Aktualności BN - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Pół miliona na szkolenia bibliotekarzy w BN

Tylu szkoleń dla bibliotekarzy jeszcze nie było! 2010 rok zapowiada się pod tym względem rekordowo. Biblioteka Narodowa, we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, uruchomi nowy projekt szkoleniowy. Rozpoczęły się również warsztaty dla bibliotekarzy realizowane w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez FRSI. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych będzie korzystne nie tylko dla samych bibliotekarzy, lecz przede wszystkim dla użytkowników bibliotek więcej o Pół miliona na szkolenia bibliotekarzy w BN

Czasopisma patronackie w Instytucie Książki od 1 kwietnia 2010

Z dniem 1 kwietnia br. dziewięć czasopism patronackich Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Akcent", „Dialog", „Literatura na Świecie", „Nowaja Polsza", „Nowe Książki", „Odra", „Ruch Muzyczny", „Teatr" i „Twórczość" będzie wydawanych przez Instytut Książki. W 2010 r. dołączy do nich dziesiąte - „Kino" więcej o Czasopisma patronackie w Instytucie Książki od 1 kwietnia 2010

Boże Narodzenie

Zdrowych, spokojnych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzy dyrekcja i pracownicy Biblioteki Narodowej.

Zmiany w JHP BN

Od stycznia 2010 r. będą stopniowo wprowadzane znaczące zmiany w słownictwie JHP BN i metodyce opracowania przedmiotowego mające na celu uproszczenie opisu przedmiotowego i usprawnienie opracowania. W związku z planowanymi pracami prosimy przedstawicieli bibliotek, które stosują JHP BN i pobierają rekordy wzorcowe haseł przedmiotowych rozwiniętych, o kontakt z Anną Stolarczyk, kierownikiem Pracowni JHP BN: e-mail: a.stolarczyk@bn.org.pl lub tel.: (22) 608 24 45.

 

Dr Marek Tobera gościem Salonu Księgarzy

Znawca i badacz rynku książki, dr Marek Tobera, gościł w Salonie Księgarzy w Bibliotece Narodowej w środę, 9 grudnia. Tematem spotkania były głębokie przemiany na rynku książki, jakie dokonały się w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu XX w. Spotkanie, które tradycyjnie prowadził Bogdan Klukowski, zorganizowały Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Izba Księgarstwa Polskiego oraz Biblioteka Narodowa.

Jubileusz miesięcznika „Nowaja Polsza”

Miesięcznik „Nowaja Polsza” obchodzi jubileusz swego dziesięciolecia. Z tej okazji w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej odbyło się 7 grudnia uroczyste spotkanie, w którym wzięła udział redakcja pisma, na czele z prof. Jerzym Pomianowskim. W uroczystości, którą otworzył dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, uczestniczyli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, doradca Prezydenta RP Michał Dworczyk, honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski oraz licznie przybyli miłośnicy pisma więcej o Jubileusz miesięcznika „Nowaja Polsza”

Pogrzeb Marii Janowskiej

Z wielkim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 22 listopada 2009 roku w wieku 53 lat zmarła Maria Janowska.

Wieloletni pracownik Biblioteki Narodowej, wybitny bibliotekarz i bibliograf. Odznaczona Nagrodą Naukową SBP im. Adama Łysakowskiego, Medalem SBP „W Dowód Uznania" oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Msza Św. w intencji Zmarłej odbędzie się w środę, 9 grudnia o godz. 13 w kościele Św. Karola Boromeusza (Stare Powązki), po której nastąpi odprowadzenie Zmarłej do grobu rodzinnego na cmentarz miejscowy.

Maria Janowska pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały człowiek bez reszty oddany swojej pracy, wzór zawodowej sumienności, życzliwości i koleżeństwa.

Dyrekcja i pracownicy Biblioteki Narodowej

„Razem czy osobno – jakie będą biblioteki w XXI wieku” – spotkanie Salonu Bibliotekarzy

Jacek Nowiński - wieloletni animator kultury i dyrektor Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida był gościem trzeciego Salonu Bibliotekarzy, który odbył się 2 grudnia w Bibliotece Narodowej. Głównym tematem spotkania była formuła funkcjonowania bibliotek w przyszłości. Dyrektor Nowiński postawił tezę, iż wobec zmian technologicznych jakie zachodzą we współczesnym świecie, biblioteki powinny, zachowując swą oczywistą rolę, poszerzać ofertę przez podejmowanie także innych działań w obszarze kultury. Kawiarenki, koncerty, wystawy, spotkania - to rzeczy, które wskażą szerszemu odbiorcy drogę do biblioteki i zachęcą do sięgnięcia po książkę - podkreślał gość Salonu więcej o „Razem czy osobno – jakie będą biblioteki w XXI wieku” – spotkanie Salonu Bibliotekarzy