Niepodległa logoTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

ZAPRASZAMY

70 lat działalności Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie – wystawa

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przygotowuje się do obchodów w roku 2016 trzech jubileuszy: 70-lecia istnienia, 65-lecia Nagrody Literackiej i 40-lecia pisma „Pamiętnik Literacki”. Z tej okazji Biblioteka Narodowa zorganizowała wystawę, po raz pierwszy prezentującą szerokiej publiczności bogaty dorobek i historię działalności Związku.

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) powstał w sierpniu 1946 r. w Londynie z inicjatywy Stanisława Strońskiego, ministra informacji emigracyjnego Rządu RP. Celem organizacji od początku istnienia była pomoc polskim pisarzom oraz obrona wolności myśli i słowa wobec narzuconej Polsce cenzury. W latach 1947–1971 Związek prowadził w Londynie Dom Pisarza, który stał się centrum polskiego życia kulturalnego na obczyźnie. W swej 70-letniej historii ZPPnO zrzeszał  najwybitniejszych pisarzy i poetów emigracyjnych. Obecnie należy do niego bez mała 90 twórców rozsianych po całym świecie. Prezesem Związku jest Andrzej Krzeczunowicz. Główna działalność ZPPnO ma miejsce w Londynie, gdzie znajduje się siedziba Związku. Organizowane są tam wieczory autorskie, promocje książek, spotkania z poezją, salony literackie z udziałem gości z Polski.

 • Wystawa 70 lat działalności Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie
 • 21 listopada – 31 grudnia
 • Hol Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213)
 • Ekspozycję można zwiedzać w godzinach otwarcia Biblioteki.

Seminarium BIBLIOTEKA NOWA

Serdecznie zapraszamy pracowników bibliotek publicznych zainteresowanych zmianami, jakie niewątpliwie w najbliższym czasie czekają polskie biblioteki, na drugie seminarium z cyklu BIBLIOTEKA NOWA „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich".

Warszawa, 27 października 2015
BIBLIOTEKA NARODOWA
Audytorium im. Stefana Dembego
Warszawa, al. Niepodległości 213

Seminarium będzie poświęcone wpływom  ogólnokrajowych koncepcji rozwoju bibliotek na funkcjonowanie konkretnych placówek.

Naszymi prelegentkami będą: Sidsel Bech-Petersen, Urban Mediaspace Dokk1 Aarhus (Dania), Marijke Timmerhuis, DOK Delft (Holandia), Laura Norris, Kallio Library Helsinki (Finlandia), Hannelore Vogt, Öffentliche Stadtbibliothek Köln (Niemcy).

Nasi goście opowiedzą o:

 • misji swoich bibliotek,
 • priorytetach działania,
 • sposobach reagowania na zmiany wynikające z nowych potrzeb społecznych i o usługach oferowanych użytkownikom.

Pokażą, jak w działalność biblioteki włączają się lokalni partnerzy oraz jak biblioteka przygotowuje pracowników na nowe zadania. Prelegentki podzielą się z uczestnikami seminarium wizją przyszłości swoich bibliotek.

Zobacz więcej na stronie Instytutu Książki

Seminarium organizowane jest przez Instytut Książki i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów

PIERWSZE/NAJSTARSZE

W sobotę 24 października Biblioteka Narodowa rozpoczyna cykl PIERWSZE/NAJSTARSZE, w ramach którego co miesiąc prezentowane będą pierwsze  teksty i najstarsze zabytki kultury i historii polskiej dokumentujące początki Państwa Polskiego. Tym razem zostanie pokazany Rocznik świętokrzyski dawny -  to właśnie na jego karcie widnieje wiadomość o przybyciu do Polski czeskiej księżniczki Dobrawy w roku 965 i o chrzcie Mieszka I w roku następnym więcej o PIERWSZE/NAJSTARSZE

Przekazanie rękopisu Alberta Sowińskiego do zbiorów BN

Biblioteka Narodowa ma zaszczyt zaprosić na uroczyste przekazanie rękopisu Wojciecha Alberta Sowińskiego Fantaisie brillante pour piano sur la Perle du Brésil do zbiorów BN, które odbędzie się 9 października 2015 r. o godz. 15 w audytorium im. Stefana Dembego w gmachu głównym Biblioteki Narodowej.  Wydarzenie uświetni prawykonanie tego utworu przez Radosława Sobczaka, cenionego pianistę, profesora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie więcej o Przekazanie rękopisu Alberta Sowińskiego do zbiorów BN

X Forum Młodych Bibliotekarzy

X Jubileuszowe Forum Młodych Bibliotekarzy odbędzie się w dniach 17-18 września 2015 r.

W tym roku obrady - pod hasłem „Zakochaj się w bibliotece” - mają miejsce w Warszawie w Bibliotece Narodowej, Centralnej Bibliotece Wojskowej, Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Zobacz szczegółowy program Forum

Biblioteka Narodowa jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Deskryptory BN, spotkanie IX. Publikacje religijne

Pracownia Deskryptorów Biblioteki Narodowej zaprasza na kolejne z cyklu otwartych spotkań poświęconych zagadnieniom opracowania rzeczowego z użyciem Deskryptorów BN.

IX. Publikacje religijne

30 czerwca 2015 r., godz. 13.00-15.00, sala 218,
gmach główny Biblioteki Narodowej, Aleja Niepodległości 213, Warszawa

Program:

 • Deskryptory dziedzinowe - rozdzielenie publikacji naukowych z zakresu Teologii, teologii wyznań chrześcijańskich i innych religii, publikacji religijnych przeznaczonych dla szerokiego kręgu odbiorców (często o charakterze duszpasterskim) i publikacji ściśle związanych ze sprawowaniem liturgii i kultu religijnego (modlitewniki, księgi liturgiczne itp.).
 • Forma, rodzaj/gatunek - przedstawienie listy deskryptorów i schematów wyrażania tych encji dla publikacji religijnych.
 • Odbiorca / przeznaczenie.
 • Opracowanie przedmiotowe - zasady wyrażania przedmiotu.

Działalność wydawnicza oficyny Schedlów. Referat Michała Czerenkiewicza

Serdecznie zapraszamy na kolejne z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

W piątek, 26 czerwca - dr Michał Czerenkiewicz wygłosi referat: Działalność wydawnicza oficyny Schedlów jako przejaw XVII-wiecznej kultury literackiej

Seminaria odbywają się w piątki o godz. 13 w sali 200 w gmachu głównym Biblioteki Narodowej, al. Niepodległości 213.

Pobierz plan seminariów do końca roku 2015

Deskryptory BN, spotkanie VIII. Poradniki, lifestyle, publikacje tematyczne

Pracownia Deskryptorów Biblioteki Narodowej zaprasza na kolejne z cyklu otwartych spotkań poświęconych zagadnieniom opracowania rzeczowego z użyciem Deskryptorów BN.

VIII. Poradniki, lifestyle, publikacje tematyczne o charakterze publicystycznym etc.

24 czerwca 2015 r., godz. 13.00-15.00, sala 218,
gmach główny Biblioteki Narodowej, Aleja Niepodległości 213, Warszawa

Program:

 • Deskryptory dziedzinowe, dziedziny “lifestyle” - klarowne oddzielenie publikacji naukowych i fachowych od lżejszej literatury przeznaczonej dla szerokiego kręgu odbiorców, podejmującej tematy życia codziennego, hobby, rozrywki, popularnej psychologii, poradnictwa etc.
 • Forma, rodzaj/gatunek - omówienie listy deskryptorów formy i szczegółowych rodzajów/gatunków dla tego typu publikacji.
 • Opracowanie przedmiotowe.
 • Konwersja dotychczasowych opisów - głównie tematów formalnych JHP BN do DBN.