Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

ZAPRASZAMY

Otwarte seminaria Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

29 stycznia o. dr Paweł Krupa (Instytut Tomistyczny o.o. Dominikanów w Warszawie) wygłosi referat Prezentacja losów Mszału Piusa V. Słowo wstępne wygłosi dr Fryderyk Rozen.

Seminarium odbędzie się w piątek o godz. 13 w sali 200 w gmachu głównym Biblioteki Narodowej, al. Niepodległości 213.

Wrota do przyszłości. Prezentacja książki prof. Raimo Pullata

Serdecznie zapraszamy na prezentację książki

Prof. Raimo Pullata

Wrota do przyszłości. Rola Politechniki Gdańskiej w kształtowaniu estońskiej inteligencji technicznej w latach 1904–1939

Spotkanie z Autorem odbędzie się w czwartek, 14 stycznia o godz. 16.00

w Gmachu Głównym Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213) w Sali Darczyńców (wejście A)

PIERWSZE/NAJSTARSZE: Sakramentarz tyniecki

W sobotę 28 listopada, w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE, odbędzie się w Pałacu Rzeczypospolitej pokaz Sakramentarza tynieckiego. Ten bogato zdobiony kodeks to nie tylko jeden z najstarszych (XI w.) rękopisów przechowywanych w Polsce, ale także intrygujące źródło wiedzy na temat kultury państwa Piastów. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady: o kobietach i książkach w XI wieku oraz o początkach opactwa benedyktynów w Tyńcu.  więcej o PIERWSZE/NAJSTARSZE: Sakramentarz tyniecki

Spotkanie autorskie z Bogusławem Chrabotą

Biblioteka Narodowa oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo z przyjemnością zapraszają na spotkanie autorskie

Bogusławem Chrabotą 

poświęcone jego najnowszej książce „Psy Egiptu”, które odbędzie się 20 listopada o godz. 18:00 w Pałacu Rzeczypospolitej,  pl. Krasińskich 3/5.

Spotkanie poprowadzi Maciej Stroiński.

 

Powieść z akcją osadzoną w pieczołowicie zrekonstruowanej rzeczywistości starożytnego Egiptu.

Egipt faraonów, tysiąc czterysta lat przed Chrystusem. Małoletnia księżniczka z azjatyckiego królestwa Mitanni wędruje na dwór faraona. Ma zostać jego kolejną żoną. W kananejskiej twierdzy Megiddo, od której wiele lat później bierze nazwę biblijny Armagedon, czeka na nią egipski poseł Mane. Do spotkania jednak nie dochodzi, ponieważ Mane zostaje zamordowany, a księżniczka porwana. Do Megiddo przybywa jednak eskortujący ją mitannijski możnowładca Haramaszi. To on przy udziale egipskiego żołnierza o imieniu Tut ("Żywy") próbuje wyjaśnić tajemnice morderstwa i porwania. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ każdy jest podejrzany, a okrutna intryga zbiera kolejne krwawe żniwo.

Książka została wydana przez Zysk i S-ka Wydawnictwo

19 listopada poznamy zwycięzców Rankingu Bibliotek

W tym roku już po raz piąty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodzą samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Wyróżnieni zostaną ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

Celem organizatorów jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych, tak by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Uroczysta gala odbędzie się 19 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w Pałacu Rzeczypospolitej (siedziba Biblioteki Narodowej), pl. Krasińskich 3/5, w Warszawie. Dyplomy odbiorą samorządowcy i dyrektorzy najlepszych bibliotek w gminach miejskich do 15 tys. mieszkańców oraz w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.

19 listopada ukaże się także 4-kolumnowy dodatek do dziennika „Rzeczpospolita” - Ranking Bibliotek z listą najlepszych placówek. Pełna lista będzie dostępna na stronach internetowych „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki.

Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja książki prof. Piotra Skubiszewskiego

Towarzystwo Naukowe KUL oraz Biblioteka Narodowa uprzejmie zapraszają na uroczystą promocję książki Profesora Piotra Skubiszewskiego Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja odbędzie się 18 listopada 2015 r. o godz. 18.00 w Sali Darczyńców w Gmachu Biblioteki Narodowej, Warszawa, al. Niepodległości 213 więcej o Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja książki prof. Piotra Skubiszewskiego