Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności

Aktualności

Posiedzenie KRB – opiniowanie wniosków o łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury

Dodano: 19.12.2016 12:39

W dniu 15 grudnia 2016 roku odbyło się w Bibliotece Narodowej posiedzenie Krajowej Rady Bibliotecznej. Zgodnie z art. 7 pkt. 2 ust. 6 ustawy o bibliotekach Rada opiniowała wnioski o łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury.


Archiwum Jędrzeja i Zofii Moraczewskich w zbiorach BN

Dodano: 15.12.2016 13:18

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

W piątek 16 grudnia o godz. 13.00 Andrzej Kaszlej przedstawi stan prac nad opracowaniem Archiwum Jędrzeja i Zofii Moraczewskich w zbiorach BN. 


Najstarsza polska kronika – Gall Anonim. Pokaz w Pałacu Rzeczypospolitej

Dodano: 13.12.2016 17:10


Kronika polska
tajemniczego autora, zwanego Gallem Anonimem, to najstarsza opowieść o historii naszego kraju. Opisuje Polskę od czasów legendarnych władców Popiela i Piasta, poprzez królów i książąt historycznych aż po Bolesława Krzywoustego, na którego dworze, na początku XII w., powstała. Najstarszy zachowany rękopis Kroniki przez jeden dzień, w sobotę 17 grudnia oglądać będzie można w Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich) na ostatnim już pokazie z cyklu Pierwsze/Najstarsze, zorganizowanym przez Bibliotekę Narodową. Wystawie towarzyszą dwa wykłady, prof. Tomasza Jasińskiego i dr. hab. Pawła Żmudzkiego.


Deskryptory Biblioteki Narodowej i zmiany w opracowaniu zbiorów: wdrożenie od 2017 r.

Dodano: 12.12.2016 16:49

Z dniem 1 stycznia 2017 r. w Bibliotece Narodowej wprowadzone zostaną nowe zasady opracowania zbiorów – Deskryptory Biblioteki Narodowej. Zmiany będą dotyczyły rekordu wzorcowego i opisu bibliograficznego.

Podstawą zmian są instrukcje i materiały metodyczne zamieszczone w serwisie Przepisy katalogowania.


Dyskografia Karola Szymanowskiego

Dodano: 09.12.2016 16:28

Twórczość Karola Szymanowskiego zajmuje poczesne miejsce w polskiej i światowej kulturze, a kompozytor jest uważany za najwybitniejszego polskiego twórcę-muzyka w XX wieku. Jednocześnie z różnych przyczyn jego bogaty dorobek przez wiele lat nie był dostatecznie propagowany i udostępniany, a dopiero na przełomie XX i XXI stulecia sytuacja ta uległa zmianie, czego dowodem są między innymi liczne nagrania.

Dyskografia Karola Szymanowskiego opracowana przez Katarzynę Janczewską-Sołomko jest pierwszym, unikatowym w polskiej i światowej literaturze przedmiotu, pełnym katalogiem nagrań tego kompozytora - od najwcześniejszych, przedwojennych na rolkach pianolowych i płytach do wydanych do połowy 2015 roku włącznie. Zawiera kilka tysięcy szczegółowych opisów nagrań poszczególnych utworów oraz rozbudowane indeksy. Jest wynikiem kilkuletnich badań prowadzonych przez autorkę w kraju i za granicą.

Katarzyna Janczewska-Sołomko
Dyskografia Karola Szymanowskiego
Warszawa 2016
stron: 760
ISBN: 978-83-7009-639-7

Kup online w Księgarni Biblioteki Narodowej


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny