Rzewuskiego podróże z Goliusem
Nie ulega wątpliwości, że Wacław Seweryn Rzewuski był jedną z najbarwniejszych postaci polskiego romantyzmu. Mimo wielu świadectw dotyczących jego życia i działalności, wciąż wiemy stosunkowo niewiele o jego podróżach i przygodach. Traktujące o nich relacje zostały podane w formie osobliwie skonwencjonalizowanej i celowo zmitologizowanej, nie można więc im bezwarunkowo zawierzyć, jeśli celem jest dotarcie do prawdy – pisze niezależny badacz Jacek Jarmoszko w czasopiśmie „Polish Libraries”.
Autor tekstu podjął próbę wydarcia rąbka tajemnicy, która skrywa się pod mitem narosłym wokół postaci Rzewuskiego. Przedmiotem jego analizy są niektóre z aspektów językowej warstwy Sur les chevaux orientaux Rzewuskiego [tom 1.; tom 2.] – jego dzienników z podróży po Bliskim Wschodzie i traktatu o koniach wschodnich. Między innymi został ukazany przemożny wpływ, jaki Jacobus Golius, autor jednego z popularnych słowników arabsko-łacińskich, wywarł na Rzewuskiego w kwestii rozumienia języka i kultury arabskiej. Uzyskana w wyniku tej analizy wiedza pozwoliła na wysunięcie pewnych hipotez dotyczących ważkich okoliczności mogących towarzyszyć powstaniu omawianego dzieła oraz samego procesu twórczego. Otrzymane wnioski pozwalają na rewizję dotychczasowej optyki dzieła.
Zachęcamy do lektury artykułu Rzewuski‘s travels with Golius, który ukazał się w 8. numerze czasopisma „Polish Libraries” .