Aktualności BN - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Bibliofil w epoce e-booków?

Bibliofilstwo było, jest i będzie - odpowiedział Andrzej Skrzypczak na pytanie, czy można być bibliofilem w epoce e-booków. Znany badacz dziejów książki i księgarstwa gościł w Salonie Księgarzy w Bibliotece Narodowej w środę, 27 maja 2009.

Książka już wiele razy zmieniała swoją postać, począwszy od tabliczek glinianych, poprzez zwoje papirusów, pergaminowe kodeksy aż do dzisiejszych e-booków i książek mówionych. Skrzypczak zauważył, że mimo ubolewań nad spadkiem czytelnictwa w Polsce, wypożyczalnie i księgarnie pełne są odwiedzających. Paradoksalnie, przemiana książki z postaci drukowanej w elektroniczną, może przyczynić się do rozwoju rynku antykwarycznego, gdyż w swej tradycyjnej formie książka stanie się rarytasem. Podczas spotkania, które prowadziła Anna Pietruczak, wicenaczelna Wiadomości Księgarskich, zastanawiano się także nad znaczeniem zawodu księgarza w kontekście historycznym. Podkreślono, że księgarze od zawsze byli propagatorami kultury, a nie tylko sprzedawcami książek. Skrzypczak, zastanawiając się nad definicją bibliofilstwa, zauważył, że nie każdy, kto ma w domu duży księgozbiór, jest bibliofilem, i nie każdy bibliofil musi być kolekcjonerem książek. Jedno jest jednak pewne - jednych i drugich łączy wielka miłość do książki.

Nowa witryna BN

Przedstawiamy Państwu nową witrynę internetową Biblioteki Narodowej. Jest ona dostępna od wtorku, 26 maja.

Zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich latach, dzięki powszechności internetu, nastąpiły radykalne zmiany w komunikacji między biblioteką a jej użytkownikami. Przygotowując nową witrynę, za cel zasadniczy postawiliśmy sobie uproszczenie jej struktury, aby maksymalnie ułatwić użytkownikom dotarcie do potrzebnych im zasobów - przede wszystkim baz i katalogów oraz zbiorów udostępnianych online w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona. Aby do nich dotrzeć, wystarczą jedno lub dwa kliknięcia myszki.

Przygotowaliśmy też trzy rozwijalne „menu dedykowane" - dla czytelników, dla bibliotekarzy i dla wydawców - które jeszcze bardziej upraszczają nawigację na stronie. Dodatkowo, nasza witryna wyposażona jest w wyszukiwarkę, która pozwala na szybkie znalezienie potrzebnych informacji. Dla wygody użytkowników odwiedzających gmach BN mamy też interaktywny plan Biblioteki.

Wraz z rozbudową cyfrowych serwisów, do których rozwoju BN przykłada dużą wagę, będziemy stale, na bieżąco rozwijać i doskonalić naszą witrynę - tak, aby jeszcze lepiej odpowiadała Państwa potrzebom. Prosimy w związku z tym o przesyłanie redakcji witryny uwag i komentarzy, dotyczących nowej strony.

Zapraszamy do zapoznania się z nową witryną Biblioteki Narodowej.

Japońska litografia na drewnie. Otwarcie wystawy

Uroczystym podpisaniem aktu przekazania grafik do zbiorów BN, w poniedziałek, 25 maja w Bibliotece Narodowej została otwarta wystawa „Japońska litografia na drewnie". W obecności gościa honorowego, ambasadora Japonii w RP Ryuichi Tanabe, umowę podpisały wicedyrektor BN Ewa Potrzebnicka oraz Yasuko Sawaoka z Komitetu Wystawy Lithograph on the Wood the Japanese Way - inicjatorka przekazania prac do zbiorów BN.

W uroczystości udział wzięli Miciko Makino, dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Japońskiej Ambasady Japonii; Tadashi Kobayashi, jeden z autorów prezentowanych prac, oraz prof. dr hab. Stanisław Filipek, prezes Towarzystwa Polsko-Japońskiego. Na wystawie, którą można oglądać do 10 czerwca w holu Biblioteki Narodowej prezentowane są prace jedenastu wybitnych artystów japońskich: Seishi OZAKU, Kazuko HOSOMIZU, Setsuko HOZUMI, Makoto ISHIHARA, Tadashi KOBAYASHI, Shu KUROKI, Mamiko MINAMIDATE, Kuniko SATAKE, Mitsuo SANPEI, Yasuko SAWAOKA i Otomi TSUNODA. Grafiki wykonane są oryginalną techniką graficzną, wynalezioną przez Seishi Ozaku, profesora Wydziału Grafiki Tama Art University w Tokio. Metoda ta stanowi połączenie litografii europejskiej z tradycyjnym drzeworytem japońskim.

Nike z BN wyróżniona jako najpiękniejsza książka

Wydana przez Bibliotekę Narodową publikacja Nike która się waha zdobyła wyróżnienie (nagrody głównej nie przyznano) w kategorii „literatura piękna" konkursu „Najpiękniejsze Książki Roku 2008". Nagrodę wręczono w piątek, 22 maja podczas 54. Międzynarodowych Targów Książki odbywających się w Warszawie. Konkurs organizowany jest corocznie przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek więcej o Nike z BN wyróżniona jako najpiękniejsza książka

Korespondencja Giedroycia i Janty-Połczyńskiego - promocja książki

Ponad 400 listów stanowiących doskonałe źródło do dziejów Instytutu Literackiego „Kultura" zamieszczonych zostało w najnowszej publikacji Biblioteki Narodowej „Jerzy Giedroyc - Aleksander Janta-Połczyński. Korespondencja 1947-1974". Promocja książki opracowanej przez Pawła Kądzielę odbyła się 19 maja 2009 w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej. Otwierając spotkanie, dyrektor BN dr Tomasz Makowski przypomniał, że zgodnie z umową podpisaną w kwietniu br. ze Stowarzyszeniem Instytutu Literackiego „Kultura" Biblioteka Narodowa i Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych dokonają pełnej archiwizacji i inwentaryzacji zbiorów Instytutu w Maisons-Laffitte. „W ramach tego projektu sporządzony zostanie Inwentarz Archiwum Instytutu Literackiego „Kultura" zawierający pełną informację o cennych zbiorach Instytutu oraz zapewnione zostaną właściwe warunki ich przechowywania, ochrony konserwatorskiej oraz udostępniania" - powiedział dyrektor Makowski więcej o Korespondencja Giedroycia i Janty-Połczyńskiego - promocja książki

Cyfrowi nomadzi - rozpoczął się projekt EuropeanaTravel

EuropeanaTravel to projekt, dzięki któremu w ciągu dwóch lat zostanie zdigitalizowanych ponad milion obiektów: mapy, rękopisy, fotografie, filmy, książki i pocztówki o tematyce podróżniczej i turystycznej. Startujący w maju projekt finansowany jest w ramach Unii Europejskiej. Jego celem jest uzupełnienie zawartości portalu Europeana o obiekty pochodzące z europejskich bibliotek narodowych i uniwersyteckich, związane z turystyką i podróżami. Polskim partnerem projektu jest Biblioteka Narodowa więcej o Cyfrowi nomadzi - rozpoczął się projekt EuropeanaTravel

Hotspot BN trzeci w Warszawie!

Bezprzewodowy dostęp do internetu, jaki oferuje swoim czytelnikom Biblioteka Narodowa, zajął trzecie miejsce w rankingu telewizji TVN Warszawa. Lepszym hotspotem w stolicy dysponują tylko Traffic i Złote Tarasy, a następne po BN miejsca zajęły hotspoty na Placu Zamkowym, na Politechnice Warszawskiej i w BUWie więcej o Hotspot BN trzeci w Warszawie!

Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2008

Szanowni Państwo,

w rozpoczynającym się dziś Tygodniu Bibliotek pragniemy zaprezentować Państwu „Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2008”. Zawiera ono komplet informacji na temat gromadzenia, udostępniania, opracowywania, konserwacji i ochrony zbiorów, a także wszelkich prac naukowych, przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych podejmowanych przez Narodową Książnice w minionym roku.

Był to rok pod wieloma względami wyjątkowy. Udało nam się zlikwidować zaległości w opracowaniu książek, a także dokonać znaczącego postępu w retrokonwersji zbiorów. O prawie milion rekordów powiększyliśmy także bazę danych INNOPAC/MILLENIUM oraz doprowadziliśmy do znacznego wzrostu wpływu egzemplarza obowiązkowego, szczególnie w obszarze dokumentów dźwiękowych i audiowizualnych.

W dobie rewolucji cyfrowej staraliśmy się podjąć szereg działań mających na celu zaspokojenie nowych potrzeb Czytelników. Dlatego tak duży nacisk kładliśmy na rozwój baz danych, katalogów internetowych i powołanej we wrześniu 2006 r. cyfrowej Biblioteki Narodowej cBN Polona, która w 2008 r. zarejestrowała aż 6 325 000 odwiedzin.

Byliśmy też aktywni na arenie międzynarodowej: w europejskich projektach bibliotek cyfrowych, konferencjach naukowych czy międzynarodowych targach ksiązki. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt uczestnictwa BN, jako jedynej w Polsce instytucji, w projekcie Europeana, aktywny udział w projekcie TELplus oraz przystąpienie w styczniu 2008 r. do międzynarodowego stowarzyszenia International Internet Preservation Consortium, którego celem jest archiwizacja zasobów światowego Internetu oraz popularyzacja narzędzi i standardów archiwizacyjnych w tym zakresie.
Duży sukces przyniosły także koordynowane przez Narodową Książnicę obchody Roku Zbigniewa Herberta, a szczególnie organizowane przez nas wystawy, konferencje, czy spektakle multimedialne poświęcone Poecie. Międzynarodowym echem odbiła się także przygotowana przez BN we współpracy z MSZ wyjątkowa wystawa multimedialna „Rzeczpospolita wielu kultur. Dziedzictwo polskie” zaprezentowana dotychczas za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych w piętnastu krajach europejskich.

O wszystkich tych działaniach i przedsięwzięciach informuje szczegółowo niniejsze „Sprawozdanie”, do którego lektury bardzo serdecznie Państwa zachęcam.

dr Tomasz Makowski
Dyrektor Biblioteki Narodowej

Pobierz Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2008 w pliku .pdf