Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja książki prof. Piotra Skubiszewskiego
Towarzystwo Naukowe KUL oraz Biblioteka Narodowa uprzejmie zapraszają na uroczystą promocję książki Profesora Piotra Skubiszewskiego Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja odbędzie się 18 listopada 2015 r. o godz. 18.00 w Sali Darczyńców w Gmachu Biblioteki Narodowej, Warszawa, al. Niepodległości 213.
Książka Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku, wznowienie pierwszej polskiej edycji z 2001 roku (po wydaniach francuskim i włoskim), przedstawia dzieje twórczości artystycznej we wczesnym średniowieczu na ziemiach zachodniej połowy dawnego cesarstwa rzymskiego i na innych obszarach europejskich, które stopniowo znalazły się pod wpływem tradycji zachodniorzymskiej oraz w zasięgu działania Kościoła łacińskiego. W centrum uwagi autora stoi proces splatania się spuścizny Rzymu z dorobkiem różnych ludów, które po upadku imperium tworzyły w Europie nowe organizmy polityczne i nowe kultury. Osobne miejsce w książce zajmuje powstanie sztuki karolińskiej w IX wieku – zjawiska, które wyrosło na podłożu wielkiej próby odbudowy cesarstwa rzymskiego przez Karola Wielkiego i które stworzyło fundament pierwszego po upadku cywilizacji greckorzymskiej powszechnego w Europie języka form – sztuki romańskiej.
PIOTR SKUBISZEWSKI, ur. 1931, historyk sztuki, odbył studia na Uniwersytecie Poznańskim. Emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Université de Poitiers. Doktor honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Université de Poitiers. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, Académie Européenne des Sciences, des Arts et des Lettres, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Warszawskiego Towarzystwa Naukowego. Przedmiotem jego prac badawczych są głównie: rzeźba gotycka (m.in. twórczość Wita Stwosza), złotnictwo przedromańskie i romańskie, romańskie malarstwo miniaturowe, oddziaływanie tradycji Wschodu na sztukę wczesnego średniowiecza, ikonografia sztuki średniowiecznej ze szczególnym uwzględnieniem programów obrazowych i oddziaływania świata intelektualnego na twórczość artystyczną, a także – metodologia historii sztuki.
Książka wydana nakładem Towarzystwa Naukowego KUL.