Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności
  2. - IFLA Wrocław 2017 – referaty Marty Cichoń i Kamila Pawlickiego z Biblioteki Narodowej

Aktualności

IFLA Wrocław 2017 – referaty Marty Cichoń i Kamila Pawlickiego z Biblioteki Narodowej

Dodano: 22.08.2017 08:54

Podczas 83. Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA Wrocław 2017 referaty wygłosili Marta Cichoń i Kamil Pawlicki z Instytutu Bibliograficznego Biblioteki Narodowej.

Zainteresowanym przedstawiamy polskie abstrakty referatów oraz całość wystąpień w języku angielskim. 

Marta Cichoń: National Library of Poland Descriptors Model as an Attempt of Opening Library Data for Reuse

Abstrakt:

Biblioteka Narodowa rozwinęła model danych wzorcowych oparty na deskryptorach w bazie danych bibliograficznych, aby umożliwić lepsze segregowanie danych w ramach kartoteki wzorcowej i danych z rekordów bibliograficznych. W konsekwencji umożliwiło to przejście od danych nieuporządkowanych do informacji strukturyzowanych i stworzenie dodatkowych powiązań między encjami zdefiniowanymi w bazie danych Biblioteki Narodowej, poprawiając tym samym możliwości wyszukiwania i łączenia danych z innymi zbiorami. Dokonanie atomizacji danych i stosowanie standardowych słowników kontrolowanych było warunkiem wstępnym dla segmentacji danych. Osiągnięta struktura danych umożliwiła wydzielenie dodatkowych faset w fasetowej wyszukiwarce katalogu bibliotecznego, aby w ten sposób zwiększyć doświadczenie użytkownika oraz możliwości filtrowania informacji, jak również wyodrębnić dane z określonymi atrybutami i zestawami danych opartych na atrybutach, które mogą być pobierane w różnych formatach.

Całość referatu 

Kamil Pawlicki: Genre Theory Applied: Genre and Form Terms in the National Library of Poland Catalogue

Abstrakt:

W referacie zostały przedstawione wybrane aspekty stosowania gatunku, formy i rodzaju w katalogu bibliotecznym na podstawie modelu wprowadzonego przez Bibliotekę Narodową w styczniu 2017 roku. Rozwiązania i zagadnienia, które omówiono, obejmowały: oddzielenie terminów gatunkowych od terminów przedmiotowych w warstwie prezentacyjnej; oddzielenie dokumentów należących do gatunków od dokumentów na temat gatunków; wydzielenie z terminów gatunkowych danych dotyczących formy, przynależności kulturowej oraz odbiorcy i utworzenie z tych danych nowych faset; złożony charakter fasety „Forma i typ” i dwustopniowa klasyfikacja rodzajów i gatunków dokumentów piśmiennych; problem relacji między gatunkiem a przedmiotem w literaturze pięknej oraz problem włączania do katalogu nowych terminów gatunkowych.

Całość referatu 


Powrót do aktualności

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny