Zmarł Jerzy Pomianowski - Dla bibliotekarzy - Biblioteka Narodowa

Obchody niepodległości - przejdź do stronyTeraz: otwarte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

DLA BIBLIOTEKARZY

Zmarł Jerzy Pomianowski

Data publikacji:

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci prof. Jerzego Pomianowskiego. Eseista, publicysta polityczny, znawca i tłumacz literatury rosyjskiej, redaktor naczelny miesięcznika „Nowaja Polsza” zmarł w wieku 95 lat.

Urodzony w 1921 r. w Łodzi Jerzy Pomianowski literacko debiutował już w roku 1937, ale po wojnie ukończył studia medyczne. Był wybitnym tłumaczem literatury rosyjskiej: Czechowa, Tołstoja, Bułhakowa, Achmatowej, Mandelsztama, Puszkina czy Sacharowa. Po 1968 r. zmuszony do emigracji mieszkał we Włoszech, gdzie wykładał na uniwersytetach w Bari, we Florencji i w Pizie. Współpracował z „Kulturą” paryską Jerzego Giedroycia jako tłumacz i publicysta. Pod pseudonimem Michał Kaniowski opublikował przekład słynnego „Archipelagu Gułag” Aleksandra Sołżenicyna.

Po powrocie z emigracji został redaktorem naczelnym założonego w 1999 r. z pomysłu Jerzego Giedroycia miesięcznika „Nowaja Polsza”, wydawanego w języku rosyjskim. Pismo, początkowo wydawane jako czasopismo patronackie przez Bibliotekę Narodową, a od 2010 r. przez Instytut Książki, prezentuje zagadnienia społeczne, kulturalne i gospodarcze dzisiejszej Polski, poruszając kwestie historyczne, szczególnie te trudne w relacjach polsko-rosyjskich.