Kronika Galla Anonima. Pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE
Zapraszamy na grudniowy, a zarazem ostatni pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze, poświęcony „Kronice polskiej” Galla Anonima. Bezcenny rękopis, na co dzień zamknięty w skarbcu Biblioteki Narodowej, będzie można oglądać tylko przez jeden dzień – podobnie jak barokowe wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej.
Gall Anonim jest uznawany za autora pierwszej kroniki poświęconej dziejom Polski. Swoje dzieło przygotował najprawdopodobniej za panowania Bolesława Krzywoustego, w XII wieku. Wiemy o nim tylko tyle, ile sam o sobie napisał – pochodzenie kronikarza nadal stanowi dla badaczy zagadkę, a nawet przedmiot burzliwych sporów.
W Bibliotece Narodowej przechowywany jest najstarszy, pochodzący z XIV wieku odpis „Kroniki polskiej”, nazywany Kodeksem zamojskim – ten sam, z którego Jan Długosz korzystał przy pisaniu swoich „Roczników”. Podczas pokazu zobaczyć będzie można również Kodeks heilsberski, na którym pozostawiono zapiskę „Gallus hanc historiam scripsit” („Gall napisał tę historię”), będącą jednym z niewielu tropów dotyczących pochodzenia kronikarza.
Kronika Galla Anonima w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej
WYKŁADY TOWARZYSZĄCE POKAZOWI
• 15.00 Historia interpretowania „Kroniki polskiej” Galla Anonima: od Wincentego Kadłubka po czasy współczesne. Dr hab. Paweł Żmudzki
• 16.30 Nie taki zwykły kronikarz, czyli Gall Anonim jako poeta i mistrz prozy. Prof. dr hab. Tomasz Jasiński
OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zapraszamy do rejestracji na bezpłatne oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem. Pałac można zwiedzać również we własnym zakresie, w godzinach trwania pokazu (11.00–19.00).
Rejestracja na poszczególne tury oprowadzania:
• 13.00
• 14.00
Pokaz i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia są bezpłatne.
Data pokazu: 17 grudnia 2016, 11.00–19.00