Aktualności BN - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Nowa strona katalogów BN

Nowa wersja strony z katalogami Biblioteki Narodowej dostępnymi w Internecie zostanie uruchomiona w piątek, 13 listopada. Katalog główny, wraz z innymi katalogami i bazami danych BN, dostępne będą na jednym, zintegrowanym ekranie. Katalog główny wyposażono w nowy interfejs, pozwalający na łatwe, bardziej intuicyjne wyszukiwanie. Szata graficzna dostosowana jest do wyglądu witryny BN, a typy dokumentów otrzymały identyfikację graficzną w postaci ikon. Przejście do katalogu odbywa się za pomocą jednego kliknięcia z witryny BN.

W związku z trwającymi od godz. 12 pracami nad uruchomieniem strony, mogą nastąpić chwilowe utrudnienia w dostępie do katalogu, za które przepraszamy.

 

70. rocznica śmierci Stefana Dembego, twórcy BN

Stefan Demby (ur. 4 czerwca 1862 r. w Łomży - zm. 10 listopada 1939 r. w Warszawie) - organizator i pierwszy dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie, bibliotekarz, bibliograf, wydawca i redaktor. W 1887 r. brał udział w zakładaniu czytelń na terenie Warszawy. W latach 1897-1905 prowadził w Warszawie księgarnię oraz wydawnictwo. Należał do organizatorów Towarzystwa Biblioteki Publicznej i uczestniczył w założeniu Instytutu Bibliograficznego przy Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, zainicjował i redagował (1908-1911) pierwsze czasopismo bibliotekarskie w Polsce „Przegląd Biblioteczny”. W 1918 r. pracował w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, a od 1919 r. w Wydziale Bibliotek Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W latach dwudziestych ubiegłego wieku oddał się pracy nad organizacją Biblioteki Narodowej. Gromadząc zbiory, zabiegając o lokal, fundusze i personel, opracował jednocześnie jej przyszłą strukturę wewnętrzną. Po otwarciu Biblioteki w 1930 r. został jej kierownikiem, a w 1934 r. dyrektorem. Zorganizowany pod jego kierunkiem Instytut Bibliograficzny wydawał bieżącą bibliografię narodową p.t. „Urzędowy Wykaz Druków”. Gromadził materiały biobibliograficzne. Aktywnie działał w Towarzystwie Bibliofilów Polskich.

W zbiorach bibliologicznych Biblioteki Narodowej znajduje się część spuścizny po Stefanie Dembym (Archiwum Stefana Dembego).

Program „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” zatwierdzony

Uprzejmie informuję, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził zgodę na uruchomienie w 2010 r. programu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" jako programu Biblioteki Narodowej. Budżet programu wynosi 10 mln zł.
dr Tomasz Makowski
dyrektor Biblioteki Narodowej

Cenny dokument z 1939 roku

Konserwatorki z Biblioteki Narodowej, Joannę Ważyńską i Donatę Rams, Muzeum Wojska Polskiego zaprosiło do uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu - otwarciu butelki, zawierającej historyczny dokument związany z kapitulacją Twierdzy Modlin we wrześniu 1939 roku. Wydobycie dokumentu z liczącej 70 lat butelki odbyło się w siedzibie MWP w Warszawie w czwartek, 29 października.

Zachowany zwitek papieru jest w bardzo złym stanie - rozwinięcie go i zapoznanie się z treścią będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu badań konserwatorskich. Muzeum zadeklarowało, że badania te zostaną przeprowadzone przez specjalistów z BN.

Biblioteka Narodowa – Centrum Kompetencji

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteka Narodowa 29 października 2009 roku zorganizowały konferencję prasową, podczas której minister Bogdan Zdrojewski przedstawił główne założenia Programu digitalizacji dóbr kultury oraz gromadzenia, przechowywania i udostępniania obiektów cyfrowych w Polsce 2009-2020 oraz oficjalnie powierzył Bibliotece Narodowej pełnienie funkcji Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów bibliotecznych więcej o Biblioteka Narodowa – Centrum Kompetencji

Europeana.eu nagrodzona

NAGRODY

Prestiżową nagrodą Erasmus w kategorii „Networking Europe” został w tym roku wyróżniony portal Europeana, współtworzony m.in. przez Bibliotekę Narodową. Nagroda European Society for Education and Communication (ESEC, Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Komunikacji) została przyznana Europeanie „za wyjątkowe zaangażowanie i sukcesy w tworzeniu mostów między kulturami Europy”. Nagroda została wręczona 16 października podczas ceremonii w Ratuszu Wiednia więcej o Europeana.eu nagrodzona

Nowa propozycja szkolenia

„Biblioteka jako centrum działań społeczno-kulturalnych w środowisku lokalnym - budowanie partnerskich paktów lokalnych” - jest najnowszą propozycją szkoleniową przygotowaną przez Zakład Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej Biblioteki Narodowej więcej o Nowa propozycja szkolenia

„Rękodzieło i nowoczesne technologie” – podsumowanie konferencji konserwatorskiej

2 października br. zakończyła się w Bibliotece Narodowej dwudniowa konferencja, na której zaprezentowane zostały doświadczenia i osiągnięcia w konserwacji i restauracji zbiorów bibliotecznych, muzealnych i archiwalnych. Okazją do jej zorganizowania była 80. rocznica utworzenia w Narodowej Książnicy przez prof. Bonawenturę Lenarta pierwszej pracowni konserwatorskiej więcej o „Rękodzieło i nowoczesne technologie” – podsumowanie konferencji konserwatorskiej