Katalogi centralne Biblioteki Narodowej. Komunikat dyrektora BN
Szanowni Państwo,
prowadzenie katalogów centralnych to jedno z głównych zadań Biblioteki Narodowej od wielu lat. Według danych z końca 2008 roku kartoteki kartkowe katalogów centralnych książek i czasopism zagranicznych oraz czasopism polskich gromadzonych w bibliotekach polskich zawierały ponad 6 822 039 kart, zaś liczba opisów zarejestrowanych w bazach danych, dostępnych od 1997 r. w sieci lokalnej i Internecie, wyniosła 707 471 i jest sukcesywnie uzupełniana. Katalogi zawierają lokalizację około pięciu milionów książek zagranicznych, około 200 tysięcy tytułów czasopism zagranicznych ukazujących się w latach 1801–2008 oraz 43 tysiące polskich wydawnictw ciągłych (czasopism, sprawozdań i kalendarzy) ukazujących się w latach 1801–1950 (w bazie danych ujęto także opis czasopism starodrucznych opublikowanych w latach 1661–1880). Biblioteka prowadzi także specjalny Centralny Katalog Starych Druków oraz Centralny Katalog Rękopisów Muzycznych.
Z prawdziwą satysfakcją należy więc stwierdzić, że BN posiada obecnie najpełniejszą, a przez to największą w Polsce tego typu bazę informacji o czasopismach polskich i piśmiennictwie zagranicznym znajdującym się w bibliotekach polskich. Gromadzenie i tworzenie bazy dostępnej zarówno w formie katalogu kartkowego, jak i bazy elektronicznej, możliwe jest dzięki bardzo dobrej współpracy Biblioteki Narodowej z bibliotekami polskimi, które przekazują BN informacje o swoich zbiorach. Dane w katalogach pochodzą bowiem od blisko tysiąca bibliotek krajowych i ponad dwudziestu zagranicznych.
Zachęcam Państwa do zapoznania się ze szczegółowym podsumowaniem działalności Zakładu Katalogów Centralnych, w tym z działalności prowadzonej w 2008 r., które pozwalam sobie przedstawić w załączeniu.
dr Tomasz Makowski
Dyrektor Biblioteki Narodowej