Ruch Wydawniczy w Liczbach 2023 P
Opracowanie: Olga Dawidowicz-Chymkowska
78 tom publikacji „Ruch Wydawniczy w Liczbach. Periodyki” przedstawia dane statystyczne dotyczące tytułów periodyków opublikowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w jednym roku kalendarzowym. W roku 2023 zbiór periodyków, które otrzymała Biblioteka Narodowa, obejmował 5555 tytułów.
Atrakcyjny mnemotechnicznie charakter tej liczby nie może zamaskować faktu, że jest to o ponad 600 tytułów mniej niż w roku 2022. Mamy tu do czynienia z szóstym z rządurokiem spadków liczby publikowanych tytułów prasowych i czasopiśmiennych, i tym razem spadek ten jest bardzo duży. Istotne jest także, że nie chodzi w tym przypadku o zmiany zachodzące w nielicznych kategoriach periodyków (np. w roku 2022 za zmniejszenie się całego zbioru tytułów periodycznych odpowiadał w dużej mierze spadek liczby czasopism naukowych), ale o takie, które obejmują niemal całość omawianej tu produkcji wydawniczej. Ograniczenie liczby tytułów widoczne jest tym razem w prawie wszystkich uwzględnianych przez nas kategoriach gazet i czasopism.
W aktualnym raporcie uwzględniamy wszystkie gazety i czasopisma, których wydania z 2023 roku Biblioteka Narodowa otrzymała w formie papierowej nie później niż do końca maja 2024 roku. Jak co roku, wyjątek został zrobiony dla pism pojawiających się najrzadziej (głównie roczników i tytułów o nieregularnym cyklu wydawniczym). W ich przypadku uwzględniliśmy także wydania z roku 2022 otrzymane po terminie zamknięcia poprzedniej bazy. Gdybyśmy nie przyjęli takiej zasady, to ze względu na długi cykl wydawniczy wielu roczników i nieregularników oraz fakt, że często publikowane są one ze znacznym opóźnieniem, powstałaby sytuacja, w której część tytułów tego rodzaju na stałe wypadłaby ze statystyki wydawnictw.
Pobierz Ruch Wydawniczy w Liczbach
publikacja elektroniczna
seria: Ruch Wydawniczy w Liczbach
tom 78: 2023 Periodyki
wydanie pierwsze
rok wydania: 2024
stron: 84
ISSN 2083-6953