komunikat - Biblioteka Narodowa

KOMUNIKAT

W środę komunikat Biblioteki Narodowej dotyczący pracy zdalnej w bibliotekach

KOMUNIKAT

W związku z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które może dotyczyć działalności bibliotek, Biblioteka Narodowa informuje, że trwają konsultacje z prawnikami dotyczące interpretacji wymienionego rozporządzenia.

W środę 4 listopada 2020 roku przed południem Biblioteka Narodowa wyda rekomendacje w tej sprawie.

Fundacja im. Kościelskich i Biblioteka Narodowa podpisały umowę o współpracy

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy o podpisaniu umowy o współpracy Biblioteki Narodowej i Fundacji im. Kościelskich w Genewie. Umowa obejmuje działania związane z organizacją uroczystości wręczenia Nagrody Kościelskich oraz z prowadzeniem czynności promocyjnych na rzecz Nagrody. Powstanie strona internetowa Nagrody, która będzie administrowana na serwerze Biblioteki Narodowej. Obie strony będę wspierać się również w działaniach na rzecz promocji czytelnictwa oraz w gromadzeniu informacji o zbiorach polskiego piśmiennictwa w Szwajcarii więcej o Fundacja im. Kościelskich i Biblioteka Narodowa podpisały umowę o współpracy

Komunikat Biblioteki Narodowej i Fundacji Zeszytów Literackich

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy, Sympatycy, Przyjaciele „Zeszytów Literackich”

Z żalem zawiadamiamy, że działalność Fundacji Zeszytów Literackich, wieloletniego wydawcy kwartalnika „Zeszyty Literackie”, dobiega końca. Wszystkie zeszyty (144 numery, a także 11 zeszytów specjalnych), które w latach 1982-2018 ukazały się drukiem, najpierw w Paryżu, a następnie w Warszawie, zostały zdigitalizowane przez Bibliotekę Narodową i udostępnione w czytelniach bibliotecznej sieci academica.edu.pl.

Obecnie, mimo starań podjętych przez twórców kwartalnika, nie ma możliwości umieszczenia cyfrowej wersji „Zeszytów Literackich”, tak, aby były one ogólnodostępne z poszanowaniem litery prawa. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych do czytelni, które przystąpiły do programu Academica – jest ich w Polsce ponad tysiąc.

Jednocześnie informujemy, że pełny zbiór drukowanych numerów kwartalnika oraz wszystkie książki ogłoszone przez wydawnictwo Zeszytów Literackich znajdują się na półkach Biblioteki Narodowej. Pragniemy zapewnić, że naszym wspólnym celem jest, aby cały dorobek wydawniczy Zeszytów Literackich był dostępny dla czytelników w sposób nieograniczony.

Dyrektor
Biblioteki Narodowej
dr Tomasz Makowski
Redaktor Naczelna
„Zeszytów Literackich”
Barbara Toruńczyk

Rekomendacje BN dla bibliotek w powiatach objętych specjalnymi obostrzeniami podczas epidemii

KOMUNIKAT

W związku z wprowadzeniem od soboty 8 sierpnia 2020 roku dodatkowych obostrzeń dla 19 powiatów w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem, Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w tych rejonach stosowanie się do ogólnych rekomendacji oraz wprowadzenie nowych zasad w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników więcej o Rekomendacje BN dla bibliotek w powiatach objętych specjalnymi obostrzeniami podczas epidemii

Biblioteka Narodowa nieczynna 14–16 sierpnia

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy, iż Biblioteka Narodowa będzie nieczynna dla czytelników od piątku 14 sierpnia do niedzieli 16 sierpnia 2020 roku. Za utrudnienia przepraszamy.

Zachęcamy użytkowników do korzystania z zasobów on-line w bibliotece cyfrowej POLONA oraz z ponad 1100 terminali cyfrowej wypożyczalni Academica znajdujących się w innych bibliotekach.

Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczące organizowania wydarzeń w bibliotekach

KOMUNIKAT

Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom organizację wydarzeń na świeżym powietrzu oraz w przestrzeniach zamkniętych tylko w tych miejscowościach, w których nie ma przypadków zakażeń koronawirusem lub liczba ich wyraźnie spada. Obowiązują wówczas zasady reżimu sanitarnego określone w przepisach. Wciąż preferowane jest organizowanie wydarzeń w formie on-line więcej o Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczące organizowania wydarzeń w bibliotekach