Psalmy Mikołaja Gomółki na Zamku Królewskim - Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

ZAPRASZAMY

Psalmy Mikołaja Gomółki na Zamku Królewskim

25 lutego

25 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie zespół Monodia Polska oraz Maria Erdman wykonają jedno z najważniejszych dzieł muzyki polskiego renesansu: Melodie na Psałterz polski przez Mikołaja Gomółkę uczynione, czyli opracowanie muzyczne Psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego.

Koncert „Psałterz polski – Co za przyczyna tego zamieszania?” to pierwszy z cyklu koncertów muzyki dawnej w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Nowe Epifanie.  

Biblioteka Narodowa jest partnerem Festiwalu. Przy okazji koncertu w Polonie pojawiły się zdigitalizowane w najwyższej rozdzielczości Melodie Gomółki i Psałterz Kochanowskiego.  

„Melodie na Psałterz Polski” Mikołaja Gomółki są jednym z najlepiej znanych dzieł polskiego renesansu. Czterogłosowe opracowania Psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego, wydane w Krakowie w 1580 roku, utrzymane zostały w stylu charakterystycznym dla pieśni protestanckich. Kompozytor – jak wspominał w dedykacji dla biskupa Piotra Myszkowskiego – pisał je „dla naszych prostych domaków”.

Podczas koncertu na Zamku Królewskim śpiewakom Monodii Polskiej, znanej głównie z wykonań tradycyjnych polskich pieśni, towarzyszyć będzie Maria Erdman przy pozytywie. Całość wykonania nawiązuje do pierwszych interpretacji „Psałterza”.

Kierownictwo muzyczne: Szczepan Pospieszalski, Maria Erdman
Wykonanie: Adam Strug, Monodia Polska, Maria Erdman
Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie
Data: 25.02.2018 r., godz.18.00