Portret Słowackiego - biografia Poety autorstwa Pawła Hertza - Aktualności - Biblioteka Narodowa

AKTUALNOŚCI

Portret Słowackiego - biografia Poety autorstwa Pawła Hertza

Data publikacji:

Z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego Biblioteka Narodowa i Zeszyty Literackie oddają do rąk czytelników biografię twórcy BalladynyKróla Ducha, jaka wyszła spod pióra jednego z najwybitniejszych polskich literaturoznawców, prozaików, eseistów i poetów Pawła Hertza (1918-2001). Portret Słowackiego jest wznowieniem - po edycji PIW z 1976 r. - niezwykle barwnej opowieści o losach i twórczości autora Kordiana, osadzonej w kontekście polskiego doświadczenia historycznego i literackiego XIX wieku.

W życiu Słowackiego rzeczywistość rozstrzygnie o powstaniu owej błogosławionej rysy, przydającej człowieczy wyraz idealnej twarzy poety, przywracającej walor myśli konwencjonalnej piękności jego słów. I choć ta rzeczywistość, ukryta często wśród dekoracji epoki, nie zawsze bywała dostrzegana, dziś ona właśnie, przetopiona w poezję, stanowi dla nas o urodzie jego dzieła - napisał w swej pracy Paweł Hertz. Sztuka jest wierną towarzyszką życia ludzkiego, idzie z nim razem trudną, zakurzoną drogą. Nie jest więc słuszne, by dzieło odrywać od twórcy, by w kolejach jego życia nie szukać pilnie owej rzeczywistości nagiej, bez której poezja jest tylko rezygnacją - podkreślał autor biografii.

Książkę można nabyć w dobrych księgarniach na terenie całego kraju. W cenie promocyjnej (25 zł) możną ją kupić na stoisku wydawniczym BN, otwartym w Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5) w czasie trwania wystawy „Wokół Balladyny” (do 16 października br. od poniedziałku do czwartku w godz. 10-18.30, od piątku do niedzieli w godz. 11 - 19.00) oraz podczas wykładów otwartych poświęconych Słowackiemu (w tym samym miejscu 2, 9 i 16 października od godz. 18.00). Publikację można nabyć także w księgarni internetowej Zeszytów Literackich.