Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

ZAPRASZAMY

PIERWSZE/NAJSTARSZE: Sakramentarz tyniecki

W sobotę 28 listopada, w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE, odbędzie się w Pałacu Rzeczypospolitej pokaz Sakramentarza tynieckiego. Ten bogato zdobiony kodeks to nie tylko jeden z najstarszych (XI w.) rękopisów przechowywanych w Polsce, ale także intrygujące źródło wiedzy na temat kultury państwa Piastów. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady: o kobietach i książkach w XI wieku oraz o początkach opactwa benedyktynów w Tyńcu.  więcej o PIERWSZE/NAJSTARSZE: Sakramentarz tyniecki

Spotkanie autorskie z Bogusławem Chrabotą

Biblioteka Narodowa oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo z przyjemnością zapraszają na spotkanie autorskie

Bogusławem Chrabotą 

poświęcone jego najnowszej książce „Psy Egiptu”, które odbędzie się 20 listopada o godz. 18:00 w Pałacu Rzeczypospolitej,  pl. Krasińskich 3/5.

Spotkanie poprowadzi Maciej Stroiński.

 

Powieść z akcją osadzoną w pieczołowicie zrekonstruowanej rzeczywistości starożytnego Egiptu.

Egipt faraonów, tysiąc czterysta lat przed Chrystusem. Małoletnia księżniczka z azjatyckiego królestwa Mitanni wędruje na dwór faraona. Ma zostać jego kolejną żoną. W kananejskiej twierdzy Megiddo, od której wiele lat później bierze nazwę biblijny Armagedon, czeka na nią egipski poseł Mane. Do spotkania jednak nie dochodzi, ponieważ Mane zostaje zamordowany, a księżniczka porwana. Do Megiddo przybywa jednak eskortujący ją mitannijski możnowładca Haramaszi. To on przy udziale egipskiego żołnierza o imieniu Tut ("Żywy") próbuje wyjaśnić tajemnice morderstwa i porwania. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ każdy jest podejrzany, a okrutna intryga zbiera kolejne krwawe żniwo.

Książka została wydana przez Zysk i S-ka Wydawnictwo

19 listopada poznamy zwycięzców Rankingu Bibliotek

W tym roku już po raz piąty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodzą samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Wyróżnieni zostaną ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

Celem organizatorów jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych, tak by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Uroczysta gala odbędzie się 19 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w Pałacu Rzeczypospolitej (siedziba Biblioteki Narodowej), pl. Krasińskich 3/5, w Warszawie. Dyplomy odbiorą samorządowcy i dyrektorzy najlepszych bibliotek w gminach miejskich do 15 tys. mieszkańców oraz w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.

19 listopada ukaże się także 4-kolumnowy dodatek do dziennika „Rzeczpospolita” - Ranking Bibliotek z listą najlepszych placówek. Pełna lista będzie dostępna na stronach internetowych „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki.

Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja książki prof. Piotra Skubiszewskiego

Towarzystwo Naukowe KUL oraz Biblioteka Narodowa uprzejmie zapraszają na uroczystą promocję książki Profesora Piotra Skubiszewskiego Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja odbędzie się 18 listopada 2015 r. o godz. 18.00 w Sali Darczyńców w Gmachu Biblioteki Narodowej, Warszawa, al. Niepodległości 213 więcej o Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja książki prof. Piotra Skubiszewskiego

70 lat działalności Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie – wystawa

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przygotowuje się do obchodów w roku 2016 trzech jubileuszy: 70-lecia istnienia, 65-lecia Nagrody Literackiej i 40-lecia pisma „Pamiętnik Literacki”. Z tej okazji Biblioteka Narodowa zorganizowała wystawę, po raz pierwszy prezentującą szerokiej publiczności bogaty dorobek i historię działalności Związku.

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) powstał w sierpniu 1946 r. w Londynie z inicjatywy Stanisława Strońskiego, ministra informacji emigracyjnego Rządu RP. Celem organizacji od początku istnienia była pomoc polskim pisarzom oraz obrona wolności myśli i słowa wobec narzuconej Polsce cenzury. W latach 1947–1971 Związek prowadził w Londynie Dom Pisarza, który stał się centrum polskiego życia kulturalnego na obczyźnie. W swej 70-letniej historii ZPPnO zrzeszał  najwybitniejszych pisarzy i poetów emigracyjnych. Obecnie należy do niego bez mała 90 twórców rozsianych po całym świecie. Prezesem Związku jest Andrzej Krzeczunowicz. Główna działalność ZPPnO ma miejsce w Londynie, gdzie znajduje się siedziba Związku. Organizowane są tam wieczory autorskie, promocje książek, spotkania z poezją, salony literackie z udziałem gości z Polski.

  • Wystawa 70 lat działalności Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie
  • 21 listopada – 31 grudnia
  • Hol Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213)
  • Ekspozycję można zwiedzać w godzinach otwarcia Biblioteki.

Seminarium BIBLIOTEKA NOWA

Serdecznie zapraszamy pracowników bibliotek publicznych zainteresowanych zmianami, jakie niewątpliwie w najbliższym czasie czekają polskie biblioteki, na drugie seminarium z cyklu BIBLIOTEKA NOWA „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich".

Warszawa, 27 października 2015
BIBLIOTEKA NARODOWA
Audytorium im. Stefana Dembego
Warszawa, al. Niepodległości 213

Seminarium będzie poświęcone wpływom  ogólnokrajowych koncepcji rozwoju bibliotek na funkcjonowanie konkretnych placówek.

Naszymi prelegentkami będą: Sidsel Bech-Petersen, Urban Mediaspace Dokk1 Aarhus (Dania), Marijke Timmerhuis, DOK Delft (Holandia), Laura Norris, Kallio Library Helsinki (Finlandia), Hannelore Vogt, Öffentliche Stadtbibliothek Köln (Niemcy).

Nasi goście opowiedzą o:

  • misji swoich bibliotek,
  • priorytetach działania,
  • sposobach reagowania na zmiany wynikające z nowych potrzeb społecznych i o usługach oferowanych użytkownikom.

Pokażą, jak w działalność biblioteki włączają się lokalni partnerzy oraz jak biblioteka przygotowuje pracowników na nowe zadania. Prelegentki podzielą się z uczestnikami seminarium wizją przyszłości swoich bibliotek.

Zobacz więcej na stronie Instytutu Książki

Seminarium organizowane jest przez Instytut Książki i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów

PIERWSZE/NAJSTARSZE

W sobotę 24 października Biblioteka Narodowa rozpoczyna cykl PIERWSZE/NAJSTARSZE, w ramach którego co miesiąc prezentowane będą pierwsze  teksty i najstarsze zabytki kultury i historii polskiej dokumentujące początki Państwa Polskiego. Tym razem zostanie pokazany Rocznik świętokrzyski dawny -  to właśnie na jego karcie widnieje wiadomość o przybyciu do Polski czeskiej księżniczki Dobrawy w roku 965 i o chrzcie Mieszka I w roku następnym więcej o PIERWSZE/NAJSTARSZE

Przekazanie rękopisu Alberta Sowińskiego do zbiorów BN

Biblioteka Narodowa ma zaszczyt zaprosić na uroczyste przekazanie rękopisu Wojciecha Alberta Sowińskiego Fantaisie brillante pour piano sur la Perle du Brésil do zbiorów BN, które odbędzie się 9 października 2015 r. o godz. 15 w audytorium im. Stefana Dembego w gmachu głównym Biblioteki Narodowej.  Wydarzenie uświetni prawykonanie tego utworu przez Radosława Sobczaka, cenionego pianistę, profesora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie więcej o Przekazanie rękopisu Alberta Sowińskiego do zbiorów BN