Ranking Bibliotek 2017 – Jarocin zwycięzcą - Dla bibliotekarzy - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

DLA BIBLIOTEKARZY

Ranking Bibliotek 2017 – Jarocin zwycięzcą

Data publikacji:

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zwyciężyła w tegorocznej edycji Rankingu Bibliotek, po raz siódmy już organizowanego przez redakcję „Rzeczpospolitej". Na podium trafiły też placówki z Sianowa i Świątek, a biblioteka z Barcina, zwycięzca trzech poprzednich konkursów, zajęła 6. miejsce.

Zwycięska biblioteka w Jarocinie awansowała w Rankingu z 500. miejsca. Tak duża zmiana możliwa była dzięki wielu realizowanym przez placówkę działaniom promującym czytelnictwo i aktywizującym społeczność lokalną, także poza murami biblioteki. Jedną z nich jest dofinansowany przez MKiDN oraz lokalny samorząd program „Regał na nudę”, akcja czytelnicza prowadzona z ciekawymi ludźmi w tak nieoczywistych lokalizacjach jak np. ruiny kościoła, stara parowozownia czy wieża ciśnień. Już dwa razy organizowano „Żywą bibliotekę” podczas największego wydarzenia w mieście – festiwalu muzycznego „Jarocin” – projekt, którego celem, oprócz promocji czytelnictwa, jest walka z uprzedzeniami i krzywdzącymi stereotypami. Biblioteka ma także własną aplikację mobilną, pozwalającą poznawać lokalne legendy i tradycje. 

10 najlepszych bibliotek 2017

  1. Jarocin (wielkopolskie)
  2. Sianów (zachodniopomorskie)
  3. Świątki (warmińsko-mazurskie)
  4. Chrzanów (małopolskie)
  5. Chodzież (wielkopolskie)
  6. Barcin (kujawsko-pomorskie)
  7. Morąg (warmińsko-mazurskie)
  8. Brzesko (małopolskie)
  9. Łomża (podlaskie)
  10. Krapkowice (opolskie)

Ranking rozstrzygnięty został na podstawie wyników ponad 700 ankiet zgłoszonych przez  gminy wiejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Oceniano m.in. powierzchnię bibliotek i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, godziny otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Punkty przyznawano m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także działania dodatkowe: funkcjonujące przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Organizatorzy wykorzystali również dane z Głównego Urzędu Statystycznego.

Więcej informacji o Rankingu Bibliotek na stronie „Rzeczypospolitej”

Tagi: rankingi