Archiwum
Dublin Core
- Terminy Metadanych DCMI. Tłumaczenie Agnieszka Brachfogel [DCMI Metadata Terms, wydanie 2008-01-14]
- Komentarz do „Terminów metadanych DCMI”
- Dublin Core Metadata Initiative Document Translations (strona z tłumaczeniami poszczególnych dokumentów DCMI na różne języki)
- Dublin Core Metadata Initiative – działalność i projekty Agnieszka Brachfogel (2009)
Deklaracja międzynarodowych zasad katalogowania (ICP) 2009
- Statement of International Cataloguing Principles 2009
- Deklaracja międzynarodowych zasad katalogowania (2009). Tłumaczenie Magdalena Krynicka
- Międzynarodowe Zasady katalogowania. Nowe zasady katalogowania oraz zmiany w terminologii, czyli nowoczesne podejście do katalogów (preprint) Magdalena Krynicka
- Strona IFLA poświęcona ICP 2009 (tekst oryginalny wraz z listą dostępnych tłumaczeń)
Normalizacja w Polsce
- Nowe zasady prowadzenia i finansowania działalności normalizacyjnej Wanda Klenczon, Grażyna Jaroszewicz (2010)
- Wykaz Polskich Norm z zakresu informacji i dokumentacji objętych przeglądem w 2011 roku
RDA
- RDA – zasoby i dostęp Tłumaczenie Grażyna Jaroszewicz, Marcin Roszkowski
- RDA – standard katalogowania dla XXI wieku? Marcin Roszkowski (2010)
STERNIK (Słownik Terminologiczny z Zakresu Bibliografii i Katalogowania)
Archiwalna wersja bazy STERNIK. Terminy i definicje zawarte w słowniku nie są aktualizowane od 2013 roku (incydentalnie w 2014 roku dodano dwa hasła, w 2016 roku jedno hasło). Baza nie odzwierciedla obecnego stanu terminologii bibliograficznej, nie obejmuje terminów i definicji zawartych w nowych wersjach norm i standardów bibliograficznych (m.in. w ISO 5127:2017, ICP 2016, RDA, Dublin Core, FRSAD, IFLA LRM).
Seminarium: Standardy bibliograficzne 2011
- ISBD consolidated edition – założenia, problemy przekładu, perspektywy adaptacji Grażyna Jaroszewicz
- Format MARC 21 – stan prac i perspektywy rozwoju Magdalena Krynicka, Agnieszka Brachfogel
- Bibliografia narodowa w świetle zaleceń IFLA Guidelines for National Bibliographies in the Electronic Age Wanda Klenczon
- Bibliografia i katalogowanie w normach ISO i w zbiorze Polskich Norm (komunikat) Wanda Klenczon, Grażyna Jaroszewicz
- Opracowanie bibliografii załącznikowej i przypisów bibliograficznych w świetle aktualnych norm Agnieszka Brachfogel
- RDA : Resource Description & Access – nowy paradygmat katalogowania? dr Marcin Roszkowski
- Sekcja Bibliografii Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA Bibliographic Section) – zadania, aktualne projekty i plany (komunikat) Grażyna Jaroszewicz
- International Cataloguing Principles – nowe międzynarodowe zasady katalogowania Magdalena Krynicka
- Terminologia bibliograficzna a zmienne środowisko informacyjne dr Jarosław Pacek
Zmiany w katalogowaniu wprowadzone przez Bibliotekę Narodową
2017
Deskryptory Biblioteki Narodowej i zmiany w opracowaniu zbiorów: wdrożenie 2017
Z dniem 1 stycznia 2017 r. w Bibliotece Narodowej wprowadzone zostaną nowe zasady opracowania zbiorów – Deskryptory Biblioteki Narodowej. Zmiany będą dotyczyły rekordu wzorcowego i opisu bibliograficznego wykaz zmian w rekordzie bibliograficznym
Podstawą zmian są instrukcje i materiały metodyczne zamieszczone w serwisie Przepisy katalogowania.
2015
Wprowadzenie do opisów bibliograficznych pól: 336, 337, 338 oraz identyfikatorów OCLC w polu 035
Od 1 października 2015 r. w katalogu Biblioteki Narodowej w rekordach bibliograficznych wprowadzone zostają pola 336, 337 i 338.
Ponadto rekordy bibliograficzne Biblioteki Narodowej zostaną uzupełnione o numery identyfikatorów OCLC w polu 035.
Pobierz informację szczegółową
2014
Hasło korporatywne dla ciała zbiorowego – instytucje afiliowane
Nazwę ciała zbiorowego podaje się w formie oficjalnej przyjętej i używanej przez to ciało.
Podstawą do ustalenia nazwy jest statut instytucji lub baza OPI Nauka Polska (w szczególności dla jednostek naukowych szkół wyższych oraz placówek PAN, instytutów badawczych, organizacji wspierających naukę, towarzystw, stowarzyszeń i fundacji naukowych).
Nazwę ciała zbiorowego podajemy w kompletnej strukturze hierarchicznej, rozpoczynając zapis od nazwy jednostki najwyższego rzędu.
Podstawowymi źródłami do ustalenia hierarchii pozostają: statuty organizacji, baza OPI Nauka Polska oraz strony internetowe organizacji.
Od 14 października wprowadzamy informację o afiliacji do:
- rekordów wzorcowych dla hasła korporatywnego – pole 667, podpole |a – skrót afl
Jeżeli ciało zbiorowe występuje jednocześnie jako wydawca i instytucja afiliowana w rekordzie wzorcowym stosuje się dwa pola 667 (ze skrótem w dla wydawcy i afl dla afiliacji).
W polu 670 podajemy cytatę bibliograficzną, zawierającą wszystkie nazwy osób i instytucji występujące w polu 245 cytowanego opisu dokumentu.
W cytacie zawierającej dane z opisu artykułu z czasopisma nie podajemy numeru ISSN i stron.
Jeżeli nazwa ciała zbiorowego występuje tylko w strefie uwag opisu bibliograficznego – informację o afiliacji wprowadzamy do podpola |b pola 670 z cytatą bibliograficzną, stosując także skrót afl.
W rekordach bibliograficznych informację o afiliacji wprowadzamy do podpola | 4 pola 710 – skrót oth
Uwaga: zapis |4oth będzie używany tymczasowo, o wprowadzeniu innego zapisu poinformujemy Państwa po zakończeniu procedury nadania nowego skrótu.
Jeżeli ciało zbiorowe występuje jednocześnie jako wydawca i instytucja afiliowana w polu 710 wprowadzamy dwa podpola |4 (ze skrótem pbl dla wydawcy i oth dla afiliacji).
Powyższe ustalenia w zakresie haseł korporatywnych dla instytucji afiliowanych odnoszą się jedynie do nazw polskich jednostek naukowych i badawczych reprezentowanych zarówno przez autorów polskich, jak i obcokrajowców.
Zmiana zapisu oznaczenia odpowiedzialności w polu 245
Od 1 lutego 2014 r. zostaje wprowadzona zmiana odnośnie zapisu oznaczenia odpowiedzialności w polu 245 rekordów bibliograficznych dla wszystkich typów dokumentów. Zmiana polega na wymienieniu wszystkich nazw osobowych i ciał zbiorowych występujących w każdym rodzaju odpowiedzialności (przestaje obowiązywać zasada podawania do trzech nazw i stosowania wyrażenia "et al.").
Zasady doboru rodzajów odpowiedzialności do pola 245 i indeksowania nie ulegają zmianie. Należy przede wszystkim przejąć oznaczenie odpowiedzialności wskazujące na twórców zawartości intelektualnej lub artystycznej dokumentu. Nie przejmuje się do oznaczenia odpowiedzialności autorów np. haseł do encyklopedii, leksykonów, słowników itp., chyba że przemawiają za tym inne względy wynikające z merytorycznej oceny opracowywanego dokumentu przez katalogującego.
2013
Wprowadzenie pola 084 (Symbol innej klasyfikacji)
Od 1 stycznia 2013 w opisach publikacji rejestrowanych w Przewodniku Bibliograficznym wprowadzone zostaje pole 084 (Symbol innej klasyfikacji). Zamieszczone w tym polu symbole cyfrowe związane są z treścią książki i będą wykorzystywane do sporządzania statystyki dla polskiej produkcji wydawniczej.
Kartoteka nazw wydawców
Od 1 stycznia 2013 w katalogu Biblioteki Narodowej we wszystkich nowo wprowadzonych rekordach bibliograficznych będą indeksowane nazwy wydawców. W związku z tym tworzy się hasła wzorcowe dla wydawców do Kartoteki wzorcowych haseł formalnych zgodnie z zasadami dla haseł korporatywnych. Wszystkie nowe hasła dla nazw wydawców są dostępne online w kartotece wzorcowych haseł formalnych. Po przeprowadzonych testach zdecydowano, że będzie stosowane pole 710 z ujednoliconą nazwą wydawcy (występującą w polu 260 podpolu |b) wraz z określeniem relacji w postaci kodu w podpolu |4: pbl. Jeżeli instytucja sprawcza została już zindeksowana w polu 710 lub 110 w związku z inną funkcją pełnioną w dokumencie dla oznaczenia odpowiedzialności za wydanie dokumentu dodaje się również podpole |4 z kodem relacji „pbl”.
Zmiany w wypełnianiu pola 245 (Tytuł i oznaczenie odpowiedzialności), podpole $h (nośnik)
Informujemy, że od sierpnia 2013 r. Biblioteka Narodowa przestaje używać w opisach bibliograficznych podpola $h (nośnik) w polu 245.
2012
2009
Zmiany w wypełnianiu strefy serii i dokumentu wieloczęściowego (440/490, 830)