Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

ZAPRASZAMY

Spotkania poświęcone opracowaniu rzeczowemu z użyciem Deskryptorów BN

Pracownia Deskryptorów Biblioteki Narodowej zaprasza na cykl otwartych spotkań poświęconych zagadnieniom opracowania rzeczowego z użyciem Deskryptorów BN. Zgodnie z zapowiedzią dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora BN, przed przerwą wakacyjną planujemy zorganizowanie dziewięciu spotkań w cyklu tygodniowym (maj-czerwiec).
Nasze zaproszenie kierujemy przede wszystkim do bibliotekarzy praktyków, metodyków opracowania rzeczowego i wszystkich osób zainteresowanych nowym sposobem indeksowania zawartości.

Prosimy o potwierdzenie obecności na adres e-mail: deskryptory@bn.org.pl

Najbliższe spotkanie:

IX. Publikacje religijne

30 czerwca 2015 r., godz. 13.00-15.00, sala 218,
gmach główny Biblioteki Narodowej, Aleja Niepodległości 213, Warszawa

Program:

 • Deskryptory dziedzinowe - rozdzielenie publikacji naukowych z zakresu Teologii, teologii wyznań chrześcijańskich i innych religii, publikacji religijnych przeznaczonych dla szerokiego kręgu odbiorców (często o charakterze duszpasterskim) i publikacji ściśle związanych ze sprawowaniem liturgii i kultu religijnego (modlitewniki, księgi liturgiczne itp.).
 • Forma, rodzaj/gatunek - przedstawienie listy deskryptorów i schematów wyrażania tych encji dla publikacji religijnych.
 • Odbiorca / przeznaczenie.
 • Opracowanie przedmiotowe - zasady wyrażania przedmiotu.

 

Noc Bibliotek – wydanie I krajowe, 30 maja

W sobotę 30 maja 2015 r., od godz. 18.00 w bibliotekach publicznych i szkolnych w całej Polsce odbędzie się Noc Bibliotek – impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać, podczas której w atrakcyjny, niekonwencjonalny sposób zostaną zaprezentowane ich zbiory oraz oferta edukacyjno-kulturalna. Biblioteka Narodowa jest patronem honorowym wydarzenia więcej o Noc Bibliotek – wydanie I krajowe, 30 maja

Deskryptory BN, spotkanie IV: Deskryptory wyrażające treść / ujęcie przedmiotu (pola 658)

Pracownia Deskryptorów Biblioteki Narodowej zaprasza na kolejne z cyklu otwartych spotkań poświęconych zagadnieniom opracowania rzeczowego z użyciem Deskryptorów BN.

IV. Deskryptory wyrażające treść / ujęcie przedmiotu (pola 658)

27 maja 2015 r., godz. 13.00-15.00, sala 218,

gmach główny Biblioteki Narodowej, Aleja Niepodległości 213, Warszawa.

Program

 • Lista deskryptorów dla dziedzin / ujęć przedmiotu - omówienie struktury listy i metodologii jej tworzenia.
 • Nowe strategie wyszukiwawcze - przedstawienie idei zawężania przedmiotu przez jego ujęcie i korzyści, jakie otrzymuje czytelnik w wyszukiwaniu fasetowym.
 • Konwersja dotychczasowych opisów - relacja miedzy określnikami JHP BN, a dziedzinami w opracowaniu deskryptorowym, typy określników ogólnych, które mogą być przekształcane w deskryptory ujęciowe.

Prosimy o potwierdzenie obecności na adres e-mail: deskryptory@bn.org.pl

Zobacz harmonogram kolejnych spotkań

Deskryptory BN, spotkanie III: Literatura dla dzieci i młodzieży

Przypominamy, że w najbliższą środę (20 maja) odbędzie się spotkanie poświęcone nowemu modelowi opracowania literatury dla dzieci i młodzieży z użyciem Deskryptorów BN.

Głównym motywem spotkania będzie wprowadzenie pełnego opisu przedmiotowego literatury dziecięcej i młodzieżowej (książeczki, książki zabawki, bajki, wierszyki, opowiadania, powieści). Chcemy, aby opis rzeczowy nie był tylko suchą informacją o formie, ale uwzględniał oczekiwania najmłodszych, rodziców, pedagogów, bibliotekarzy, którzy poszukują określonych treści (rozwód rodziców, przyjaźń, miłość, komputer, śmierć zwierzątka itp.).

Spotkanie ma charakter otwarty, a poprowadzą je dr Grażyna Lewandowicz-Nosal (Pracownia Bibliotekoznawstwa IKiCz) i Marta Wojciechowska (Pracownia DBN). Liczymy na Państwa obecność, spostrzeżenia, uwagi i pomysły, które pomogą nam udoskonalić nowy model opracowania.

Miejsce spotkania: Gmach główny BN, Al. Niepodległości 213, Warszawa, sala 218, godz. 13.00-15.00.

Zapraszamy!

BN na VI Warszawskich Targach Książki

Biblioteka Narodowa zaprasza Czytelników do swoich stoisk na VI Warszawskich Targach Książki, które odbędą się w dniach 14-17 maja 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 • Stoisko 186/V - Wydawnictwo Biblioteki Narodowej
 • Stoisko 53/BC (na terenie Businnes Club)
  • w dniach branżowych (14-15 maja) - ISBN. Będzie tu można uzyskać wszelkie informacje dotyczące nadawania numerów ISBN i na miejscu zarejestrować się w serwisie e-isbn  
  • w pozostałe dni (16-17 maja) - prezentacja POLONA.pl

 

Warszawskie Targi Książki 2015

14 - 17 maja 2015
Stadion Narodowy
Warszawa, al. Ks. J. Poniatowskiego 1

Warszawskie Targi Książki czynne będą w dniach i godzinach:

 • 14 maja (czwartek) 10.00-18.00
 • 15 maja (piątek) 10.00-19.00
 • 16 maja (sobota) 10.00-19.00
 • 17 maja (niedziela) 10.00-17.00

Organizator

Murator EXPO Sp. z o.o.
ul. Senatorska 13/15
00-075 Warszawa

Deskryptory BN. Spotkanie II: Dobór wyrażenia deskryptorowego

Pracownia Deskryptorów Biblioteki Narodowej zaprasza na kolejne z cyklu otwartych spotkań poświęconych zagadnieniom opracowania rzeczowego z użyciem Deskryptorów BN.

II. Dobór wyrażenia deskryptorowego

13 maja 2015 r., godz. 13.00-15.00, sala 218,
gmach główny Biblioteki Narodowej, Aleja Niepodległości 213, Warszawa.

Prosimy o potwierdzenie obecności na adres e-mail: deskryptory@bn.org.pl

Program:

 • Dobór deskryptora - przegląd wszystkich zmian w doborze formy deskryptora (postać formalna wyrażenia) - składnia, skróty, forma najbardziej rozpowszechniona etc.
 • Przegląd zmian w doborze wyrażenia deskryptorowego dla poszczególnych typów encji - przedmiot, zakres geograficzny, forma etc.
 • Zasady tworzenia relacji w bazie deskryptorów - omówienie podstawowych kryteriów tworzenia relacji, plany uzupełnienia relacji między deskryptorami poszczególnych typów encji.
 • Funkcja relacji logicznych w wyszukiwaniu fasetowym - wskazanie schematów wyszukiwania, w których relacje zwiększają kompletność wyszukiwania przez generowanie deskryptorów powiązanych z bieżącym przedmiotem wyszukiwania.
 • Źródła przejmowania danych - zasada doboru formy najbardziej rozpowszechnionej w źródłach informacyjnych i równorzędnie, w ogólnym zasobie słownictwa języka polskiego.

Otwarte seminaria Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN

Serdecznie zapraszamy na otwarte seminaria Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

Najbliższe spotkanie:

 • Jan Jerzy Sowa (BN): Piśmiennictwo w służbie administracji wojskowej. Formularze kancelarii wojskowych z 1. poł. XVIII w. Processus sądów hetmańskich Szymona Franciszka Pułaskiego i Kancelaria wojskowa (Kriegs-Kantzeley) Samuela Brodowskiego, 8 V, godz. 13:00

Seminaria odbywają się w sali 200.

Konferencja „Deskryptory Biblioteki Narodowej”

Biblioteka Narodowa zaprasza do udziału w otwartej konferencji pt. „Deskryptory Biblioteki Narodowej – propozycja zmian w opracowaniu zbiorów bibliotecznych w dobie sieci semantycznej”, która odbędzie się w Bibliotece Narodowej w dniach 20-21 kwietnia 2015 r.

Więcej informacji i bezpośrednia transmisja online na stronie konferencji

Konferencja „Współczesne wydawnictwa i prasa ruchu harcerskiego”

Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia i Biblioteka Narodowa zapraszają na konferencję pt. „Współczesne wydawnictwa i prasa ruchu harcerskiego”, w sobotę 28 marca 2015 r., w godzinach 10.00-18.00, w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie, przy Al. Niepodległości 213, w Sali Darczyńców, obok wejścia A (dla czytelników).

Pobierz informację szczegółową i program konferencji

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do 18 marca na adres e-mail: bn2015@harcerstwo2stulecia.pl