Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

ZAPRASZAMY

„Biblioteka to inwestycja”

KONFERENCJA

Biblioteka Narodowa podczas 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie organizuje konferencję „Biblioteka to inwestycja”. Celem konferencji jest podkreślenie roli i znaczenia inwestowania w biblioteki. Do udziału w obradach zapraszamy wszystkich bibliotekarzy oraz osoby zainteresowane szeroko pojętą kulturą więcej o „Biblioteka to inwestycja”

POLONA/2miliony - warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy

W związku uruchomieniem nowej wersji serwisu POLONA, Biblioteka Narodowa zaprasza bibliotekarzy oraz nauczycieli bibliotekarzy na bezpłatne warsztaty „POLONA/2miliony”.

UWAGA: Uprzejmie informujemy, że w związku z wielką liczbą zgłoszonych osób listy na wszystkie listopadowe terminy warsztatów dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy POLONA/2miliony są już zamknięte.

Na początek roku 2018 Biblioteka Narodowa przygotowuje kolejne edycje tych warsztatów. O szczegółowych terminach będziemy Państwa informować.

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator POLONY, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji. Przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu codziennie digitalizowanych jest nawet 2000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Większość należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Osoby biorące udział w warsztatach dowiedzą się m.in.:

 • jakie zmiany wprowadzono w serwisie,
 • jak korzystać z wyszukiwania,
 • co kryją dostępne w POLONIE kolekcje,
 • czym jest Panel Prasy,
 • czym jest kolekcja Instytucji i jak ją stworzyć,
 • do czego i w jaki sposób można wykorzystać POLONĘ w codziennej pracy.

Pobierz program warsztatów

Warsztaty poprowadzą Barbara Maria Morawiec oraz Iwo Hryniewicz.

Warsztaty odbędą się w Bibliotece Narodowej przy al. Niepodległości 213 w Warszawie.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, warsztaty odbędą się w czterech edycjach:

 • 13.11.2017 – I edycja 
 • 17.11.2017 – II edycja 
 • 20.11.2017 – III edycja 
 • 27.11.2017 – IV edycja

godz. 10:00-16:00.

UWAGA: w związku z wielką liczbą zgłoszonych osób listy na wszystkie listopadowe terminy warsztatów są już zamknięte.

Każdy uczestnik otrzyma certyfikat poświadczający udział w warsztatach wraz z pakietem materiałów dotyczących POLONY. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Koszty delegacji pokrywają uczestnicy.

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

BN na Targach Książki w Krakowie

W dniach 26-29 października odbywać się będą 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zapraszamy do stoiska Biblioteki Narodowej (nr D 46) oraz na konferencję i seminaria organizowane przez Bibliotekę Narodową:

Konferencja „Biblioteka to inwestycja”

czwartek 26 października, godz. 13.00-14.50, Sala Praga A

Celem konferencji jest podkreślenie roli i znaczenia inwestowania w biblioteki. Do udziału w obradach zapraszamy wszystkich bibliotekarzy oraz osoby zainteresowane szeroko pojętą kulturą.

Pobierz program konferencji

O standaryzacji rynku wydawniczego w Polsce

czwartek 26 października, godz. 16.00-17.00, Sala Lwów B
prowadzący: Renek Mendruń

Serwis e-ISBN w praktyce

piątek 27 października, godz. 12.00-13.00, Sala Lwów A

 • Jakie nowe funkcjonalności zostały dodane?
 • Jak uniknąć błędów w opisywaniu publikacji?
 • Jak wykorzystać serwis do komunikacji z rynkiem?

Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej opowiedzą o serwisie e-isbn i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Przedstawiciele Biura ISBN będą także dostępni w czwartek i piątek na stoisku Biblioteki Narodowej.

Konferencja „Tworzenie Narodowego Zasobu Bibliotecznego”

Serdecznie zapraszamy na konferencję „Tworzenie narodowego zasobu bibliotecznego” połączoną z uroczystą prezentacją POLONA/2miliony. Konferencja, w której weźmie udział prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, rozpocznie się w czwartek 12 października o godz. 11 w Audytorium im. Stefana Dembego w Bibliotece Narodowej przy al. Niepodległości 213. Pobierz szczegółowy program Udział w konferencji jest bezpłatny. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności na adres: b.wyderka@bn.org.pl więcej o Konferencja „Tworzenie Narodowego Zasobu Bibliotecznego”

Konferencja inaugurująca projekt „Patrimonium”

Biblioteka Narodowa zaprasza na konferencję otwierającą projekt „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej”, która odbędzie się 14 lipca 2017 r. w Pałacu Rzeczypospolitej, przy pl. Krasińskich 3/5 w Warszawie. Inauguracji projektu towarzyszyć będzie pokaz zabytków piśmiennictwa polskiego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz koncert Carmen patrium więcej o Konferencja inaugurująca projekt „Patrimonium”

Imieniny Jana Kochanowskiego obchodzimy 1 lipca!

W sobotę 1 lipca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego. Jak co roku na literackim pikniku Biblioteki Narodowej pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa (z książkami w imieninowych cenach!). Gościem specjalnym jest Joseph Conrad (a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski), dlatego będziemy odmieniać słowo „podróż” przez wszystkie przypadki, dyskutować o uniwersalności literackich doświadczeń i zastanawiać się nad znaczeniem różnorodności. A wszystko to na czterech scenach, obok plenerowych restauracji i kawiarni, w cieniu drzew jednego z najpiękniejszych parków Warszawy.

Zobacz Program Imienin Jana Kochanowskiego 2017