Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

ZAPRASZAMY

Spotkanie promujące Dyskografię Karola Szymanowskiego w opracowaniu Katarzyny Janczewskiej Sołomko

Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące Dyskografię Karola Szymanowskiego, pierwszy, unikatowy w polskiej i światowej literaturze przedmiotu, pełny katalog nagrań tego kompozytora - od najwcześniejszych, przedwojennych na rolkach pianolowych i płytach do wydanych do połowy 2015 roku włącznie więcej o Spotkanie promujące Dyskografię Karola Szymanowskiego w opracowaniu Katarzyny Janczewskiej Sołomko

Spotkanie dla bibliotekarzy systemowych i dostawców oprogramowania bibliotecznego ws. prezentacji danych bibliograficznych BN

W związku z wdrożeniem od 2017 r. Deskryptorów Biblioteki Narodowej, zmienia się organizacja prezentacji danych bibliograficznych i metoda ich udostępniania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych partnerów – bibliotek wszystkich typów – organizujemy spotkanie nt. zmian w udostępnianiu kartotek haseł wzorcowych. Omówimy również zmiany związane z implementacją nowego modelu opracowania zbiorów. Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do bibliotekarzy systemowych i przedstawicieli dostawców oprogramowania bibliotecznego. Liczymy, że  będzie to dobra okazja do rozmowy i odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości, które mogą się pojawić w przededniu pracy z Deskryptorami Biblioteki Narodowej więcej o Spotkanie dla bibliotekarzy systemowych i dostawców oprogramowania bibliotecznego ws. prezentacji danych bibliograficznych BN

IV Seminarium Biblioteka Nowa

IV Seminarium Biblioteka NowaWarszawa, 29 listopadaBiblioteka Narodowa, Al. Niepodległości 213Otwarta, demokratyczna przestrzeń usługowa – czyli o architekturze bibliotekNowoczesna biblioteka publiczna to zaangażowani bibliotekarze. To interesujące, różnorodne zbiory, to dostęp do informacji, ale również miejsce – przestrzeń dostosowana do potrzeb użytkowników, przestrzeń przyjazna, komfortowa, taka, której nie chce się opuszczać i do której chce się wracać więcej o IV Seminarium Biblioteka Nowa

Biblioteka Narodowa na 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

W dniach 27-30 października odbywać się będą jubileuszowe 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zapraszamy do stoiska Biblioteki Narodowej nr D 43 oraz na seminaria prowadzone przez naszych pracowników:

Czwartek, 27.10, godz. 16-17 – Sala Praga

Wszystko co chcecie wiedzieć o ISBN ale nie wiecie o co pytać

Praktyczne i konkretne spotkanie poświęcone pracy w serwisie e-isbn i problemom związanym z nadawaniem numerów ISBN. Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej pokażą jak szybciej i sprawniej korzystać z serwisu e-isbn i dzięki dobrze opisanym metadanym zwiększyć rynkową rozpoznawalność zgłaszanych w nim tytułów. Zaprezentują najczęstsze błędy i ich skutki. Wysłuchają próśb, zajrzą w przyszłość i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Przez dni branżowe – czwartek i piątek przedstawiciele Biura ISBN udzielają konsultacji na stoisku BN.

Prowadzący: Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna - Biblioteka Narodowa

Piątek, 28.10, godz. 12-13 – Sala Lwów

Standardy światowe, naśladowanie liderów, pomysły z własnego podwórka - jak to ze sobą połączyć?

Zmiany w branży książkowej nie są oczywiste. Przedstawione zostaną prezentacje dwóch ośrodków, Biblioteki Narodowej oraz GfK Polonia. Następnie zapraszamy do dyskusji na trzy powiązane tematy: po pierwsze czy wiemy, na czym polega zmiana, po drugie jak ją zobrazować/ wymierzyć i po trzecie jak na nią reagować. Punktem wyjścia niech będzie brak wspólnej bazy książek typu books-in-print w Polsce oraz brak wspólnej kategoryzacji tematycznej książek.

W dyskusji udział wezmą:

Renek Mendruń - Biblioteka Narodowa

Jacek Schabowski  - GfK Polonia

Mszał Erazma Ciołka. Pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE

Kolejny pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć na własne oczy Mszał Erazma Ciołka – bezcenna, bogato zdobiona księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a zamknięte na co dzień wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej zostaną udostępnione zwiedzającym.

Erazm Ciołek, biskup i królewski dyplomata, był nie tylko niezwykle sprawnym politykiem, ale również znanym w Europie mecenasem sztuki. Znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej Mszał został przygotowany właśnie na jego zlecenie i pod wieloma względami wyprzedzał swoją epokę. Chociaż przyjmuje się, że gdy powstawał (1514-1518) w Polsce panowało jeszcze średniowiecze, to jego zdobienia są typowe dla włoskiego renesansu. Wykonało je przynajmniej trzech różnych iluminatorów, wśród których znajdował się prawdopodobnie Stanisław Samostrzelnik – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy książkowych.

Wyjątkowość Mszału Ciołka polega również na tym, że pochodzi z okresu, gdy popularność zaczął zyskiwać druk – z czasów ostatnich ksiąg wykonywanych przez kaligrafów i iluminatorów, którzy uwzględniali preferencje zleceniodawcy. Z kolei upodobania i gust podróżującego w charakterze dyplomaty Ciołka doskonale odzwierciedlają przemiany, jakie zachodziły w artystycznej kulturze Europy przełomu XV i XVI wieku.

Mszał Erazma Ciołka w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej

WYKŁAD TOWARZYSZĄCY POKAZOWI
• 16.30 „Rękopis na przełomie gotyku i renesansu, czyli o niezwykłym Mszale z fundacji biskupa Erazma Ciołka”, dr Magdalena Łanuszka – historyk sztuki i autorka bloga Posztukiwania.pl

OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zapraszamy do rejestracji na bezpłatne oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem oraz po poświęconej Mszałowi wystawie z historykiem sztuki dr Magdaleną Łanuszką. Pałac i wystawę można zwiedzać również we własnym zakresie, w godzinach trwania pokazu (11.00-19.00).

Rejestracja na poszczególne tury oprowadzania:
13.00  
14.00 
15.00 

Pokaz i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia są bezpłatne. Data: 22 październik (godz. 11:00 - 19:00).

PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.

Strona PIERWSZE/NAJSTARSZE