Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności

Aktualności

Geograficzno-statystyczny atlas Polski Eugeniusza Romera, czyli mapy w walce o wolną Polskę

Dodano: 03.01.2017 15:01

Wystawę Geograficzno-statystyczny atlas Polski Eugeniusza Romera, czyli mapy w walce o wolną Polskę poświęconą wybitnemu polskiemu geografowi i kartografowi, można oglądać do końca stycznia w Gmachu Głównym Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim. Wystawa przygotowana została przy okazji obchodów Międzynarodowego Roku Mapy.


Przygotowania do kongresu IFLA Wrocław 2017 - posiedzenie Komitetu Narodowego

Dodano: 29.12.2016 10:02

Komitet Narodowy odpowiedzialny za organizację światowego kongresu Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA Wrocław 2017 obradował w czwartek 8 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Posiedzenie poświęcone było przygotowaniom do kongresu. Porządek spotkania obejmował m.in. omówienie postępów prac, organizację wolontariatu podczas kongresu, program stypendialny MKiDN oraz prezentację koncepcji ceremonii otwarcia.


Biblioteka Narodowa zakupiła unikatowy inkunabuł z Biblioteki Załuskich

Dodano: 28.12.2016 14:15

Sermones quadragesimales de poenitentia [Kazania wielkopostne o pokucie] Roberta Caracciolusa, Köln, Ulrich Zell, 17 I 1473, to trzeci inkunabuł z Biblioteki Załuskich w zbiorach Biblioteki Narodowej. Zgromadzona przez braci Załuskich kolekcja kilku tysięcy inkunabułów należała do największych w osiemnastowiecznej Europie. Wywieziona po trzecim rozbiorze do Petersburga weszła do zbiorów Rosyjskiej Biblioteki Narodowej, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Część inkunabułów Załuskich została przekazana do Polski po Traktacie Ryskim. Podzieliły one los innych cymeliów Biblioteki Narodowej, spalonych na Okólniku po Powstaniu Warszawskim. Obecnie, poza Biblioteką Narodową w Petersburgu, inkunabuły Załuskich są wielkimi bibliotecznymi rzadkościami.

Pierwsza karta tekstu Sermones została opatrzona pieczęcią oraz zapiskami bibliograficznymi Józefa Andrzeja Załuskiego. Wynika z nich, iż był to drugi egzemplarz w jego bibliotece. Ponieważ na woluminie brak śladów pobytu w Petersburgu, można przypuszczać, iż został oddzielony od reszty zbiorów podczas ich przenoszenia do Petersburga. Mógł również opuścić bibliotekę wcześniej, jako jeden z licznych darów książkowych rozdawanych przez Józefa Andrzeja.

W 1818 roku Sermones należały do wspaniałej warszawskiej biblioteki hrabiego Aleksandra Chodkiewicza, literata, naukowca i mecenasa kultury. Po śmierci hrabiego księgozbiór uległ rozproszeniu. Dalsze losy Sermones pozostają nieznane aż do 2016 roku, kiedy to egzemplarz został zakupiony na aukcji niemieckiego antykwariatu, by symbolicznie powrócić do Narodowej Książnicy.

Kazania wielkopostne o pokucie są jednym z bestsellerów okresu początków książki drukowanej. Ich autor, Roberto Caracciolo (1425-1475), należał do najsłynniejszych ówczesnych kaznodziejów. Znanych jest 76 wydań jego kazań, drukowanych we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Niemczech i Belgii. Sermones quadragesimales de poenitentia wydrukowano w XV wieku osiemnaście razy.

W Polsce, przed II wojną światową, jedynie Biblioteka Narodowa posiadała egzemplarz Sermones z kolońskiej edycji Ulricha Zella. Po jego spaleniu w 1944 roku w zbiorach krajowych nie było żadnego innego egzemplarza. Ten zakupiony obecnie inkunabuł jest więc unikatem w bibliotekach polskich.

Egzemplarz jest bardzo dobrze zachowany. Jego wartość podnoszą rękopiśmienne inicjały i rubryki, oraz piętnastowieczne ślady lektury: podkreślenia, glossy i „rączki”, którymi zaznaczano szczególnie ciekawe fragmenty tekstu.

 


Stypendia dla uczestników kongresu IFLA we Wrocławiu

Dodano: 27.12.2016 13:22

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało 100 stypendiów dla pracowników bibliotek publicznych, którzy chcą wziąć udział w Światowym Kongresie Bibliotek IFLA we Wrocławiu w dniach 19-25 sierpnia 2017 r. Stypendium w wysokości 3000 zł pokrywa koszty pełnego uczestnictwa w konferencji. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane od 2 stycznia 2017 r. przez system EBOI. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie MKiDN.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych pracowników bibliotek publicznych do zgłaszania swoich kandydatur. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2017 r.


Boże Narodzenie

Dodano: 23.12.2016 01:06

Wesołych, zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzą dyrekcja i pracownicy Biblioteki Narodowej.


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny