Imieniny Jana Kochanowskiego - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

Imieniny Jana Kochanowskiego

Imieniny Jana Kochanowskiego

Literacki piknik Biblioteki Narodowej

Imieniny Jana Kochanowskiego to literacki piknik, który odbywa się w Ogrodzie Krasińskich oraz sąsiadującym z nim Pałacu Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy został zorganizowany przez Bibliotekę Narodową w 2012 roku, przede wszystkim w reakcji na utrzymujący się z roku na rok niski poziom czytelnictwa, ale również w celu podkreślenia, jak istotna dla krajowej produkcji wydawniczej jest polska literatura.

Od tego czasu odbyło się już osiem edycji wydarzenia, każda poświęcona innej postaci – m.in. Julianowi Tuwimowi, Zbigniewowi Herbertowi, Franciszce i Stefanowi Themmersonom, Josephowi Conradowi, Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu czy Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu (których Jan Kochanowski w ten symboliczny sposób zaprosił na swoje imieniny). Tegoroczna edycja odbyła się w ostatnią sobotę czerwca (29.06.2019), a jej bohaterem był Gustaw Herling-Grudziński.

Program Imienin to szereg wydarzeń z udziałem najciekawszych uczestników i najwnikliwszych obserwatorów polskiego życia literackiego – pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy i aktorów. Przez cały dzień na rozmieszczonych w Ogrodzie Krasińskich scenach odbywają się nie tylko spotkania i panele dyskusyjne, ale również koncerty, spektakle i warsztaty, nadające wydarzeniu interdyscyplinarny charakter. Swojego rodzaju tradycją stało się już wykonanie Pieśni świętojańskiej o Sobótce (którego podjęli się m.in. Ania Rusowicz, Tomasz Stańko, Stanisława Celińska czy zespół Mikromusic) oraz przyciągający rzesze warszawiaków Mecz poetycki, podczas którego popularni aktorzy rywalizują na interpretacje wierszy.

Z roku na rok poszerzany jest również program dla dzieci, podczas tegorocznej edycji otworzony koncertem zespołu Jerz Igor. Imieniny Jana Kochanowskiego to dla najmłodszych czytelników okazja, żeby wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez ulubionych autorów, obejrzeć Wieczorynkę (czyli premierowy spektakl w niezwykłym wnętrzu Pałacu Rzeczypospolitej) czy spędzić czas na twórczych aktywnościach przygotowanych przez polskich artystów wizualnych.

...a to wszystko w cieniu drzew jednego z najpiękniejszych parków Warszawy, pośród plenerowych kawiarni i stoisk najciekawszych polskich wydawnictw, które tego dnia oferują książki w „imieninowych” cenach.

Kontakt:

Biblioteka Narodowa
Al. Niepodległości 213
02-086 Warszawa

Biuro Komunikacji i Promocji
tel: (22) 608 25 52
e-mail: info@bn.org.pl

 

Dla mediów:

Barbara Maria Morawiec
tel.: 608 578 009, (22) 608 29 63
e-mail: b.morawiec@bn.org.pl