Konferencja Forum Library Union w Bibliotece Narodowej - W Bibliotece - Biblioteka Narodowa

W BIBLIOTECE

Konferencja Forum Library Union w Bibliotece Narodowej

Data publikacji:
Powiększ obraz: Konferencja Forum Library Union w Bibliotece Narodowej
Konferencja Forum Library Union w Bibliotece Narodowej

W dniach 21–24 października odbyła się konferencja członków Forum Library Union (Zrzeszenia Bibliotek Chin oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej w formacie 16+1).

Konferencja, przygotowana przez specjalistów z Biblioteki Narodowej, dotyczyła nowoczesnych rozwiązań implementowanych przez Bibliotekę Narodową oraz aktualnych tendencji rozwojowych w praktyce bibliotekarskiej. Została zorganizowana rok po obradach międzynarodowego Forum inaugurujących współpracę między bibliotekami krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Chin.

Trzy dni wykładów na tematy obejmujące kwestie prawa autorskiego, katalogowania, organizowania sieci bibliotecznej, publikacji elektronicznych, digitalizacji, przechowywania i udostępniania obiektów cyfrowych oraz konserwacji zbiorów bibliotecznych wzbogacono zwiedzaniem Biblioteki Narodowej, a także dodatkowym dniem poświęconym na zapoznanie się przez gości zagranicznych z infrastrukturą i sposobem działania wiodących bibliotek publicznych prowadzonych przez miasto stołeczne Warszawę.

W konferencji uczestniczyli bibliotekarze z Chin, Bośni, Słowenii, Chorwacji, Słowacji, Północnej Macedonii oraz Polski. W czasie spotkania, w którym wzięli udział między innymi przedstawiciele biblioteki publicznej miasta Hangzhou, gospodarza ubiegłorocznego Forum, dyskutowano także formułę przyszłej współpracy bibliotek z krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Chin i omówiono plany dotyczące przyszłości Zrzeszenia Bibliotek.