Polskie Normy
Wykaz norm:
Lista aktualnych polskich norm (zarówno własnych, jak i wprowadzających normy międzynarodowe) znajduje się na stronie Komitetu Technicznego 242 ds. Informacji i Dokumentacji. Zgodnie z zakresem tematycznym Komitetu dotyczą one m. in.:
- terminologii
- opisu bibliograficznego
- haseł opisu bibliograficznego
- transliteracji i kodowania znaków
- zasad szeregowania bibliograficznego
- międzynarodowych numerów znormalizowanych
- przypisów bibliograficznych i powołań
- zastosowania IT
- statystyki bibliotecznej
- wskaźników funkcjonalności bibliotek
- warunków przechowywania materiałów bibliotecznych.
Oznaczenia norm:
- PN-N – Polska Norma o zasięgu krajowym; litera N oznacza następującą dziedzinę normalizacji: Nauka, oświata, kultura, dokumentacja, poligrafia
- PN-ISO – Polska Norma wprowadzająca (metodą tłumaczenia) normę międzynarodową
- PN-EN – Polska Norma wprowadzająca (metodą tłumaczenia) normę europejską
- PN-EN ISO – Polska Norma wprowadzająca normę międzynarodową, uznaną przez CEN za normę europejską lub opracowaną jednocześnie przez ISO i CEN (zob. zakładka „Normalizacji na świecie”)
Każda norma posiada numer referencyjny, którego elementem jest rok publikacji w Polsce. W przypadku nowelizacji norma zachowuje dotychczasowy numer, zmienia się tylko rok wydania.
Pozostałe oznaczenia polskich norm i polskich dokumentów normalizacyjnych oraz zasady numeracji polskich norm znajdują się na stronie PKN.
Wycofanie normy nie zawsze jest jednoznaczne z zakazem jej stosowania. Wyjaśnia to PKN na stronie Stosowanie PN wycofanych.