Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności
  2. - Archiwum Agnieszki Osieckiej przekazane Bibliotece Narodowej

Aktualności

Archiwum Agnieszki Osieckiej przekazane Bibliotece Narodowej

Dodano: 24.10.2012 17:54

Archiwum Agnieszki Osieckiej zostało przekazane Bibliotece Narodowej. Uroczyste podpisanie umowy przez córkę poetki Agatę Passent i dyrektora BN dr. Tomasza Makowskiego odbyło się w środę, 24 października w Pałacu Rzeczypospolitej w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

W spotkaniu wzięli udział także Maryla Rodowicz, Magda Umer i Daniel Passent. Uroczystości towarzyszyła konferencja prasowa i specjalny, jednorazowy pokaz najciekawszych obiektów z Archiwum, które gromadzi zarówno materiały biograficzne związane z Agnieszką Osiecką oraz jej aktywnością artystyczną, jak i dokumentuje warsztat twórczy pisarki. Do zbiorów Biblioteki Narodowej życzeniem Agaty Passent włączone zostały również książki z księgozbioru poetki i kasety z jej fonoteki. Szczególnie cenne są materiały o charakterze autobiograficznym, m. in. zeszyty i notesy z zapiskami Agnieszki Osieckiej, a także jej pamiętniki, teksty wspomnieniowe oraz listy. Po raz pierwszy udostępniona zostanie korespondencja z córką oraz listy od matki, Marii Osieckiej. Ozdobą Archiwum jest wyjątkowo duża kolekcja fotografii. Wielbiciele twórczości Agnieszki Osieckiej znajdą tu również zaskakująco bogaty i kompletny zbiór rękopisów i maszynopisów z kolejnymi wersjami utworów poetyckich, prozatorskich, teatralnych, publicystycznych i przekładów, a także zbiorów piosenek śpiewanych później przez gwiazdy polskiej estrady.


Powrót do aktualności

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny