Aktualności - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI

Kondolencje Dyrektora Biblioteki Narodowej Łotwy

W imieniu moich współpracowników oraz swoim własnym pragnę przekazać najgłębsze kondolencje Polakom w związku z katastrofą lotniczą, w której zginął Prezydent Lech Kaczyński oraz inne osoby.

Dzisiejszy dzień jest na Łotwie Dniem Żałoby - trudnym czasem, w którym łączymy się z Wami w naszych modlitwach.

Andris Vilks
Dyrektor Biblioteki Narodowej Łotwy

 

Kondolencje Dyrektora Biblioteki Narodowej Litwy

W imieniu swoim oraz wszystkich pracowników Biblioteki Narodowej im. Martynasa Mażwydasa składamy wyrazy głębokiego współczucia i żalu z powodu tragicznej śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wielu czołowych polityków, działaczy społecznych i wszystkich osób towarzyszących. Łączymy się w bólu.

Algirdas Plioplys
Cz.p.o. Dyrektora Generalnego Biblioteki Narodowej Litwy

 

Kondolencje Dyrektora Biblioteki Narodowej Gruzji

Jutrzejszy dzień 11 kwietnia ogłoszony został w Gruzji dniem żałoby jako wyraz smutku po śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i wielu wybitnych polskich postaci cywilnych i wojskowych, które zginęły w katastrofie lotniczej.

Cena za uczczenie 70. rocznicy masakry katyńskiej, w której zginęło ponad 20.000 Polaków, okazała się wstrząsająco wysoka dla Polski i dla całego świata.

Na zawsze zachowamy w pamięciu te tragiczne wydarzenia i wspomnienie o wspaniałych ludziach, którzy pragnęli jedynie pokoju, wolności i ludzkiej godności.

Borys Gagua
Dyrektor Biblioteki Narodowej Gruzji

Kondolencje Dyrektora Biblioteki Narodowej Estonii

W imieniu Biblioteki Narodowej Estonii proszę przyjąć szczere kondolencje w związku z tragiczną katastrofą lotniczą, która miała miejsce dziś rano. Cała Estonia jest wstrząśnięta i przygnębiona tą straszną wiadomością. Życie pokazało dziś swą okrutną twarz i cały świat podziela Wasz smutek i Waszą wielką stratę. Nasze myśli są z Wami.

Z wyrazami najgłębszego współczucia,

Janne Andresoo
Dyrektor Biblioteki Narodowej Estonii

Kondolencje Dyrektora Biblioteki Narodowej Rosji

Proszę przyjąć i przekazać pracownikom Biblioteki Narodowej kondolencje od Biblioteki Narodowej Rosji w dniu tragicznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginął Prezydent Polski, jego małżonka oraz tak wielu wybitnych polskich przywódców. Jest to smutny i druzgocący dzień dla Waszego kraju. Razem z Wami modlimy się i bolejemy nad tą stratą.

Władimir Zajcew,
Dyrektor Biblioteki Narodowej Rosji

V Forum Młodych Bibliotekarzy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Zarząd Okręgu SBP w Lublinie mają zaszczyt zaprosić na V Forum Młodych Bibliotekarzy, które odbędzie się w dniach 9-10 września 2010 pod hasłem „Jakość bibliotek w naszych rękach".

Pobierz plik ze szczegółową informacją

Święta Wielkanocne

Wesołych, zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzą dyrekcja i pracownicy Biblioteki Narodowej.

Polski przekład International Cataloguing Principles (ICP)

Instytut Bibliograficzny opracował i udostępnił polską wersję Deklaracji Międzynarodowych Zasad Katalogowania. Dokument, opublikowany przez Sekcję Katalogowania IFLA w 2009 r., zastępuje tzw. Zasady paryskie, przyjęte w 1961 r. przez International Conference on Cataloguing Principles i jest podstawą do opracowania współczesnych przepisów katalogowania.

Plik z polską wersją Deklaracji znajduje się w dziale Normy, formaty, standardy

Pożegnanie Henryka Giedroycia

W sobotę 27 marca dyrektor BN dr Tomasz Makowski wziął udział we mszy żałobnej w intencji Henryka Giedroycia, zmarłego 21 marca prezesa Stowarzyszenia Instytut Literacki „Kultura". W uroczystości, która odbyła się w Le Mesnil-le Roi pod Paryżem uczestniczyli: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Tomasz Merta, ambasador RP we Francji Tomasz Orłowski, ambasador RP przy Unii Europejskiej Jan Tombiński oraz współpracownicy i przyjaciele „Kultury". Ambasador Orłowski odczytał list kondolencyjny marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do obecnego prezesa Instytutu Wojciecha Sikory więcej o Pożegnanie Henryka Giedroycia