Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

ZAPRASZAMY

Biblioteka Narodowa zaprasza do stoiska 24 na Warszawskich Targach Książki

W dniach 19-22 maja 2016 roku już po raz siódmy na Stadionie PGE Narodowym przy Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1 odbędą się Warszawskie Targi Książki, w których komitecie honorowym jest Biblioteka Narodowa. Zapraszamy codzienne w godz. 10-19 (w niedzielę do godz. 17) do stoiska Biblioteki Narodowej – nr 24 sektor D, gdzie będzie można zapoznać się z naszą ofertą wydawniczą oraz nabyć książki z atrakcyjnym rabatem.

Kolejny termin szkolenia „Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna”!

W związku z dużym zainteresowaniem tym tematem, wyznaczyliśmy kolejny termin szkolenia. Bardzo cieszymy się z szybko napływających zgłoszeń i zapraszamy serdecznie. W dniu 6 maja 2016 r., w godz. 10.00 – 13.30 odbędzie się szkolenie: „Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna” więcej o Kolejny termin szkolenia „Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna”!

Psałterz floriański – PIERWSZE/NAJSTARSZE

Sobota 23 kwietnia to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć Psałterz floriański na własne oczy. Rękopis opuszcza na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a jego dzieje, treść i tajemnice przybliżą wykłady specjalistów. Psałterz floriański to bezcenny zabytek języka polskiego, a jednocześnie księga pełna zagadek. Rękopis, w którym każdy kolejny werset pisany jest w innym języku: naprzemiennie po łacinie, polsku i niemiecku. Naukowcy nadal toczą spory, kiedy i gdzie powstał, co znaczą zdobiące go miniatury i kto go używał więcej o Psałterz floriański – PIERWSZE/NAJSTARSZE

Biblioteka Narodowa na 22. Targach Wydawców Katolickich

W dniach 7-10 kwietnia 2016 roku w gościnnych podwojach Arkad Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się już po raz 22. Targi Wydawców Katolickich. Zapraszamy do stoiska Biblioteki Narodowej, gdzie będzie można zapoznać się z naszą ofertą wydawniczą oraz nabyć książki z atrakcyjnym rabatem.

Otwarte seminaria Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

W piątek 25 marca dr Artur Markowski przedstawi referat Martyrologiczne, heroiczne, antycarskie. Historie pogromów Żydów w Rosji w początkach XX wieku.


Zobacz harmonogram spotkań do końca czerwca

Seminaria odbywają się o godz. 13.00 w sali 200 na parterze gmachu głównego Biblioteki Narodowej.

Rozmyślanie przemyskie – pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze

Najstarszą zachowaną do dziś książkę napisaną całkowicie po polsku: Rozmyślanie przemyskie – zobaczyć będzie można w sobotę 19 marca (godz. 12-18.30) w Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich) w ramach cyklu pokazów PIERWSZE/NAJSTARSZE.

Przejdź do strony wydarzenia na facebook.com

Rozmyślanie to średniowieczne opowieści apokryficzne o życiu Jezusa i Marii pochodzące z przełomu XV i XVI w. Wydarzeniu towarzyszą dwa wykłady: ks. prof. Marka Starowieyskiego o apokryfach w najstarszej polskiej literaturze oraz dr Izabeli Winiarskiej-Górskiej o polszczyźnie późnego średniowiecza. Podczas wystawy będzie także możliwość zwiedzenia pałacowych wnętrz z przewodnikiem. Na zakończenie, o 18.30, nastąpi premierowe uruchomienie iluminacji Pałacu.

Znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej rękopis Rozmyślania przemyskiego został sporządzony w początku XVI wieku i jest odpisem starszego utworu. Ten liczący ponad 400 kart zabytek to obszerna opowieść o życiu Marii i Chrystusa, oparta o Ewangelię, legendy i apokryfy. Badacze łączą go z działalnością zakonu Bernardynów. Jest arcyciekawym przykładem polskiej prozy późnego średniowiecza, stanowiąc dowód erudycji i literackich umiejętności pozwalających zebrać historie z rozmaitych źródeł w jeden spójny wykład. Rozmyślanie zawiera także wiele treści lekkich, zabawnych, np. opowieści o tym jak Jezus w dzieciństwie pomagał Marii przyprawiać kapustę i jak ożywił gliniane ptaszki by nie zostały zdeptane.

Wybitny badacz literatury staropolskiej Aleksander Brückner napisał, że autor Rozmyślania przemyskiego ogarnął wszystko, co średniowieczny świat katolicki wiedział i pragnął wiedzieć o Chrystusie i jego matce. Tę opinię sprzed bez mała wieku potwierdzają również współczesne badania nad zabytkiem.

Wykłady

  • godz. 15 – wykład ks. prof. Marka Starowieyskiego
    Rozmyślanie przemyskie na tle apokryfów Nowego Testamentu

    Na przykładzie Rozmyślania przemyskiego prelegent pokaże, w jaki sposób różnorodne apokryfy Nowego Testamentu były obecne w najstarszej polskiej literaturze.
  • godz. 16.30 – wykład dr Izabeli Winiarskiej-Górskiej
    „O Jezusie i Maryji czcienie”, czyli Rozmyślanie Przemyskie w oczach historyka języka

Zwiedzanie Pałacu Rzeczypospolitej

Zwiedzanie Pałacu Rzeczypospolitej z przewodnikiem Jackiem Karwatem: godz. 12 i 14 - rejestracja zakończona.

Zapraszamy na indywidualne (bez przewodnika) zwiedzanie wystawy i Pałacu w godz. 12-18.30 poza godzinami oprowadzań.

Premiera iluminacji Pałacu Rzeczypospolitej

O godz. 18.30 nastąpi premierowe uruchomienie iluminacji Pałacu. Oświetlenie obejmie cały obiekt i podkreśli detale architektoniczne po przeprowadzonej niedawno restauracji fasady budynku. Światła będą odtąd oświetlały Pałac codziennie od zmierzchu do świtu, zaprojektowane zostały zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

PIERWSZE/NAJSTARSZE

Cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki Państwa Polskiego.