Niepodległa logoTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

ZAPRASZAMY

Hackathon danych publicznych

W weekend 24-25 września w Bibliotece Narodowej odbędzie się Hackathon danych publicznych – maraton programowania, organizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Podczas wydarzenia przekonamy się, jak wiele można zdziałać wykorzystując otwarte bazy danych publicznych, udostępnionych przez instytucje rządowe i samorządowe. Na najlepsze rozwiązania stworzone i zaprojektowane podczas wydarzenia czekają wartościowe nagrody oraz wdrożenie prototypów przez Ministerstwo Cyfryzacji. Biblioteka Narodowa jest partnerem Hackathonu.

Hackathon danych publicznych to wydarzenie, w ramach którego uczestnicy w ciągu dwóch dni wymyślą, jak wykorzystać dostępne dane publiczne do tworzenia usług ułatwiających codzienne życie. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich tych, którzy umieją identyfikować problemy, z jakimi mierzą się różne grupy społeczne i proponować swoje rozwiązania, wykorzystując publiczne dane. Hackathon zakończy się prezentacjami powstałych projektów przed zespołem ekspertów, którzy ocenią efekty dwudniowej pracy.

Zgłoszenia - w zespołach lub indywidualnie - przyjmowane są do 12 września. Więcej informacji na stronie www.hackathon.gov.pl

Kronika polska Wincentego Kadłubka. Pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy w sobotę 24 września do Pałacu Rzeczypospolitej na kolejny pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze, tym razem poświęcony Kronice polskiej Wincentego Kadłubka. Wystawie towarzyszyły będą wykłady oraz oprowadzanie po zamkniętych na co dzień wnętrzach Pałacu.

Pochodząca z przełomu XII i XIII wieku Kronika polska Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem to, obok kroniki Galla Anonima, jedno z najważniejszych dzieł o początkach historii Polski. Na jej kartach można znaleźć nie tylko opowieści o dokonaniach historycznych władców, ale też Kraka, Wandę, Popiela czy „całożercę” – potwora znanego dziś jako smoka wawelskiego. W opisywanych wydarzeniach odnajdywane są analogie do dziejów Aleksandra Wielkiego i Juliusza Cezara, a cała kronika pełna jest erudycyjnych nawiązań do religii, filozofii i prawa rzymskiego.

Sam Wincenty to jeden z najwybitniejszych intelektualistów swoich czasów, na co najlepszym dowodem jest właśnie Kronika polska. To także biskup krakowski, który w tajemniczych okolicznościach zrezygnował z pełnionej funkcji i ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie, a w XVIII wieku został ogłoszony błogosławionym Kościoła rzymskokatolickiego.

Wykłady towarzyszące pokazowi

  • 15.00 O mistrzu Wincentym zwanym Kadłubkiem i jego kronice. Wykład profesora Henryka Samsonowicza
  • 16.30 Wszystkie baśnie Wincentego Kadłubka, czyli o pochodzeniu najbardziej znanych polskich podań. Rozmowa Włodzimierza Kalickiego z profesorem Jackiem Banaszkiewiczem

Pałac Rzeczypospolitej - zwiedzanie z przewodnikiem

Zapraszamy do zwiedzania Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem. Oprowadzanie jest bezpłatne po uprzedniej rejestracji. Pałac można zwiedzać również we własnym zakresie, w godzinach trwania pokazu (11.00-19.00).

Rejestracja na poszczególne tury oprowadzania:

Pokaz i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia są bezpłatne.

PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.

Quo vadis Henryka Sienkiewicza – pokaz rękopisu

Za sprawą kolejnej edycji akcji Narodowe Czytanie już 3 września cała Polska zagłębi się w lekturze Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć rękopis powieści – bezcenny dokument opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym. więcej o Quo vadis Henryka Sienkiewicza – pokaz rękopisu

Imieniny Jana Kochanowskiego 2016

Trzy sceny, na scenach pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a wszystko to pośród kilkudziesięciu stoisk najlepszych wydawnictw i najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni. Już 18 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego – literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Noc Bibliotek 2016

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Organizatorem akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Centralne obchody Nocy Bibliotek odbędą się już po raz drugi w Bibliotece Narodowej, która jest jednym z Partnerów wydarzenia.

Biblioteka Narodowa zaprasza do stoiska 24 na Warszawskich Targach Książki

W dniach 19-22 maja 2016 roku już po raz siódmy na Stadionie PGE Narodowym przy Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1 odbędą się Warszawskie Targi Książki, w których komitecie honorowym jest Biblioteka Narodowa. Zapraszamy codzienne w godz. 10-19 (w niedzielę do godz. 17) do stoiska Biblioteki Narodowej – nr 24 sektor D, gdzie będzie można zapoznać się z naszą ofertą wydawniczą oraz nabyć książki z atrakcyjnym rabatem.

Kolejny termin szkolenia „Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna”!

W związku z dużym zainteresowaniem tym tematem, wyznaczyliśmy kolejny termin szkolenia. Bardzo cieszymy się z szybko napływających zgłoszeń i zapraszamy serdecznie. W dniu 6 maja 2016 r., w godz. 10.00 – 13.30 odbędzie się szkolenie: „Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna” więcej o Kolejny termin szkolenia „Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna”!

Psałterz floriański – PIERWSZE/NAJSTARSZE

Sobota 23 kwietnia to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć Psałterz floriański na własne oczy. Rękopis opuszcza na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a jego dzieje, treść i tajemnice przybliżą wykłady specjalistów. Psałterz floriański to bezcenny zabytek języka polskiego, a jednocześnie księga pełna zagadek. Rękopis, w którym każdy kolejny werset pisany jest w innym języku: naprzemiennie po łacinie, polsku i niemiecku. Naukowcy nadal toczą spory, kiedy i gdzie powstał, co znaczą zdobiące go miniatury i kto go używał więcej o Psałterz floriański – PIERWSZE/NAJSTARSZE