e-usługa DESKRYPTOR
E-usługa DESKRYPTOR to narzędzie, którego celem jest stworzenie bardziej przejrzystej i uporządkowanej przestrzeni internetowej oraz wdrożenie przyjaźniejszych mechanizmów wyszukiwania treści. Realizacja tego zadania będzie odbywać się poprzez ujednolicenie znaczników (tzw. tagów, słów kluczowych) określających tematykę zamieszczanych w Internecie publikacji w oparciu o Deskryptory Biblioteki Narodowej (DBN). E-usługa będzie analizować wprowadzony tekst w języku polskim w sposób automatyczny oraz zaproponuje nadanie mu określonych znaczników.
Adresatami tej usługi są osoby publikujące treści w przestrzeni internetowej, zarówno blogerzy, jak i wydawcy, którzy za pomocą e-usługi będą mogli znacząco przyśpieszyć prace związane z publikacją książki i zarazem ujednolicić stosowane przy jej opisie znaczniki. Zastosowanie spójnych określeń do opisu treści przełoży się na łatwiejsze dotarcie użytkownika do pozycji związanych z interesującymi go tematami.
W celu poprawnego analizowania tekstów przez e-usługę wykorzystano metodę uczenia maszynowego, która pozwoli na wypracowanie elastycznych mechanizmów rozpoznawania treści. Metoda ta zostanie częściowo oparta na funkcjonujących już rozwiązaniach dla innych języków, ale będzie odpowiednio dostosowana do języka polskiego.
E-usługa będzie dostępna zarówno poprzez API (interfejs programistyczny), jak i specjalnie przygotowaną wtyczkę dla systemu zarządzania treścią Wordpress. Wtyczka pozwoli nie tylko na automatyczną analizę oraz dopasowanie odpowiednich deskryptorów, ale także – na życzenie autora – umożliwi podłączenie wybranego wpisu do zasobów danych wykorzystywanych przez aplikację mobilną mLUMEN. Znacząco ułatwi to wykorzystywanie e-usługi przez osoby publikujące treści na blogach i portalach opartych o ten system. Taki model działania przyniesie korzyści zarówno samym autorom, jak i użytkownikom poszukującym interesujących ich treści.
E-usługa DESKRYPTOR to:
- zwiększenie widoczności treści (wpisów blogowych, artykułów) publikowanych w przestrzeni internetowej poprzez zamieszczenie ich metadanych w aplikacji mobilnej mLUMEN;
- przyśpieszenie oraz obniżenie kosztów prac związanych z nadaniem odpowiednich deskryptorów publikacjom polskojęzycznym;
- ujednolicenie stosowanych deskryptorów opisujących wybrane treści w języku polskim.