Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

ZAPRASZAMY

Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. I. ŚWIAT

Brat Georg (dawniej Giovanni) z opactwa Reichenbach,miniaturzysta, pisze list do brata Andreasa z opactwaSankt Gallen w roku 1465 [...]Jeśli chodzi o pracę w skryptorium, to przez ostatnie miesiące zajmuję się, z Bożą pomocą, malowaniem map całego świata dla brata Nicolausa, który, opierając się na przełożonych wcześniej pismach Klaudiusza Ptolemeusza, na powrót wyrysował jego mapy, wymyślając całkiem owy sposób tyczenia – ma on być, jeśli wierzyć jego słowom, prawdziwszy niż dawny. Atlas zamierza ofiarować mojemu dawnemu panu, księciu Ferrary. Dałbym głowę, że liczy na godziwą odpłatę – najwyraźniej nie wie, że książę od zawsze był znany ze skąpstwa więcej o Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. I. ŚWIAT

Świat Ptolemeusza. Włoska kartografia renesansowa w zbiorach Biblioteki Narodowej - wystawa

Przypominamy, że ostatni dzień otwarcia wystawy to sobota, 22 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

Wystawę skarbów włoskiej kartografii renesansowej - z literacką narracją Jacka Dehnela w formie 30 krótkich utworów – zwiedzać można w Pałacu Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej od wtorku, 20 listopada przez miesiąc. Najcenniejszym eksponatem jest podarowany przez papieża Grzegorza XIII Kanclerzowi Janowi Zamoyskiemu egzemplarz Geografii Klaudiusza Ptolemeusza z 1467 r., pochodzący z Biblioteki Ordynacji Zamojskiej w depozycie Biblioteki Narodowej. Wystawa upamiętnia Jana Zamoyskiego, ostatniego Ordynata, w 100. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci.

Zobacz wystawę wirtualną:

Świat Ptolemeusza. Włoska kartografia renesansowa w zbiorach Biblioteki Narodowej
Wystawa w stulecie urodzin Jana Zamoyskiego
20 listopada – 22 grudnia, Pałac Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich 3/5 w Warszawie
Zapraszamy do zwiedzania codziennie w godz. 12-20, wstęp wolny

Kontakt:
tel. (022) 608 26 45

Nowa książka Jacka Dehnela Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych - literacki przewodnik po ekspozycji - do nabycia tylko na wystawie!

 

 

„Czytam sobie" - inauguracja projektu wydawniczego

Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, wydawnictwo Egmont oraz wesoła gromadka nieletnich smakoszy słowa zapraszają na uroczystą inaugurację projektu wydawniczego „Czytam sobie".

  • Biblioteka Narodowa, Sala Darczyńców (wejście A - dla czytelników)
  • Piątek, 28 września
  • godz. 12.00

Czytam sobie
Nauka czytania, jakiej jeszcze nie było

Na początek października Wydawnictwo Egmont planuje premierę serii „Czytam sobie” wspierającej dzieci w nauce czytania. W jej powstanie zaangażowani zostali czołowi współcześni polscy autorzy i ilustratorzy

Do współpracy wydawnictwo zaprosiło pisarzy tej miary co Grzegorz Kasdepke, Wojciech Widłak, Zofia Stanecka, Ewa Nowak, Joanna Olech czy Małgorzata Strzałkowska. Zabawnym historyjkom ich autorstwa towarzyszą ilustracje, m.in. Doroty Łoskot-Cichockiej, Joanny Rusinek, Emilii Dziubak i Marcina Bruchnalskiego.

- Dzięki zaproszeniu do współpracy tak znakomitych twórców udało nam się stworzyć cykl książek nie tylko wartościowych edukacyjnie, ale także atrakcyjnych pod względem artystycznym, czemu towarzyszą błyskotliwie napisane, wciągające opowiastki – mówi Katarzyna Sendecka, wydawca i twórca merytorycznych podstaw „Czytam sobie”.

Serię rozpoczyna dziewięć tytułów – po trzy w obrębie kolejnych poziomów czytelniczego zaawansowania dziecka. Dzięki nim zaczyna ono naukę od składania wyrazów z liter, następnie z sylab, by wreszcie – w książeczkach z poziomu „dla zaawansowanych” – płynnie czytać całe zdania. Stosownie do poziomu odbiorców czcionki w tekstach mają różny rozmiar oraz proporcje względem rysunków. Książeczki dla początkujących mają krótsze zdania oraz przewagę ilustracji, z kolei tytuły dla bardziej wyrobionych małych miłośników literatury przypominają już „prawdziwe książki”, z nielicznymi, czarno-białymi obrazkami.

Imieniny Jana Kochanowskiego

Na świętego Jana czytamy do rana  >> wstęp wolny Biblioteka NarodowaOgród Krasińskich i Pałac Rzeczypospolitejplac Krasińskich 3/523 czerwca, od godz. 12.00 do północy Gwiazdy i Autorzy Wydawcy i inni wystawcy oraz punkty gastronomiczne Imieniny Jana Kochanowskiego na facebook.com słuchaj zapisu audycji z TOK FM o Imieninach Jana Kochanowskiego słuchaj zapisu audycji z prog. I Polskiego Radia o Imieninach Jana Kochanowskiego W noc świętojańską zapraszamy do Ogrodu Krasińskich na zupełnie nową (ale z tradycjami!) imprezę kulturalnych warszawiaków – Imieniny Jana Kochanowskiego więcej o Imieniny Jana Kochanowskiego

Zebranie Instytutu Bibliograficznego

Biblioteka Narodowa zaprasza wszystkich zainteresowanych na zebranie Instytutu Bibliograficznego BN. Odbędzie się ono w czwartek, 31 maja o godz. 12.00 w gmachu głównym Biblioteki Narodowej, w Warszawie, przy al. Niepodległości 213 w sali 200

dr Marcin Roszkowski (Biblioteka Narodowa) przedstawi sprawozdanie: Stan prac grupy EURIG nad zasadami katalogowania RDA

 

„Biblioteka wędrowna” - spotkanie SBP

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy BN zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie zatytułowane „Biblioteka wędrowna”.

Spotkanie odbędzie się 30 maja (środa) o godz. 14 w gmachu głównym Biblioteki Narodowej, w Warszawie, przy al. Niepodległości 213, sala 200.

W programie przewidziano między innymi prezentację Aliny Trzaski z Dzielnicowej Wypożyczalni Kompletów Książek Oddział Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Konferencja Naukowa w 100-lecie śmierci Bolesława Prusa

23-24 maja odbędzie się w w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej (Al. Niepodległości 213, wejście B), pierwsza w Roku Bolesława Prusa ogólnopolska konferencja naukowa na temat: „Bolesław Prus – artysta, myśliciel, świadek, krytyk i współtwórca swej epoki (z perspektywy stu lat po jego śmierci)”.

Organizatorami są Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. B. Prusa, Instytut Badań Literackich PAN oraz Biblioteka Narodowa.

Referaty wygłoszą wybitni znawcy i badacze twórczości wielkiego pisarza z całego kraju. Zgodnie z formułą tematyczną podejmą oni próbę spojrzenia – z perspektywy naszej współczesności – na utwory Prusa. Konferencja odsłoni ogromne bogactwo i żywotność ich problematyki.

Mowa będzie m.in. o „pięknie Prusa”, o jego stosunku do poznania naukowego, idei postępu, mediumizmu, magnetyzmu i … cyklistów, o „śladach Rosji” i świecie przyrody w jego twórczości, o specyfice wykreowanych przezeń postaci, o „Prusowskiej koncepcji dziennikarstwa”. Przedstawiona zostanie próba odpowiedzi na pytanie „czy Emancypantki to powieść feministyczna”. Można będzie także usłyszeć, jak wyglądał – równo sto lat temu – pogrzeb autora Lalki, Faraona, Kronik i tylu innych wspaniałych utworów.

Serdecznie zapraszamy. Początek obrad o godz. 9.30 (drugiego dnia o 9.00). Wstęp wolny.

Zobacz program konferencji