Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności

Aktualności

Starodruki z Biblioteki Załuskich w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu (wprowadzenie do projektu)

Dodano: 16.03.2017 10:44

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

W piątek 17 marca o godz. 13.00 dr Fryderyk Rozen i Agnieszka Różalska wygłoszą referat Starodruki z Biblioteki Załuskich w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu (wprowadzenie do projektu)


Maciej Sagata z Instytutu Bibliograficznego BN sekretarzem Komitetu Technicznego przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym

Dodano: 14.03.2017 11:03

Na wniosek dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej Maciej Sagata został powołany na funkcję sekretarza Komitetu Technicznego nr 242 ds. Informacji i Dokumentacji przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Komitet Techniczny nr 242 prowadzi prace normalizacyjne z zakresu informacji i dokumentacji. Obecnie zajmuje się między innymi normą dotyczącą wskaźników funkcjonalności bibliotek (PN-ISO 11620P) oraz kompozycji wydawniczej książki (PN-N 01222P).


16,2 mln zł na modernizację czytelń Biblioteki Narodowej

Dodano: 13.03.2017 13:23

Dofinansowanie wysokości 16,2 mln zł otrzymała Biblioteka Narodowa na modernizację czytelń i przestrzeni publicznych w gmachu głównym na Polu Mokotowskim. 80% tych środków – 13 mln zł – pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Pozostałe 20% – 3,2 mln zł – przekaże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z budżetu państwa. W poniedziałek 6 marca w siedzibie Ministerstwa odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu.


Katalog rękopisów BN: Archiwum Zygmunta Mycielskiego

Dodano: 10.03.2017 13:44

Kolejny, 24. tom Katalogu rękopisów Biblioteki Narodowej, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa BN, poświęcony jest Archiwum Zygmunta Mycielskiego, wybitnego polskiego kompozytora, pisarza i eseisty muzycznego. Jest to publikacja wyjątkowo interesująca nie tylko ze względu na osobę samego Zygmunta Mycielskiego, ale także z uwagi na fakt, że dokumentuje jedną z największych kolekcji archiwalnych wśród spuścizn odziedziczonych po kompozytorach polskich XX w. Obejmuje ona, obok rękopisów muzycznych, rękopisy literackie (w tym unikatowe dzienniki), publicystykę muzyczną, korespondencję (ok. 3400 listów), dokumentację działalności organizacyjnej i publicznej Mycielskiego, materiały odzwierciedlające jego kontakty z wieloma twórcami i intelektualistami swojej epoki, jak również różnego rodzaju dokumenty osobiste, kalendarzyki, rysunki.


J. C. Lavater, J. H. Fuessli i F. Hess na śniadaniu u J. J. Spaldinga – grafika z Kolekcji Wilanowskiej

Dodano: 06.03.2017 12:23

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

W piątek 10 marca o godz. 13.00 Katarzyna Adamska i dr Monika Michałowicz wygłoszą referat J. C. Lavater, J. H. Fuessli i F. Hess na śniadaniu u J. J. Spaldinga – grafika z Kolekcji Wilanowskiej.


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny