Światłotrwałość i światłonietrwałość – o możliwościach wykorzystania wyników badań mikrofedometrycznych w ochronie zbiorów
W najnowszym numerze „Notesu Konserwatorskiego” Tomasz Łojewski i Małgorzata Grzelec poruszyli temat badań starzeniowych służących określeniu odporności obiektów na światło. W artykule zwrócono uwagę na obecne możliwości wykonywania takich testów dla dzieł sztuki i zabytków, koncentrując się na sposobie interpretacji uzyskanych wyników w konserwacji prewencyjnej.
Autorzy zaprezentowali przykłady różnych możliwości wykorzystania wyników pomiarów MFT (Micro Fading Tester) w planowaniu ekspozycji obiektów zabytkowych oraz zauważyli, że inny sposób wykorzystania aparatu MFT opiera się na analizie widm reflektancji zbieranych w trakcie starzenia. Przebieg widma i charakter zmian zachodzących w trakcie eksperymentu starzeniowego mogą tworzyć „spektralny odcisk palca” dla badanego punktu, umożliwiając identyfikację pigmentu lub barwnika. Dane takie otwierają też drogę do poszukiwania zgodności składu chemicznego materiałów malarskich lub pisarskich na różnych obiektach.
Zachęcamy do lektury artykułu Światłotrwałość i światłonietrwałość – o możliwościach wykorzystania wyników badań mikrofedometrycznych w ochronie zbiorów, który ukazał się w czasopiśmie „Notes Konserwatorski” nr 22.