Katalog archiwum Jerzego Ficowskiego już dostępny!
Prezentujemy kolejny, 26. już tom Katalogu rękopisów Biblioteki Narodowej, który poświęcony jest znajdującej się w zbiorach BN pokaźnej i ważnej części spuścizny Jerzego Ficowskiego. Opisywane archiwum obejmuje nie tylko dokumenty związane z samym Ficowskim, ale także gromadzone przez niego materiały dotyczące m.in. Brunona Schulza, Marca Chagalla i Bronisławy Wajs-Papuszy.
Jerzy Ficowski (1924–2006) to wybitny poeta, eseista, a także badacz i tłumacz poezji żydowskiej, hiszpańskiej, cygańskiej, rosyjskiej. Był żołnierzem pułku „Baszta” w Powstaniu Warszawskim, a w okresie PRL aktywnie działał w opozycji. Podczas swojego długiego i aktywnego twórczo życia zgromadził niezwykle interesujące archiwum, którego znaczną część w 2014 roku nabyła Biblioteka Narodowa.
Katalog obejmuje 236 tomów różnorodnych materiałów, w czym 49 zajmuje korespondencja. Choć opisane materiały dotyczą przede wszystkim Jerzego Ficowskiego, podzielono go na dwie części. W pierwszej układ materiałów jest tradycyjny: materiały rodzinne, dokumenty osobiste, materiały auto- i biograficzne, twórczość, korespondencja itd. Część druga natomiast skupia się na ważnych dla Ficowskiego postaciach: Tadeuszu Ficowskim, Brunonie Schulzu, Witoldzie Wojtkiewiczu, Bronisławie Wajs-Papuszy i Marcu Chagallu.
Całość uzupełniają indeksy: nazwisk, incipitów i tytułów oraz instytucji.
Do nabycia online w Księgarni BN
Katalog rękopisów Biblioteki Narodowej
T. 26 Archiwum Jerzego Ficowskiego. Sygnatury 14422-14644
rok wydania: 2019
stron: 356
ISBN: 978-83-7009-783-7