Teraz: zamknięte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

AKTUALNOŚCI BN

Dni otwarte DBN w Bibliotece Narodowej

Przed zaplanowanym na 1 stycznia 2017 r. wdrożeniem nowego modelu opracowania zbiorów i z myślą o dotychczasowych odbiorcach — bibliotekach stosujących JHP BN, odbyły się dni otwarte BN poświęcone Deskryptorom Biblioteki Narodowej. Taka formuła spotkania pozwoliła, naszym zdaniem, pełniej odpowiedzieć na wszystkie pytania, a uczestnicy nie czuli się skrępowani formułą szkoleniową. Nasi goście mieli wcześniej możliwość zapoznania się z materiałami dotyczącymi wszystkich rodzajów deskryptorów. Miło nam było udzielić odpowiedzi na wątpliwości i spostrzeżenia. Spotkanie stało się dobrą okazją do wspólnej wymiany myśli więcej o Dni otwarte DBN w Bibliotece Narodowej

Prasa rosyjska i rosyjskojęzyczna w II Rzeczypospolitej. Referat Adama Suławki

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

W piątek 28 października (godz. 13.00). Adam Suławka wygłosi referat Prasa rosyjska i rosyjskojęzyczna w II Rzeczypospolitej.

Pobierz harmonogram seminariów na okres wrzesień 2016 – marzec 2017

Seminaria odbywają się w gmachu głównym Biblioteki Narodowej przy alei Niepodległości 213, w sali 200 na parterze.

Sekrety Mszału Erazma Ciołka

Mszał Erazma Ciołka kryje wiele sekretów i ciekawostek. Jedną z nich jest własnoręczny dopisek fundatora, biskupa płockiego Erazma Ciołka, który nad tekstem Modlitwy Eucharystycznej (Kanonu Rzymskiego), gdzie wymieniani są papież L[eon X], cesarz M[aksymilian I Habsburg], król S[igismundo = Zygmunt I Stary] i biskup E[razm Ciołek] nad swoim imieniem dopisał czerwonym atramentem „me misero Peccatore E.” („mnie biednego grzesznika E[razma]”).

Już w sobotę 22 października, tylko przez jeden dzień, oglądać będzie można bezcenny Mszał Erazma Ciołka – rękopis z początku XVI w. ozdobiony przepięknymi, renesansowymi miniaturami wykonanymi przez najwybitniejszych polskich malarzy książkowych tamtej epoki.

Mszał Erazma Ciołka – pokaz w cyklu Pierwsze/Najstarsze z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski
22 października, godz. 11.00 - 19.00
Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5, Warszawa

Więcej o pokazie Mszału Erazma Ciołka

Dürerowskie inspiracje w Mszale Erazma Ciołka

Już w sobotę 22 października, tylko przez jeden dzień, oglądać będzie można bezcenny Mszał Erazma Ciołka – rękopis z początku XVI w. ozdobiony przepięknymi, renesansowymi miniaturami wykonanymi przez najwybitniejszych polskich malarzy książkowych tamtej epoki, m. in. słynnego Stanisława Samostrzelnika.  Część malowideł inspirowana jest twórczością Albrechta Dürera i Hansa Süssa von Kulmbach – co ciekawe, Mszał powstał zaledwie kilka lat po publikacji dzieł niemieckich mistrzów. Świadczy to o wielkiej otwartości ówczesnego środowiska polskich artystów i ich mecenasów na najnowsze prądy w sztuce światowej.

Mszał Erazma Ciołka – pokaz w cyklu Pierwsze/Najstarsze z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski
22 października, godz. 11.00 - 19.00
Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5, Warszawa

Więcej o pokazie Mszału Erazma Ciołka

Piąte posiedzenie Zespołu ds. Rozwoju Deskryptorów Biblioteki Narodowej

W środę 19 października odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Rozwoju Deskryptorów Biblioteki Narodowej. Na spotkaniu przedstawiono ostateczne wersje, z naniesionymi poprawkami, wszystkich materiałów przedstawionych podczas zebrań, tj. Zasad tworzenia Deskryptorów Biblioteki Narodowej, Opracowania zbiorów z zastosowaniem Deskryptorów BN: ujęcie przedmiotu publikacji i Opracowania zbiorów z zastosowaniem Deskryptorów BN: literatura i twórczość artystyczna. Wszystkie instrukcje udostępniono w serwisie, na łamach którego będą prezentowane wszelkie materiały metodyczne, normatywne i wykazy zmian związane z Deskryptorami Biblioteki Narodowej. Posiedzenie zespołu konsultacyjnego poprzedziło organizowane 20 i 21 października br. dni otwarte BN (dla bibliotek stosujących JHP BN) poświęcone DBN.

Archiwum Jerzego Turowicza i prace nad jego katalogowaniem. Referat Anny Milewicz

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN. W piątek 21 października (godz. 13.00) Anna Milewicz wygłosi referat:  Archiwum Jerzego Turowicza i prace nad jego katalogowaniem.   Seminaria odbywają się w gmachu głównym Biblioteki Narodowej przy alei Niepodległości 213, w sali 200 na parterze więcej o Archiwum Jerzego Turowicza i prace nad jego katalogowaniem. Referat Anny Milewicz

Platforma szkoleń elektronicznych

Starając się sprostać oczekiwaniom bibliotekarzy Zakład Edukacji Bibliotekarskiej uruchomił platformę szkoleń elektronicznych.

Obecnie na platformie dostępne sa on-line następujące prezentacje: 

  • „Merkuriusz – polskie publikacje naukowe w systemie elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych Academica”.
  • „Podstawy prawa autorskiego”. 
  • „Utwory osierocone, utwory niedostępne w obrocie handlowym - nowe instytucje prawa autorskiego”. 

Ponadto polecamy Państwu szkolenie „Biblioteki cyfrowe, serwisy i portale internetowe – nowe źródła informacji w pracy nauczyciela i bibliotekarza”. Jego tradycyjny odpowiednik zyskał dużą popularność i doczekał się wielu reedycji.

Platforma szkoleń elektronicznych Biblioteki Narodowej jest odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stają bibliotekarze w zinformatyzowanej rzeczywistości.

Korzystanie ze szkoleń i prezentacji jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych bibliotekarzy.  Zapraszamy!

Dostęp do szkolenia oraz prezentacji jest bezpłatny.

Mszał Erazma Ciołka. Pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE

Kolejny pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć na własne oczy Mszał Erazma Ciołka – bezcenna, bogato zdobiona księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a zamknięte na co dzień wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej zostaną udostępnione zwiedzającym. Erazm Ciołek, biskup i królewski dyplomata, był nie tylko niezwykle sprawnym politykiem, ale również znanym w Europie mecenasem sztuki. Znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej Mszał został przygotowany właśnie na jego zlecenie i pod wieloma względami wyprzedzał swoją epokę. Chociaż przyjmuje się, że gdy powstawał (1514-1518) w Polsce panowało jeszcze średniowiecze, to jego zdobienia są typowe dla włoskiego renesansu. Wykonało je przynajmniej trzech różnych iluminatorów, wśród których znajdował się prawdopodobnie Stanisław Samostrzelnik – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy książkowych więcej o Mszał Erazma Ciołka. Pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE