Konferencja prasowa POLONA/3 miliony
Podczas konferencji w Pałacu Rzeczypospolitej, przy publiczności szczelnie wypełniającej Salę Kariatyd, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski podsumował projekt digitalizacji zbiorów Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej: „Dzięki Patrimonium POLONA to teraz 3 miliony obiektów – jest to największa biblioteka cyfrowa w Polsce, trzecia w Europie. Mamy w POLONIE zbiory od II wieku i najnowocześniejsze oprogramowanie, zbliżamy się do 20 milionów skanów rocznie, a nasi czytelnicy zyskali teraz dostęp do tak wielu materiałów jak profesorowie z Cambridge czy Oxfordu. Spełniają się nasze bibliotekarskie marzenia”.
Jak przyznał premier Piotr Gliński, minister kultury, „Patrimonium jest rzeczywiście nie do przecenienia, jeśli chodzi o znaczenie dla polskiej kultury. Ale to także doskonale wydane prawie sto milionów. Projekt był przeprowadzony efektywnie, profesjonalnie i najtaniej jak można”. Na szerszy kontekst procesu digitalizacji zwrócił uwagę Marek Zagórski, minister cyfryzacji, „W Patrimonium i POLONIE ważna jest nie tylko digitalizacja, ale także dostęp – to, że naprawdę docieramy z kulturą pod strzechy – oraz bezpieczeństwo zbiorów”.
W nawiązaniu do słów ministra dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej profesor Zdzisław Pietrzyk przypomniał zadane mu kiedyś, „bardzo kłopotliwe dla bibliotekarza pytanie: który z trzech elementów biblioteki jest najważniejszy: pracownicy, czytelnicy czy zbiory? Odpowiedziałem, że zbiory. Bo to właśnie za ochronę i udostępnienie zbiorów jesteśmy odpowiedzialni”.
W grudniu 2019 roku w prowadzonej przez Bibliotekę Narodową najnowocześniejszej w Polsce bibliotece cyfrowej POLONA udostępniono trzy miliony obiektów. Milion z nich to efekt projektu Patrimonium, realizowanego przez BN razem z Biblioteką Jagiellońską, największą i najstarszą biblioteką akademicką w Polsce.