się również korespondencja Krzysztofa Pendereckiego i Zygmunta Mycielskiego z lat 1968–1983, zaś do archiwum Zbigniewa Herberta należy szkic Ludzie i diabły – wstęp napisany przez poetę do programu prapremiery opery Pendereckiego Diabły z Loudun, która odbyła się w Hamburgu 20 czerwca 1969 roku. Wśród zbioru fotografii z tegoż archiwum można znaleźć ujęcia upamiętniające przyjacielskie spotkania Herbertów i Pendereckich w Berlinie w końcu lat 60.