Kronika polska Wincentego Kadłubka. Pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE - Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

ZAPRASZAMY

Kronika polska Wincentego Kadłubka. Pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE

2016-09-24

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy w sobotę 24 września do Pałacu Rzeczypospolitej na kolejny pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze, tym razem poświęcony Kronice polskiej Wincentego Kadłubka. Wystawie towarzyszyły będą wykłady oraz oprowadzanie po zamkniętych na co dzień wnętrzach Pałacu.

Pochodząca z przełomu XII i XIII wieku Kronika polska Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem to, obok kroniki Galla Anonima, jedno z najważniejszych dzieł o początkach historii Polski. Na jej kartach można znaleźć nie tylko opowieści o dokonaniach historycznych władców, ale też Kraka, Wandę, Popiela czy „całożercę” – potwora znanego dziś jako smoka wawelskiego. W opisywanych wydarzeniach odnajdywane są analogie do dziejów Aleksandra Wielkiego i Juliusza Cezara, a cała kronika pełna jest erudycyjnych nawiązań do religii, filozofii i prawa rzymskiego.

Sam Wincenty to jeden z najwybitniejszych intelektualistów swoich czasów, na co najlepszym dowodem jest właśnie Kronika polska. To także biskup krakowski, który w tajemniczych okolicznościach zrezygnował z pełnionej funkcji i ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie, a w XVIII wieku został ogłoszony błogosławionym Kościoła rzymskokatolickiego.

Wykłady towarzyszące pokazowi

  • 15.00 O mistrzu Wincentym zwanym Kadłubkiem i jego kronice. Wykład profesora Henryka Samsonowicza
  • 16.30 Wszystkie baśnie Wincentego Kadłubka, czyli o pochodzeniu najbardziej znanych polskich podań. Rozmowa Włodzimierza Kalickiego z profesorem Jackiem Banaszkiewiczem

Pałac Rzeczypospolitej - zwiedzanie z przewodnikiem

Zapraszamy do zwiedzania Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem. Oprowadzanie jest bezpłatne po uprzedniej rejestracji. Pałac można zwiedzać również we własnym zakresie, w godzinach trwania pokazu (11.00-19.00).

Rejestracja na poszczególne tury oprowadzania:

Pokaz i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia są bezpłatne.

PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.