Geograficzno-statystyczny atlas Polski Eugeniusza Romera, czyli mapy w walce o wolną Polskę
Wystawę Geograficzno-statystyczny atlas Polski Eugeniusza Romera, czyli mapy w walce o wolną Polskę poświęconą wybitnemu polskiemu geografowi i kartografowi, można oglądać do końca stycznia w Gmachu Głównym Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim. Wystawa przygotowana została przy okazji obchodów Międzynarodowego Roku Mapy.
Eugeniusz Romer uznawany jest za twórcę nowoczesnej kartografii polskiej. Urodzony we Lwowie 3 lutego 1871 roku, wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim, u Alfreda Kirchoffa w Halle oraz w rodzinnym Lwowie, gdzie na Uniwersytecie Jana Kazimierza uzyskał tytuł doktora i habilitację. Przez wiele lat pracował jako pedagog. W 1904 roku opracował nowatorską Geografię dla klasy pierwszej szkół średnich, a cztery lata później opublikował Atlas geograficzny, który stał się fundamentem polskiej kartografii szkolnej. W roku 1911 został profesorem zwyczajnym i kierownikiem Katedry Geografii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wojnie, w latach 1945–1946 kierował Katedrą Geografii i Instytutem Geograficznym UJ, a do 1952 konsultował prace Instytutu Kartograficznego swego imienia we Wrocławiu.
U schyłku życia posiadał w swoim dorobku ponad 800 prac własnych i recenzji, 60 atlasów, 140 map i 4 globusy. Za jedno z jego największych dokonań uznaje się Geograficzno-statystyczny atlas Polski, którego pierwsze wydanie (1916 r.) znajduje się wśród obiektów zaprezentowanych na wystawie. Atlas, podobnie jak Wojenno–polityczna mapa Polski (1916 r.), był niezwykle ważnym narzędziem w uzasadnianiu polskich aspiracji terytorialnych na konferencjach pokojowych w Paryżu i Rydze.
Kolekcję atlasów, map i podręczników autorstwa Eugeniusza Romera można obejrzeć w Polonie.