Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS
Biblioteka Narodowa zaprasza biblioteki do współpracy w ramach projektu „e-usługa OMNIS” oraz dołączenia do Zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS.
Wyrażamy nadzieję, że nasze wspólne starania doprowadzą do uwzględnienia w Zintegrowanej wyszukiwarce OMNIS możliwie największej liczby placówek bibliotecznych, co znacząco zwiększy dostęp szerokiego grona użytkowników polskich bibliotek do informacji o zgromadzonych przez nie publikacjach.
Poniżej udostępniamy list intencyjny ze szczegółowymi informacjami, deklarację udostępniania danych na potrzeby projektu „e-usługa OMNIS”, formularz zgłoszeniowy oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
W celu dołączenia do Zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS prosimy o wypełnienie formularza oraz odesłanie wypełnionej i podpisanej deklaracji na adres:
Zakład Technologii Informatycznych
Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213
02-086 Warszawa
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: wyszukiwarka.omnis@bn.org.pl
- List intencyjny
- Deklaracja udostępniania danych (PDF)
- Deklaracja udostępniania danych (DOC)
- FAQ
- Komunikat dotyczący protokołu Z39.50
Po wypełnieniu poniższego formularza wygenerowany zostanie PDF z deklaracją udostępniania danych. Prosimy o jego wydrukowanie i odesłanie na wyżej wskazany adres korespondencyjny.
Usługa Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS udostępni odbiorcom dwie podstawowe funkcjonalności:
- zintegrowane przeszukiwanie metadanych bibliograficznych i publikacji dostępnych na rynku, pochodzących z zasobów Biblioteki Narodowej i pozostałych polskich bibliotek, w celu znalezienia poszukiwanej książki, czasopisma, artykułu lub innego typu dokumentu bibliotecznego oraz inwentarzy wybranych archiwów i muzeów;
- zintegrowane przeszukiwanie pełnotekstowe treści książek, czasopism oraz artykułów w postaci cyfrowej, umożliwiające wysokojakościową eksplorację bibliotecznych zasobów informacji.
W ramach e-usługi użytkownik uzyska dostęp nie tylko do informacji katalogowej, lecz również do informacji o lokalizacji najbliższej biblioteki, w której znajduje się fizyczny egzemplarz interesującej go publikacji. Usługa obejmować będzie zbiory wszystkich kategorii bibliotek: bibliotek naukowych, publicznych, kościelnych, pedagogicznych, bibliotek muzeów i innych instytucji z terenu całego kraju, jak również zasoby bibliotek i archiwów cyfrowych.
Usługa przeszukiwania obejmie również zbiory Biblioteki Narodowej – Centralnej Biblioteki Państwa, instytucji kultury dysponującej największym w Polsce, liczącym ponad 9 mln jednostek, księgozbiorem oraz największą w kraju biblioteką cyfrową Polona.
Oprócz zbiorów bibliotecznych, przeszukiwanie obejmować będzie także inne typy zasobów:
- prace naukowe udostępnione w bibliotece cyfrowej Polona, powstałe w ramach usługi „Polona w Chmurze dla naukowców”
- informacje przekazywane przez wydawców podczas rejestracji numeru ISBN na temat planowanych publikacji analogowych i elektronicznych
- zbiory wybranych muzeów i archiwów cyfrowych.
Wartością dodaną usługi będzie możliwość natychmiastowego dostępu online do cyfrowych wersji publikacji z domeny publicznej, będących w otwartym dostępie lub pozyskanych w oparciu o licencje niewyłączne. W przypadku publikacji chronionych prawem autorskim system będzie wskazywał najbliższą bibliotekę posiadającą wersję papierową egzemplarza lub najbliższą bibliotekę z dostępem do systemu Academica, który umożliwia czytanie online publikacji pozostających pod ochroną prawa autorskiego na terminalach znajdujących się na terenie bibliotek.
W projekcie szczególny nacisk położono na udostępnienie danych w modelu Linked Open Data oraz udostępnienie ich do ponownego wykorzystania przez podmioty trzecie poprzez otwarte API OMNIS.
Usługa Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS będzie świadczona bezpłatnie.