Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności

Aktualności

Wizyta przewodniczącej IFLA Donny Scheeder w BN

Dodano: 17.05.2017 13:23

W dniach 10-14 maja z oficjalną wizytą w Polsce przebywała Donna Scheeder, przewodnicząca Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA). Program pobytu obejmował Wrocław i Warszawę. W sobotę Donna Scheeder odwiedziła Bibliotekę Narodową.


Konkurs na logo projektu Patrimonium rozstrzygnięty

Dodano: 15.05.2017 16:50

W konkursie na logotyp projektu „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej” organizowanym przez Bibliotekę Narodową zwyciężył projekt opracowany przez Igora Kubika i Michała Janicę.


Dni otwarte Deskryptorów BN – najbliższe terminy

Dodano: 12.05.2017 15:34

Wielkim zainteresowaniem bibliotekarzy cieszą się dni otwarte Biblioteki Narodowej poświęcone Deskryptorom BN, organizowane cyklicznie w związku z wdrożeniem nowego modelu katalogowania zbiorów. Zdecydowaliśmy się na przyjęcie takiego charakteru spotkań, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania unikając formuły szkoleniowej. Udział jest bezpłatny.


Spotkania ISBN na Warszawskich Targach Książki

Dodano: 10.05.2017 14:56

Serdecznie zapraszamy na Warszawskie Targi Książki na spotkania przygotowane przez Zespół ISBN Biblioteki Narodowej:

Wszystko co powinniście wiedzieć o zmianach w serwisie e-isbn.

18 maja godz. 11-11.50 – Sala Amsterdam

  • Dlaczego wprowadzamy zmiany w serwisie i czy wymagamy więcej?
  • Jak ułatwić sobie pracę z dystrybutorami?
  • Co się kryje pod skrótami ISNI Thema, Onix?
  • Jakość metadanych a dotarcie do odbiorców?
  • Jak nadawać kategoryzację Thema?

Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej pokażą nowości w serwisie e-isbn. Jak zawsze wysłuchają próśb i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Temu służy Thema lub Komu służy Thema

18 maja godz. 15.30-16.20 – Sala Londyn C

Amazon w Europie, cała branża brytyjska, pół krajowej bazy niemieckiej, cały eksport wydawców hiszpańskich do Ameryki Południowej − jeszcze 3-4 lata temu wydawało się to niemożliwe, żeby wydawcy w różnych krajach korzystali z jednej międzynarodowej i wielojęzycznej kategoryzacji książek.

Tymczasem okazało się, że prosta, wspólna i jednocześnie stosunkowo szczegółowa kategoryzacja została zaakceptowana. Być może w Polsce długo jeszcze będzie pokutował pogląd, że każdy wydawca i każdy sklep ma święty obowiązek stworzenia własnej typologii książek. A być może nastąpi przełom?

O tym będziemy rozmawiać z gośćmi. Gospodarzem spotkania będzie Renek Mendruń, który na zlecenie Biblioteki Narodowej od kilku lat bierze udział w spotkaniach International Thema Steering Committee.

Spotkania odbywają się na Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym.


Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2016 opublikowane

Dodano: 09.05.2017 13:42

Zostało opublikowane „Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2016”, zawierające komplet informacji na temat gromadzenia, udostępniania, opracowywania, konserwacji i ochrony zbiorów, a także prac naukowych, przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych podejmowanych przez Narodową Książnicę w minionym roku.


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny