Aktualności BN - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Elżbieta Stefańczyk - przewodniczącą SBP na lata 2009-2013

Przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wybrano ponownie Elżbietę Stefańczyk - zastępcę dyrektora BN ds. gromadzenia i opracowania zbiorów. Wyboru na kadencję 2009-2013 dokonali delegaci Związku na Krajowym Zjeździe Delegatów SBP, który obradował w Konstancinie-Jeziornie w dniach 30-31 maja 2009 r.

Do Zarządu Głównego SBP weszły również dwie osoby z Biblioteki Narodowej: Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska (pełnomocnik dyrektora BN ds. współpracy z bibliotekami publicznymi) i Marzena Przybysz (kierownik Zakładu Dokumentacji Księgoznawczej).

Katalogi centralne Biblioteki Narodowej. Komunikat dyrektora BN

Szanowni Państwo,

prowadzenie katalogów centralnych to jedno z głównych zadań Biblioteki Narodowej od wielu lat. Według danych z końca 2008 roku kartoteki kartkowe katalogów centralnych książek i czasopism zagranicznych oraz czasopism polskich gromadzonych w bibliotekach polskich zawierały ponad 6 822 039 kart, zaś liczba opisów zarejestrowanych w bazach danych, dostępnych od 1997 r. w sieci lokalnej i Internecie, wyniosła 707 471 i jest sukcesywnie uzupełniana. Katalogi zawierają lokalizację około pięciu milionów książek zagranicznych, około 200 tysięcy tytułów czasopism zagranicznych ukazujących się w latach 1801-2008 oraz 43 tysiące polskich wydawnictw ciągłych (czasopism, sprawozdań i kalendarzy) ukazujących się w latach 1801-1950 (w bazie danych ujęto także opis czasopism starodrucznych opublikowanych w latach 1661-1880). Biblioteka prowadzi także specjalny Centralny Katalog Starych Druków oraz Centralny Katalog Rękopisów Muzycznych.

Z prawdziwą satysfakcją należy więc stwierdzić, że BN posiada obecnie najpełniejszą, a przez to największą w Polsce tego typu bazę informacji o czasopismach polskich i piśmiennictwie zagranicznym znajdującym się w bibliotekach polskich. Gromadzenie i tworzenie bazy dostępnej zarówno w formie katalogu kartkowego, jak i bazy elektronicznej, możliwe jest dzięki bardzo dobrej współpracy Biblioteki Narodowej z bibliotekami polskimi, które przekazują BN informacje o swoich zbiorach. Dane w katalogach pochodzą bowiem od blisko tysiąca bibliotek krajowych i ponad dwudziestu zagranicznych.

Zachęcam Państwa do zapoznania się ze szczegółowym podsumowaniem działalności Zakładu Katalogów Centralnych, w tym z działalności prowadzonej w 2008 r., które pozwalam sobie przedstawić w załączeniu.

dr Tomasz Makowski
Dyrektor Biblioteki Narodowej

Pobierz komunikat o katalogach centralnych

Bibliofil w epoce e-booków?

Bibliofilstwo było, jest i będzie - odpowiedział Andrzej Skrzypczak na pytanie, czy można być bibliofilem w epoce e-booków. Znany badacz dziejów książki i księgarstwa gościł w Salonie Księgarzy w Bibliotece Narodowej w środę, 27 maja 2009.

Książka już wiele razy zmieniała swoją postać, począwszy od tabliczek glinianych, poprzez zwoje papirusów, pergaminowe kodeksy aż do dzisiejszych e-booków i książek mówionych. Skrzypczak zauważył, że mimo ubolewań nad spadkiem czytelnictwa w Polsce, wypożyczalnie i księgarnie pełne są odwiedzających. Paradoksalnie, przemiana książki z postaci drukowanej w elektroniczną, może przyczynić się do rozwoju rynku antykwarycznego, gdyż w swej tradycyjnej formie książka stanie się rarytasem. Podczas spotkania, które prowadziła Anna Pietruczak, wicenaczelna Wiadomości Księgarskich, zastanawiano się także nad znaczeniem zawodu księgarza w kontekście historycznym. Podkreślono, że księgarze od zawsze byli propagatorami kultury, a nie tylko sprzedawcami książek. Skrzypczak, zastanawiając się nad definicją bibliofilstwa, zauważył, że nie każdy, kto ma w domu duży księgozbiór, jest bibliofilem, i nie każdy bibliofil musi być kolekcjonerem książek. Jedno jest jednak pewne - jednych i drugich łączy wielka miłość do książki.

Nowa witryna BN

Przedstawiamy Państwu nową witrynę internetową Biblioteki Narodowej. Jest ona dostępna od wtorku, 26 maja.

Zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich latach, dzięki powszechności internetu, nastąpiły radykalne zmiany w komunikacji między biblioteką a jej użytkownikami. Przygotowując nową witrynę, za cel zasadniczy postawiliśmy sobie uproszczenie jej struktury, aby maksymalnie ułatwić użytkownikom dotarcie do potrzebnych im zasobów - przede wszystkim baz i katalogów oraz zbiorów udostępnianych online w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona. Aby do nich dotrzeć, wystarczą jedno lub dwa kliknięcia myszki.

Przygotowaliśmy też trzy rozwijalne „menu dedykowane" - dla czytelników, dla bibliotekarzy i dla wydawców - które jeszcze bardziej upraszczają nawigację na stronie. Dodatkowo, nasza witryna wyposażona jest w wyszukiwarkę, która pozwala na szybkie znalezienie potrzebnych informacji. Dla wygody użytkowników odwiedzających gmach BN mamy też interaktywny plan Biblioteki.

Wraz z rozbudową cyfrowych serwisów, do których rozwoju BN przykłada dużą wagę, będziemy stale, na bieżąco rozwijać i doskonalić naszą witrynę - tak, aby jeszcze lepiej odpowiadała Państwa potrzebom. Prosimy w związku z tym o przesyłanie redakcji witryny uwag i komentarzy, dotyczących nowej strony.

Zapraszamy do zapoznania się z nową witryną Biblioteki Narodowej.

Japońska litografia na drewnie. Otwarcie wystawy

Uroczystym podpisaniem aktu przekazania grafik do zbiorów BN, w poniedziałek, 25 maja w Bibliotece Narodowej została otwarta wystawa „Japońska litografia na drewnie". W obecności gościa honorowego, ambasadora Japonii w RP Ryuichi Tanabe, umowę podpisały wicedyrektor BN Ewa Potrzebnicka oraz Yasuko Sawaoka z Komitetu Wystawy Lithograph on the Wood the Japanese Way - inicjatorka przekazania prac do zbiorów BN.

W uroczystości udział wzięli Miciko Makino, dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Japońskiej Ambasady Japonii; Tadashi Kobayashi, jeden z autorów prezentowanych prac, oraz prof. dr hab. Stanisław Filipek, prezes Towarzystwa Polsko-Japońskiego. Na wystawie, którą można oglądać do 10 czerwca w holu Biblioteki Narodowej prezentowane są prace jedenastu wybitnych artystów japońskich: Seishi OZAKU, Kazuko HOSOMIZU, Setsuko HOZUMI, Makoto ISHIHARA, Tadashi KOBAYASHI, Shu KUROKI, Mamiko MINAMIDATE, Kuniko SATAKE, Mitsuo SANPEI, Yasuko SAWAOKA i Otomi TSUNODA. Grafiki wykonane są oryginalną techniką graficzną, wynalezioną przez Seishi Ozaku, profesora Wydziału Grafiki Tama Art University w Tokio. Metoda ta stanowi połączenie litografii europejskiej z tradycyjnym drzeworytem japońskim.

Nike z BN wyróżniona jako najpiękniejsza książka

Wydana przez Bibliotekę Narodową publikacja Nike która się waha zdobyła wyróżnienie (nagrody głównej nie przyznano) w kategorii „literatura piękna" konkursu „Najpiękniejsze Książki Roku 2008". Nagrodę wręczono w piątek, 22 maja podczas 54. Międzynarodowych Targów Książki odbywających się w Warszawie. Konkurs organizowany jest corocznie przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek więcej o Nike z BN wyróżniona jako najpiękniejsza książka

Korespondencja Giedroycia i Janty-Połczyńskiego - promocja książki

Ponad 400 listów stanowiących doskonałe źródło do dziejów Instytutu Literackiego „Kultura" zamieszczonych zostało w najnowszej publikacji Biblioteki Narodowej „Jerzy Giedroyc - Aleksander Janta-Połczyński. Korespondencja 1947-1974". Promocja książki opracowanej przez Pawła Kądzielę odbyła się 19 maja 2009 w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej. Otwierając spotkanie, dyrektor BN dr Tomasz Makowski przypomniał, że zgodnie z umową podpisaną w kwietniu br. ze Stowarzyszeniem Instytutu Literackiego „Kultura" Biblioteka Narodowa i Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych dokonają pełnej archiwizacji i inwentaryzacji zbiorów Instytutu w Maisons-Laffitte. „W ramach tego projektu sporządzony zostanie Inwentarz Archiwum Instytutu Literackiego „Kultura" zawierający pełną informację o cennych zbiorach Instytutu oraz zapewnione zostaną właściwe warunki ich przechowywania, ochrony konserwatorskiej oraz udostępniania" - powiedział dyrektor Makowski więcej o Korespondencja Giedroycia i Janty-Połczyńskiego - promocja książki

Cyfrowi nomadzi - rozpoczął się projekt EuropeanaTravel

EuropeanaTravel to projekt, dzięki któremu w ciągu dwóch lat zostanie zdigitalizowanych ponad milion obiektów: mapy, rękopisy, fotografie, filmy, książki i pocztówki o tematyce podróżniczej i turystycznej. Startujący w maju projekt finansowany jest w ramach Unii Europejskiej. Jego celem jest uzupełnienie zawartości portalu Europeana o obiekty pochodzące z europejskich bibliotek narodowych i uniwersyteckich, związane z turystyką i podróżami. Polskim partnerem projektu jest Biblioteka Narodowa więcej o Cyfrowi nomadzi - rozpoczął się projekt EuropeanaTravel