Maska Słowackiego: Wokół Balladyny - Zapraszamy - Biblioteka Narodowa

ZAPRASZAMY

Maska Słowackiego: Wokół Balladyny

2009-09-16

Rękopis Balladyny jest główną atrakcją tegorocznego „Pokazu Skarbu” Biblioteki Narodowej. Podczas wystawy  obejrzeć można również inne rękopisy Słowackiego, dokumenty i listy związane z osobą Poety, a także teatralia - fotosy, recenzje, a nawet zapisy cenzorskie związane ze Słowackim. „Pokaz Skarbu” jest rzadką okazją do zwiedzenia pięknych wnętrz nieudostępnianego na co dzień Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich).

Na wystawie w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej zaprezentowane zostały rękopisy Juliusza Słowackiego znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Najcenniejszym eksponatem jest rękopis Balladyny na co dzień przechowywany w skarbcu BN. Publiczność może także obejrzeć wyjątkowe fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego zarówno dziewiętnastowiecznych jak i współczesnych oraz zapoznać się z recenzjami jego utworów ukazującymi się w prasie współczesnej Poecie, a także z nieznanymi szerzej zapisami cenzorskimi z XIX wieku. Przedstawione zostały także opinie o Słowackim i jego utworach ujęte w korespondencji m.in. Seweryna Goszczyńskiego i Zygmunta Krasińskiego oraz informacje o mniej znanych dramatach Poety, takich jak Mindowe, Krak, Książę Michał Twerski, czy Dziady.

Cykl wystaw Biblioteki Narodowej „Pokaz Skarbu” objęty jest patronatem Prezydenta RP.

Wystawa jest otwarta od 16 września do 16 października (od poniedziałku do czwartku w godzinach 10-18.30, w piątki, soboty i niedziele w godzinach 11-19). Wstęp wolny.

Wydarzenie jest częścią projektu Maska Słowackiego, którym Biblioteka Narodowa oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza pragną uczcić jubileusz 200-lecia Juliusza Słowackiego.

Patronat prasowy nad projektem objęła Gazeta Wyborcza i wyborcza.pl

Projekt przygotowano we współpracy z Zeszytami Literackimi