W kręgu podręczników do historii w gimnazjach klasycznych Królestwa Polskiego, 1864–1915
Zapraszamy na Otwarte Seminarium Biblioteki Narodowej. We wtorek 13 grudnia 2022 roku, o godzinie 14:00 dr Maria M. Przeciszewska z Biblioteki Narodowej wygłosi referat: W kręgu podręczników do historii w gimnazjach klasycznych Królestwa Polskiego, 1864–1915.
Podstawowym zadaniem każdego XIX-wiecznego imperium było teoretyczne udowodnienie praw do panowania nad zdobytym terytorium, ukazanie zależności między narodem „panującym” i podbitym, a także wyznaczenie miejsca tego ostatniego w historii i teraźniejszości imperium. Wraz z procesem modernizacji rosło znaczenie nowoczesnych sposobów indoktrynacji poddanych za pośrednictwem szkoły. W imperium rosyjskim kluczową rolę w tym procesie odgrywała narracja historyczna, jej narzędziami zaś były przede wszystkim podręczniki do historii.
Zadaniem mojego wystąpienia będzie analiza wybranych podręczników do nauczania historii w państwowych szkołach średnich Królestwa Polskiego. W tym celu zamierzam prześledzić sposób konstruowania opowieści na temat polskiej historii, narrację usprawiedliwiającą udział Rosji w rozbiorach Rzeczypospolitej oraz argumentację udowadniającą „konieczność” wcielenia Polski do rosyjskiego organizmu państwowego.
Rekrutacja została zakończona.
Otwarte seminarium Biblioteki Narodowej to cykl spotkań, których celem jest prezentacja referatów i wyników badań prowadzonych przez jej pracowników, jak i innych specjalistów zajmujących się bibliotekami i książką.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przedstawić swoje badania dotyczące tematów związanych z bibliotekami i książką, do zgłaszania projektów referatów. Propozycje prosimy przesyłać na adres: seminariabn@bn.org.pl.