Aktualności BN - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Apel do przyjaciół i współpracowników Marii Janowskiej

Szanowni Państwo,
aby pamięć o Marii Janowskiej i Jej zasługach była jak najtrwalsza, zamierzamy opublikować w najbliższym tomie „Rocznika Biblioteki Narodowej” wspomnienia o Niej. Zapraszam wszystkie osoby, które miały okazję z Nią współpracować i zechcą poświęcić Jej wspomnienie, do przesłania go do końca lutego 2010 r. na adres m.przyszychowska@bn.org.pl

Tomasz Makowski
dyrektor Biblioteki Narodowej

 

Zmarł dr Mieczysław Szyszko

Z żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 8 stycznia 2010 r. w wieku 70 lat zmarł dr Mieczysław Szyszko, pracownik Biblioteki Narodowej.

W latach 1990-1991 pracownik Sekretariatu Organizacyjnego, następnie do grudnia 1997 r. pełnomocnik Dyrektora BN ds. gmachu przy ul. Hankiewicza 1.

Wieloletni Dyrektor Biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Wspaniały człowiek, życzliwy Kolega, bez reszty oddany swojej pracy.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie, ul. Woycickiego, sala A, w dniu 15 stycznia 2010 r., godz. 12.00

Dyrekcja i pracownicy Biblioteki Narodowej

 

Pół miliona na szkolenia bibliotekarzy w BN

Tylu szkoleń dla bibliotekarzy jeszcze nie było! 2010 rok zapowiada się pod tym względem rekordowo. Biblioteka Narodowa, we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, uruchomi nowy projekt szkoleniowy. Rozpoczęły się również warsztaty dla bibliotekarzy realizowane w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez FRSI. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych będzie korzystne nie tylko dla samych bibliotekarzy, lecz przede wszystkim dla użytkowników bibliotek więcej o Pół miliona na szkolenia bibliotekarzy w BN

Czasopisma patronackie w Instytucie Książki od 1 kwietnia 2010

Z dniem 1 kwietnia br. dziewięć czasopism patronackich Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Akcent", „Dialog", „Literatura na Świecie", „Nowaja Polsza", „Nowe Książki", „Odra", „Ruch Muzyczny", „Teatr" i „Twórczość" będzie wydawanych przez Instytut Książki. W 2010 r. dołączy do nich dziesiąte - „Kino" więcej o Czasopisma patronackie w Instytucie Książki od 1 kwietnia 2010

Boże Narodzenie

Zdrowych, spokojnych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzy dyrekcja i pracownicy Biblioteki Narodowej.

Zmiany w JHP BN

Od stycznia 2010 r. będą stopniowo wprowadzane znaczące zmiany w słownictwie JHP BN i metodyce opracowania przedmiotowego mające na celu uproszczenie opisu przedmiotowego i usprawnienie opracowania. W związku z planowanymi pracami prosimy przedstawicieli bibliotek, które stosują JHP BN i pobierają rekordy wzorcowe haseł przedmiotowych rozwiniętych, o kontakt z Anną Stolarczyk, kierownikiem Pracowni JHP BN: e-mail: a.stolarczyk@bn.org.pl lub tel.: (22) 608 24 45.

 

Dr Marek Tobera gościem Salonu Księgarzy

Znawca i badacz rynku książki, dr Marek Tobera, gościł w Salonie Księgarzy w Bibliotece Narodowej w środę, 9 grudnia. Tematem spotkania były głębokie przemiany na rynku książki, jakie dokonały się w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu XX w. Spotkanie, które tradycyjnie prowadził Bogdan Klukowski, zorganizowały Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Izba Księgarstwa Polskiego oraz Biblioteka Narodowa.

Jubileusz miesięcznika „Nowaja Polsza”

Miesięcznik „Nowaja Polsza” obchodzi jubileusz swego dziesięciolecia. Z tej okazji w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej odbyło się 7 grudnia uroczyste spotkanie, w którym wzięła udział redakcja pisma, na czele z prof. Jerzym Pomianowskim. W uroczystości, którą otworzył dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, uczestniczyli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, doradca Prezydenta RP Michał Dworczyk, honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski oraz licznie przybyli miłośnicy pisma więcej o Jubileusz miesięcznika „Nowaja Polsza”