Projekt Merkuriusz. 15 mln zł na digitalizację czasopism naukowych
Rusza projekt „Merkuriusz” mający na celu zdigitalizowanie artykułów naukowych z punktowanych czasopism polskich z lat 2002–2014. Projekt przewiduje również uzupełnienie ich opisów bibliograficznych i udostępnienie w bibliotekach na terenie całego kraju za pośrednictwem cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA, jak również rozbudowę funkcjonalności serwisu. Łączny budżet projektu „Merkuriusz”, realizowanego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z Biblioteką Główną Politechniki Warszawskiej, wynosi prawie 15 mln zł.
9 września podpisana została umowa na dofinansowanie projektu Zintegrowana Platforma Polskich Czasopism Naukowych „Merkuriusz”. Jego celem jest przekształcenie do postaci cyfrowej i stworzenie opisów bibliograficznych artykułów, które w latach 2002–2014 ukazały się na łamach polskich periodyków umieszczonych na liście punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prace obejmą ponad 1900 tytułów czasopism i ponad 700 tysięcy artykułów. Publikacje w formie cyfrowej dostępne będą dla czytelników w bibliotekach na terenie całej Polski poprzez Cyfrową Wypożyczalnię Publikacji Naukowych ACADEMICA, której uruchomienie zaplanowane jest w najbliższych tygodniach.
Projekt „Merkuriusz” realizowany będzie przez BN do końca listopada 2015 r. we współpracy z Biblioteką Główną Politechniki Warszawskiej. Łączny budżet przedsięwzięcia to niemal 15 milionów złotych. Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Działanie 2.3 Inwestycje związane rozwojem infrastruktury informatycznej nauki).