Niepodległa logoTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

OGŁOSZENIA

Dzień Domeny Publicznej - świętujemy już w piątek!

Data publikacji:

Maria Konopnicka napisała tekst do twojej kampanii społecznej, Witkacy zaprojektował okładkę twojej nowej płyty, a bracia Lumiere nakręcili czołówkę do filmu, który zaraz opublikujesz w sieci. Brzmi nierealnie? A jednak to możliwe!

Koalicja Otwartej Edukacji, Biblioteka Narodowa i Centrum Cyfrowe ruszają z kampanią oswajającą domenę publiczną. Powodem jest Dzień Domeny Publicznej, który odbędzie się 29 stycznia w warszawskim klubie Solec44.

Domenę publiczną stanowią utwory nie podlegające już ochronie prawnej (prawa majątkowe wygasają 70 lat po śmierci autora). Gwarantuje to nieograniczony dostęp do materiałów, które stają się własnością publiczną i można z nich swobodnie korzystać:  przetwarzać je, remiksować, cytować oraz publikować. W ostatnich latach do domeny publicznej przeszły utwory m.in.: Antoine de Saint-Exupéry'ego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Sylvii Plath czy Witkacego. Z początkiem 2016 roku do domeny publicznej dołączyły dzieła kolejnych twórców, rozszerzając i tak ogromny już zasób. Jak podkreśla Urszula Horoszko, kierownik Zakładu Zbiorów Cyfrowych Biblioteki Narodowej, obecnie w samej tylko Polonie znajduje się ponad milion obiektów, z czego ogromna część to domena publiczna.

Organizatorzy zapraszają na warsztaty, które odbędą się w piątek 29 stycznia od godz. 15:30. Dotyczyć będą one potencjału przetwarzania utworów znajdujących się w domenie, ich właściwego udostępniania oraz kwestii prawnych, które należy rozumieć, by je swobodnie wykorzystywać. Udział w zajęciach jest bezpłatny, konieczna jest jednak rejestracja.

O godz. 18:00 rozpoczną się spotkania z ekspertami, którzy w piętnastominutowych wystąpieniach zaprezentują inspirujące przykłady oraz możliwości wykorzystania z otwartych zasobów.

O godzinie 19:30 przejdziemy do smacznej praktyki. Aleksander Baron, szef kuchni
w Solcu44 pokaże, w jaki sposób na podstawie przepisów z domeny publicznej (udostępnionych w Polona.pl) można przygotować wyjątkowy posiłek. Każdy z gości będzie miał możliwość podejrzeć mistrza kuchni przy pracy. Zapraszamy na pokaz „z kamerą wśród posiłków” (wstęp wolny).

Więcej informacji: domenapubliczna.org