Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
 1. Aktualności

Aktualności

Nagroda Literacka Skrzydła Dedala 2016 dla Marty Kwaśnickiej i Renaty Lis

Dodano: 08.12.2016 12:45

Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w roku 2016 otrzymują ex aequo Marta Kwaśnicka za książkę Jadwiga oraz Renata Lis za książkę W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu.  

Laureatów wybrało Jury w składzie:

 • Włodzimierz Bolecki (przewodniczący),
 • Tomasz Bocheński,
 • Tomasz Burek,
 • Antoni Libera,
 • o. Janusz Pyda OP.

Dyskusja o wzorcu idealnym słownikowej publikacji naukowej w okresie późnego oświecenia na ziemiach polskich

Dodano: 07.12.2016 13:49

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

W piątek 9 grudnia o godz. 13.00 dr hab. Martyna Deszczyńska przedstawi referat: Dyskusja o wzorcu idealnym słownikowej publikacji naukowej w okresie późnego oświecenia na ziemiach polskich.


Posiedzenie Zespołu ds. Rozwoju Deskryptorów Biblioteki Narodowej

Dodano: 06.12.2016 12:18

W środę 30 listopada odbyło się szóste, ostatnie w tym roku, posiedzenie Zespołu ds. Rozwoju Deskryptorów Biblioteki Narodowej. Na spotkaniu omówione zostały następujące tematy:

 • rewizja słownictwa JHP BN w zakresie tematów ogólnych,
 • rewizja słownictwa JHP BN w zakresie tematów geograficznych,
 • rewizja słownictwa JHP BN w zakresie tematów formalnych z dziedziny muzyki,
 • współpraca Biblioteki Narodowej z Bibliothèque nationale de France w zakresie metody przekształcenia JHP BN w DBN w kontekście prac nad modelem Deskryptorów BNF,
 • wnioski praktyczne na podstawie katalogowania próbnego w Zakładzie Katalogowania Dziedzinowego.

Bogumiła Berdychowska i Myrosław Marynowycz laureatami Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Dodano: 06.12.2016 11:58

Nagrodę im. Jerzego Giedroycia redakcja „Rzeczpospolitej” ustanowiła w 2001 roku,  w pierwszą rocznicę śmierci wielkiego patrioty, znakomitego redaktora i dalekowzrocznego polityka, twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Wyróżnienie mogą otrzymać osoby lub instytucje, które w swojej działalności kierują się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Środkowo-Wschodniej. Biblioteka Narodowa jest partnerem nagrody.


Marta Wojciechowska kierownikiem Zakładu Udostępniania Zbiorów

Dodano: 05.12.2016 09:18

W wyniku rekrutacji z dniem 1 grudnia 2016 r. nowym kierownikiem Zakładu Udostępniania Zbiorów została kustosz Marta Wojciechowska z Instytutu Bibliograficznego Biblioteki Narodowej.

Marta Wojciechowska zatrudniona jest w Bibliotece Narodowej od marca 2013 r. , najpierw w Zespole Zadaniowym „Korpus Publikacji Polskich”. W listopadzie 2013 r. została powołana do komisji ds. wykorzystania języków informacyjno-wyszukiwawczych w katalogach bibliotecznych, następnie w czerwcu 2014 r. weszła w skład nowo powołanej Pracowni Deskryptorów Biblioteki Narodowej w Instytucie Bibliograficznym.


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny