Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

ZAPRASZAMY

Biblioteka Narodowa na 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

W dniach 27-30 października odbywać się będą jubileuszowe 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zapraszamy do stoiska Biblioteki Narodowej nr D 43 oraz na seminaria prowadzone przez naszych pracowników:

Czwartek, 27.10, godz. 16-17 – Sala Praga

Wszystko co chcecie wiedzieć o ISBN ale nie wiecie o co pytać

Praktyczne i konkretne spotkanie poświęcone pracy w serwisie e-isbn i problemom związanym z nadawaniem numerów ISBN. Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej pokażą jak szybciej i sprawniej korzystać z serwisu e-isbn i dzięki dobrze opisanym metadanym zwiększyć rynkową rozpoznawalność zgłaszanych w nim tytułów. Zaprezentują najczęstsze błędy i ich skutki. Wysłuchają próśb, zajrzą w przyszłość i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Przez dni branżowe – czwartek i piątek przedstawiciele Biura ISBN udzielają konsultacji na stoisku BN.

Prowadzący: Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna - Biblioteka Narodowa

Piątek, 28.10, godz. 12-13 – Sala Lwów

Standardy światowe, naśladowanie liderów, pomysły z własnego podwórka - jak to ze sobą połączyć?

Zmiany w branży książkowej nie są oczywiste. Przedstawione zostaną prezentacje dwóch ośrodków, Biblioteki Narodowej oraz GfK Polonia. Następnie zapraszamy do dyskusji na trzy powiązane tematy: po pierwsze czy wiemy, na czym polega zmiana, po drugie jak ją zobrazować/ wymierzyć i po trzecie jak na nią reagować. Punktem wyjścia niech będzie brak wspólnej bazy książek typu books-in-print w Polsce oraz brak wspólnej kategoryzacji tematycznej książek.

W dyskusji udział wezmą:

Renek Mendruń - Biblioteka Narodowa

Jacek Schabowski  - GfK Polonia

Mszał Erazma Ciołka. Pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE

Kolejny pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć na własne oczy Mszał Erazma Ciołka – bezcenna, bogato zdobiona księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a zamknięte na co dzień wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej zostaną udostępnione zwiedzającym.

Erazm Ciołek, biskup i królewski dyplomata, był nie tylko niezwykle sprawnym politykiem, ale również znanym w Europie mecenasem sztuki. Znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej Mszał został przygotowany właśnie na jego zlecenie i pod wieloma względami wyprzedzał swoją epokę. Chociaż przyjmuje się, że gdy powstawał (1514-1518) w Polsce panowało jeszcze średniowiecze, to jego zdobienia są typowe dla włoskiego renesansu. Wykonało je przynajmniej trzech różnych iluminatorów, wśród których znajdował się prawdopodobnie Stanisław Samostrzelnik – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy książkowych.

Wyjątkowość Mszału Ciołka polega również na tym, że pochodzi z okresu, gdy popularność zaczął zyskiwać druk – z czasów ostatnich ksiąg wykonywanych przez kaligrafów i iluminatorów, którzy uwzględniali preferencje zleceniodawcy. Z kolei upodobania i gust podróżującego w charakterze dyplomaty Ciołka doskonale odzwierciedlają przemiany, jakie zachodziły w artystycznej kulturze Europy przełomu XV i XVI wieku.

Mszał Erazma Ciołka w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej

WYKŁAD TOWARZYSZĄCY POKAZOWI
• 16.30 „Rękopis na przełomie gotyku i renesansu, czyli o niezwykłym Mszale z fundacji biskupa Erazma Ciołka”, dr Magdalena Łanuszka – historyk sztuki i autorka bloga Posztukiwania.pl

OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zapraszamy do rejestracji na bezpłatne oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem oraz po poświęconej Mszałowi wystawie z historykiem sztuki dr Magdaleną Łanuszką. Pałac i wystawę można zwiedzać również we własnym zakresie, w godzinach trwania pokazu (11.00-19.00).

Rejestracja na poszczególne tury oprowadzania:
13.00  
14.00 
15.00 

Pokaz i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia są bezpłatne. Data: 22 październik (godz. 11:00 - 19:00).

PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.

Strona PIERWSZE/NAJSTARSZE

Premiera książki Elżbiety Cherezińskiej „Królowa”

Serdecznie zapraszamy na premierę książki Elżbiety Cherezińskiej
„Królowa”
która odbędzie się we wtorek, 27 września o godz. 18.00 w Pałacu Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5.

Spotkanie poprowadzi Anna Dziewit-Meller

Hackathon danych publicznych

W weekend 24-25 września w Bibliotece Narodowej odbędzie się Hackathon danych publicznych – maraton programowania, organizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Podczas wydarzenia przekonamy się, jak wiele można zdziałać wykorzystując otwarte bazy danych publicznych, udostępnionych przez instytucje rządowe i samorządowe. Na najlepsze rozwiązania stworzone i zaprojektowane podczas wydarzenia czekają wartościowe nagrody oraz wdrożenie prototypów przez Ministerstwo Cyfryzacji. Biblioteka Narodowa jest partnerem Hackathonu.

Hackathon danych publicznych to wydarzenie, w ramach którego uczestnicy w ciągu dwóch dni wymyślą, jak wykorzystać dostępne dane publiczne do tworzenia usług ułatwiających codzienne życie. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich tych, którzy umieją identyfikować problemy, z jakimi mierzą się różne grupy społeczne i proponować swoje rozwiązania, wykorzystując publiczne dane. Hackathon zakończy się prezentacjami powstałych projektów przed zespołem ekspertów, którzy ocenią efekty dwudniowej pracy.

Zgłoszenia - w zespołach lub indywidualnie - przyjmowane są do 12 września. Więcej informacji na stronie www.hackathon.gov.pl

Kronika polska Wincentego Kadłubka. Pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy w sobotę 24 września do Pałacu Rzeczypospolitej na kolejny pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze, tym razem poświęcony Kronice polskiej Wincentego Kadłubka. Wystawie towarzyszyły będą wykłady oraz oprowadzanie po zamkniętych na co dzień wnętrzach Pałacu.

Pochodząca z przełomu XII i XIII wieku Kronika polska Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem to, obok kroniki Galla Anonima, jedno z najważniejszych dzieł o początkach historii Polski. Na jej kartach można znaleźć nie tylko opowieści o dokonaniach historycznych władców, ale też Kraka, Wandę, Popiela czy „całożercę” – potwora znanego dziś jako smoka wawelskiego. W opisywanych wydarzeniach odnajdywane są analogie do dziejów Aleksandra Wielkiego i Juliusza Cezara, a cała kronika pełna jest erudycyjnych nawiązań do religii, filozofii i prawa rzymskiego.

Sam Wincenty to jeden z najwybitniejszych intelektualistów swoich czasów, na co najlepszym dowodem jest właśnie Kronika polska. To także biskup krakowski, który w tajemniczych okolicznościach zrezygnował z pełnionej funkcji i ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie, a w XVIII wieku został ogłoszony błogosławionym Kościoła rzymskokatolickiego.

Wykłady towarzyszące pokazowi

  • 15.00 O mistrzu Wincentym zwanym Kadłubkiem i jego kronice. Wykład profesora Henryka Samsonowicza
  • 16.30 Wszystkie baśnie Wincentego Kadłubka, czyli o pochodzeniu najbardziej znanych polskich podań. Rozmowa Włodzimierza Kalickiego z profesorem Jackiem Banaszkiewiczem

Pałac Rzeczypospolitej - zwiedzanie z przewodnikiem

Zapraszamy do zwiedzania Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem. Oprowadzanie jest bezpłatne po uprzedniej rejestracji. Pałac można zwiedzać również we własnym zakresie, w godzinach trwania pokazu (11.00-19.00).

Rejestracja na poszczególne tury oprowadzania:

Pokaz i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia są bezpłatne.

PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.

Quo vadis Henryka Sienkiewicza – pokaz rękopisu

Za sprawą kolejnej edycji akcji Narodowe Czytanie już 3 września cała Polska zagłębi się w lekturze Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć rękopis powieści – bezcenny dokument opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym. więcej o Quo vadis Henryka Sienkiewicza – pokaz rękopisu

Imieniny Jana Kochanowskiego 2016

Trzy sceny, na scenach pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a wszystko to pośród kilkudziesięciu stoisk najlepszych wydawnictw i najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni. Już 18 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego – literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Noc Bibliotek 2016

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Organizatorem akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Centralne obchody Nocy Bibliotek odbędą się już po raz drugi w Bibliotece Narodowej, która jest jednym z Partnerów wydarzenia.

Biblioteka Narodowa zaprasza do stoiska 24 na Warszawskich Targach Książki

W dniach 19-22 maja 2016 roku już po raz siódmy na Stadionie PGE Narodowym przy Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1 odbędą się Warszawskie Targi Książki, w których komitecie honorowym jest Biblioteka Narodowa. Zapraszamy codzienne w godz. 10-19 (w niedzielę do godz. 17) do stoiska Biblioteki Narodowej – nr 24 sektor D, gdzie będzie można zapoznać się z naszą ofertą wydawniczą oraz nabyć książki z atrakcyjnym rabatem.